Co bude následovat po Baniasu?
Banias
Než se podíváme na následníky Baniasu, ještě si něco povíme i o něm samotném. Rodina procesorů s tímto jádrem se v červnu rozroste o další tři kusy: 1,7GHz model, Low Voltage 1,2 GHz a Ultra Low Voltage 1 GHz. To znamená, že půjde o rychlejší verze všech tří variant. V současné době je standardní Pentium M ve variantách 1,6, 1,5, 1,4 a 1,3 GHz, Low Voltage je nabízen pouze s 1,1 GHz a Ultra Low Voltage 900 MHz.
Původně tyto přírůstky Intel plánoval na duben, ale to by bylo příliš brzy po uvedení prvních Baniasů na trh a naopak dosti daleko od uvedení nástupce Baniasu, procesoru Dothan, takže byl datum uvedení rychlejších procesorů odsunut až na červen. Žádné další zvyšování rychlosti Baniasu už není plánováno, vyšší rychlost nám nabídne až jeho nástupce Dothan.
Dothan
Už z dřívějších zpráv můžete vědět, že procesor Dothan bude vyráběn 0,09mikrony a oproti Baniasu nabídne vyšší frekvence, 2× větší L2 cache (tedy plné 2 MB) a nějaké to vylepšení jádra, což prý ale nebude HyperThreading. Procesor bude debutovat na frekvenci 1,8 GHz a snad ve stejnou dobu, tj. v posledním čtvrtletí tohoto roku, bude k dispozici i 1,9 GHz varianta. Rychlejší verze můžeme čekat až v prvním čtvrtletí příštího roku.
I Dothan bude existovat v Low Voltage verzi a nejpomalejší kus nabídne frekvenci vyšší než 1,3 GHz, Ultra Low Voltage potom vyšší než 1,1 GHz. Všimněte si, že Intel se snaží, aby neexistovala frekvence, na které by běžela stejná verze Baniasu a Dothanu.
Na Dothanu je také zajímavé, jak dlouho tu s námi bude. Zatímco Banias bude hrát prim maximálně třičtvrtě roku, Dothan bude nejvyspělejším mobilním procesorem od Intelu na dobu přibližně roku a půl.
Ve velmi podobnou dobu jako Dothan, se objeví i mobilní verze procesoru Prescott. Po něm bude ještě v příštím roce následovat mobilní varianta Tejasu. O těchto procesorech zatím nemám co mnoho říci, ale asi nejdůležitější věcí je, že Intel potvrdil jejich existenci. Připomínám jen, že Prescott a Tejas jsou následníky Northwoodu, všechny jsou postaveny na stejných základech, NetBurst architektuře.
Merom a Gilo
Mimo to, že Merom je název jezera v severní Palestině (a dokonce se objevuje i v Bibli), bude Merom dalším procesorem od Intelu výhradně pro mobilní počítače. Zatímco Dothan je vlastně jen „drobnou“ předělávkou Baniasu, bude Meron postavený na zcela nové architektuře. Předpokládám, že bude využívat nějaké prvky, které najdeme v procesoru Nehalem. Vyráběn bude, stejně jako Dothan s Nehalemem, 0,09 mikrony a měl by se objevit v roce 2005.
Gilo bude mít stejnou architekturu jako Merom, půjde jen o vylepšenou verzi, která navíc bude vyráběna 0,065 mikrony. Tedy půjde o něco podobného, jako Dothan a Banias. Objevit by se měl na trhu v roce 2006. Mimochodem, Gilo je také název místa v Israeli.
Mobilní Celerony
Na začátku příštího roku získají mobilní Celerony jádro procesoru Banias. Od něj se ale budou lišit a to, jak už je u Intelu typické, polovniční velikostí L2 cache. Bude to tedy znamenat, že mobilní Celerony s jádrem Banias budou mít 512 kB L2 cache. Jako první by se měly objevit procesory s 1,3 GHz a Ultra Low Voltage verze na 800 MHz.
Po Celeronech s jádrem Banias přijdou na řadu Celerony s jádrem Dothan. Ty budou mít zase poloviční velikost cache oproti plnému Dothanu, což znamená 1 MB. Kdy to přesně bude a jaké frekvence můžeme očekávat, to bohužel zatím není známo. V případě Meromu se už od začátku počítá s tím, že tento procesor bude jak do dražších systémů, tak do low-end zařízení.
Nerozřešená zatím zůstává otázka, zda-li Intel nabídne i mobilní Celerony s jádry Prescott a Tejas, nebo jestli budou existovat pouze Celerony založené na Baniasu, Dothanu a později i na Meromu a Gilo.
Chipsety pro mobilní procesory
Ve čtvrtém čtvrtletí, s příchodem Dothanu, se na trhu objeví chipset Montara-GM+, oficiálně nazvaný jako i855GME. Oproti současnému chipsetu Motara-GM (i855GM) nabídne rychlejší grafické jádro a k tomu navíc podporu DDR333 pamětí.
Chipset Montara-GML (i852GM), určený pro mobilní Pentia 4 a Celerony, také dozná vylepšení. Jednak bude nabídnuta verze i852GME a navíc i i852PM. GME oproti GM umožní použít procesory s 533MHz sběrnicí a HyperThreadingem. PM varianta bude s GME indetická, jen bez integrovaného grafického jádra.
Podíváme-li se ještě více do budoucnosti, tak v roce 2004 se objeví chipset Alviso-GM, který bude podporovat DDRII paměti a sběrnici PCI Express, včetně 16× varianty pro připojení grafických karet. S Alvisem-GM by mělo být možné používat jak Banias a Dothan, tak mobilní Prescotty a Tejasy (i když je téměř jisté, že půjde o různé varianty, podobně jako u Montary).
A posledním z chipsetů, o kterých se dnes zmíním, je Crestine-GM, což bude následník Alvisa-GM. Na trhu se objeví v roce 2005 společně s procesorem Merom a zatím o něm nejsou známy žádné bližší detaily.
Diskuse ke článku Co bude následovat po Baniasu?