To není všechno, je možné jít ještě dál!
Kapitoly článků
Mohlo by se zdát, že tímto by mohl článek končit, jenže ... český človíček si vždy najde ještě další cestičku. A tou je v tom to případě peltierův článek. Což jsou dvě keramické destičky spojené speciálním polovodičem, který když napájíme 12V na jedné straně mrazí a na druhé straně hřeje. Důležité je poznačit si která strana je která, protože si tyto strany po otočení napájení též prohodí vlastnosti. Podařilo se mi zapůjčit si 45W peltier. Tualatin má přibližně stejné tepelné vyzařování, takže by ho měl stačit uchladit. Otázkou zůstalo jestli vodní chlazení následně uchladí tepelné vyzařování peltieru.
Na vysvětlení proč se vlastně peltier (Peltierův článek) používá: Pravdou zůstává, že teplo vzniká stále, tzn. potřeba chlazení zůstává. Jen už nechladíme přímo CPU ale chladíme peltiera, který sám pak chladí CPU. Protože Peltier v podstatě dodává "záporné" teplo, tzn. stává se vlastně aktivním chladičem. Obyčejné větrákové "pasivní" chladiče chladí teplo které CPU vyrobí, kdežto peltier sám dodává "záporné" teplo, které chladí CPU a tedy neodvádí jen vzniklé teplo, ale sám aktivně chladí. Proto se tímto způsobem můžeme dostat na velice zajímavé teploty.
Další problém nastává v tom, že se peltier připojuje na 12V. Jak je vidět z obrázku
už tak můj zdroj (250W) má problém udržet 12V a když jsem připojil peltiera klesla tato hodnota 12V na 11,18V, což má ke 12V dost daleko. Po odpojení CDROMky bylo opět 11,55V, takže budu muset koupit silnější zdroj, zas další investice.
Osobně jsem se dostal na 12,5 stupně (měřeno v BIOSu) (062) při 1,5GHz. Při 100% zatížení 24 stupňů při 1,5GHz. Bohužel stále s problémem s PCI :-( Ale ani při takto nízké teplotě nechtěl Tualatin běžet na 133 MHz FSB :-(
Problém ovšem nastal jinde, a to ve vodním chlazení. Větrák co foukal skrz chladič už ho nestíhal chladit, takže jsem musel namontovat jiný větrák, který má větší tlak vzduchu. Tím jsem docílil poklesu teploty vody o cca 5 stupňů, ale na výslednou teplotu CPU to vliv nemělo.
Konečné zhodnocení:
Peltierův článek snížil teplotu procesoru o dalších 16 stupňů, tedy výsledných 24 stupňů při 100% zatížení při 1,5 GHz. Ale protože se ho nepodařilo dostat na 133 FSB nemá tato hodnota moc význam, protože při této rychlosti už přestávají fungovat PCI zařízení. Zvýšení teploty vody a tím nutno zlepšit chlazení vzduchem. Výsledné navýšení frekvence o cca 250MHz je sice slušný výsledek, ale mohlo by to být i lepší :-) Protože se nepodařilo zvýšit FSB nedošlo ani ke zvýšení propustnosti paměti :-(
Předsevzetí do budoucna:
Sehnat 100W peltier. Ten už by mohl Tualatina dostat k 0 stupňů případně do minusové teploty a potom by se snad mohl rozběhnout na 133MHz FSB což znamená, že by se dostal do frekvenční oblasti přes 1,6GHz. Pokud by se Vám někomu tento peltier válel nečině doma a mohl by mi ho zapůjčit na otestování budu moc vděčen ;-), nepoškozen vrátím.