Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Co budeme potřebovat

diit.cz logo na CD-R serveru 1. dubna 2009
Vodní chlazení, to přece není žádná novinka, to má každé auto (trabantisté prominou), na tom přece nic není. Ale o vodním chlazení procesoru jste již možná slyšeli. Zatím se tyto postupy objevovaly jen v zahraničí, nyní tu máme jeden zcela tuzemský, který s trochou zručnosti zvládne každý. Dokonce se dozvíte, že je možné procesor nechat i zamrznout! Připomínám, že CD-R server nenese, a ani nemůže nést odpovědnost, za jakékoliv možné následky, jak na zdraví, tak i na technice, které si při aplikaci tohoto postupu můžete přivodit. Je to jen popis, jak se takové chlazení dá udělat. Při aplikaci berete veškeré riziko na SEBE!

Kapitoly článků

  1. Asi 2 metry plastové hadičky, průměr si zvolte sami (doporučuji VNITŘNÍ průměr 4-8mm, podle toho kolik vody budete požadovat, aby protékalo). Akvarijní čerpadla dávají od 200 do 300 litrů za hodinu, ovšem v horizontální směru, jak začne tlačit vodu do výšky tak se průtok dost radikálně snižuje. Proto je lépe volit větší průtok, jelikož se s výškou snižuje!
  2. Asi 1,2 metru měděné trubičky, průměr si zvolte dle bodu a) nebo pokud se Vám podaří sehnat chladič tak ji potřebovat nebudete. V Americe se prodávají chladiče, které vypadají takhle:

    Kupovaný měděný chladič

    Po dokončení stavby jsem se dozvěděl že podobnou se dá sehnat z Škody 1203 nebo 120 (topení). V ČR se mi ho ale nepodařilo sehnat. Tak jsem si ho musel vyrobit sám, bylo to sice hodně pracné, ale času jsem měl dostatek :-)

    1. nechal jsem si naohýbat měděnou trubičku do závitu tak jak je na obrázku, svěrkami a násilím jsem docílil stejných mezer mezi jednotlivými trubičkami. Nechal jsem si celý "šnek" udělat v celku a ne tak napojovaný jak je na obrázku (čím méně spojů, tím menší šance, že to někde poteče!).
    2. do mosazného plechu, tloušťky 1mm, jsem navrtal díry o průměru měděné trubičky a roztečí dle chladičového "šneku".
    3. vystříhal jsem z plechu přes středy děr žebra do chladiče, je jich potřeba na 15cm vysoký chladič asi 40ks.

      Předloha pro žebra

      (červeně je vyznačen střih plechu přes středy děr)

    4. to nejhorší nakonec: jednotlivá žebra jsem napájel do "šneku" chladiče.Měď a mosaz, ale mají jednu strašnou vlastnost: šíleně rychle korodují, v praxi to znamenalo, že jsem "šnek" měl na elektrickém kuchyňském vařiči, který jsem zapínal a vypínal, aby se mi již připájená žebra zase neodpájela a malý kousek jsem potřel kyselinou a IHNED pájel. Dával jsem najednou 4-6 žeber. Abych zajistil stejnou mezeru mezi nimi nařezal jsem si ze dřeva malé štípky stejné tloušťky a ty jsem vkládal mezi ně; a dle nich jsem také poznával jestli vařič není moc rozpálený, pokud se začali pálit, vařič jsem vypnul.
    5. rozebral jsem Big Tower do posledního šroubku a do zadní části nad trafo (můj CASE má trafo uprostřed takže nad ním je dostatek místa a už se mi nechtělo předělávat trafo až nahoru. Byla by to vcelku zbytečná práce, sice by to zamezilo případně uniklé vodě vniknutí do trafa, ale pokud něco vyteče tak to stejně odnese celý PC) jsem navrtal a vystříhal díru velikosti chladiče a čtyři díry pro chycení viz. bod e). Docela mě překvapilo kolik věcí v počítači mám, byla toho plná pohovka :-)
    6. Demontáž case 1

      Demontáž case 2

      Demontáž case 3

  3. vodní akvaristické čerpadlo, ale POZOR!!! Parametry co jsou na nich uváděné jsou dosti nadnesené!!! Tak jsem se vytrestal já, koupil jsem čerpadlo (parametry 250l/hod, 2,2W a 40cm výtlačné výšky), ale do více jak 20ti cm nedokázalo vodu vytlačit!!! Proto doporučuji čerpadlo minimálně o 6W a 60cm výtlačné výšky, tj. cca 300,- , abyste zbytečně neutratili peníze za něco co nebude potom stačit.
  4. větrák na chladič: moje požadavky byly opět tichý chod a napájecí napětí 230V, abych ho mohl spřáhnout na jeden vypínač s vodním čerpadlem. A dokonce jsem takový sehnal, ALE (všude se musí nějaké najít) větrák se hřeje víc než voda, takže to teď vypadá, že si budu muset udělat ještě chladič na větrák :-))) anebo, což bude rozumnější, teplotní čidlo na teplotu vody, které bude větrák zapínat a vypínat podle teploty vody. Jenže do elektroniky nevidím, tak pokud by jste měli někdo schéma zapojení a seznam součástek tak budu moc vděčný, když mi poradíte jak na to, předem moc díky.

    Větrák

  5. dále budeme potřebovat elektrikářské řemínky nebo delší šrouby na přichycení větráku na chladič
  6. nádoba na vodu: na Internetu jsem našel pár hezkých a malých nádob, ale všechny na zahraničních serverech:

    Nádoba na vodu

    Jenže takovouhle nádobu v ČR opět neseženete :-( Takže opět "česká modernizace" ;-) Snad skoro všichni, když dnes nakupují, tak v co největších baleních, aby ušetřili, že? A když dnes ve hyper apod. obchodech kupujete šťávy tak jsou v 2, 3, 5 a 10 litrových kanystrech. Proto jsem prolezl domácí skladiště a 3l kanystřík jsem našel, uráááá. Tak už stačilo jen odříznout hrdlo a tím udělat dostatečně velkou díru, aby jí prošlo čerpadlo, nalít destilovanou vodu a můžeme chladit. Později jsem sehnal mosaz a vyrobil nádobu o cca 1,2l, která se vejde přesně do zbylého místa pro HDD a tím se PC stává opět mobilní.

    Nádoba na vodu

  7. a to nejdůležitější nakonec: kostka na procesor (010, 010-1, 010-2) Jen jsem si ji musel upravit pro české poměry. Nepodařilo se mi totiž sehnat 15 mm tlustý kus mědi (nebo spíš když jsem to potřeboval tak
    jsem obchod nenašel, až když jsem ji měl hotovou tak jsem našel obchod. Pozdě, ale přece. Takže nastoupily český "fištrón" a "zlaté" české ručičky: 3mm měděný plech jsem sehnal a 12mm mosaz taktéž. Takže jsem spodní část, které sedí na procesoru nechal z 3mm měděného plechu a drážku vedoucí vodu jsem si nechal vyfrézovat do mosazi (takže přesný opak toho co je na obrázku od Danger Denu. Na kostku jsem napájel dvě 2cm dlouhé měděné trubičky (přece jen kapilární pájení stříbrem je těsnější než nejlepší šroubovaný spoj) pro přívod a odvod vody. Důvod proč jsem se rozhodl kostku vyrobit obráceně byl prostý. Potřebuji chladit procesor a nepotřebuji aby chladící voda přebírala teplo z vnitřku PC. Proto je měděná jen destička co sedí na CPU, kterou chladí voda, ale voda samotná je vedená v mosazné drážce, která má menší tepelnou vodivost, takže voda přebírá méně tepla z vnějšku a více z CPU, což potřebujeme.

    Chladící deska na procesor co se prodává

    Chladici deska na procesor domácí výroby 1  Chladici deska na procesor domácí výroby 2

  8. sponky pro uchycení trubic na náhubky, na to jsem použil standardní vodařské šroubovací spony pro trubky průměrů 8-12mm.
  9. držák kostky na procesoru: buďto můžete použít standardní, co bývá u normálních chladičů, jen musíte očka pro přichycení k patici trošku protáhnout přídavných drátkem nebo vyrobit nový

    Schéma pro výrobu držáku desky chlazení na procesor

    Držák desky chladiče na procesor

    Což jsou dva plíšky tloušťky 1mm s očkem pro zachycení na patici a připájené na 3mm nosník ve kterém je závit pro přitlačení kostky na CPU. Závit NEMUSÍ být ve středu!!! Pro různé patice není chladič uchycen v geometrickém středu, musíte si závit vytvořit pro Váš typ patice.

Kapitoly článků

Diskuse ke článku Vodní chlazení a jeho stavba v českých poměrech

Pátek, 4 Leden 2008 - 22:30 | Anonym | nabizim peltier 90W max teplota 250 stupnu a...
Neděle, 10 Září 2006 - 14:04 | Anonym | No článek celkem zajimavý, jen mě napadlo jestli...
Pátek, 29 Říjen 2004 - 20:09 | Anonym | s temi 12V si nedelej hlavu. U me zdroj jede na...
Čtvrtek, 7 Říjen 2004 - 10:42 | Martin Bartoň | LeweT: To tedy ne, protože na CD-R serveru vyšel...
Čtvrtek, 7 Říjen 2004 - 10:14 | Anonym | Tenhle clanek jsem cetl asi pred rokem nekde na...
Neděle, 26 Září 2004 - 13:58 | Ladislav Laska | Mno...docel by me zajimalo jak by vypadala...
Sobota, 27 Březen 2004 - 22:02 | Anonym | Super článok! Klobúk dole!

Zobrazit diskusi