Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Co Intel vlastně vydá pro desktop? Letos to vypadá na Arrow Lake s novým NPU

Kamarádka chce noťas lehkej přenosnej 15"-16" obrazovka, neherní, bude to mít hlavně do školy a na net a cenově 20-25K, víc nedá.
Jsem se jí koukal a zaujal mě: Lenovo IdeaPad Slim 5 16AHP9

https://www.alza.cz/lenovo-ideapad-slim-5-16xxx9?dq=12358597

Co byste si mysleli? Ona měla vybraný původně Intel od HP. Faktem je, že nabídka notabooků s Intel procesory je na Alze mnohem větší. :-/

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Je to dobrá kamarátka? Tak v tom prípade jej Intel určite nedoporučuj.

+1
+9
-1
Je komentář přínosný?

No, na to přesně narážim, že nabídka notebooku s procesory Intel je mnohem větší, tudíž si nepoučený uživatel nakonec pravděpodobně ten Intel koupí a i pro někoho, kdo ví, co má vybírat, tak je těžké v nabídce s procesory AMD objevit něco, co by splňovalo úplně všechno, co by uživatel chtěl.

(Mnou vybraný notebook na odkaze je s procesorem AMD Ryzen 5 8546HS.)

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Pro nekoiho kdo to ma "na vsechno", je v podstate jedno, co v tom mas za CPU, vyjma U rady Intelu. Vsechno ostatni ji na tom pojede ok. CPU od Zen3 a AL dale.
Podivej se na hlucnost, vydrz baterku, aby yam nebyl nejaky extrem a vyhnin se TN panelum..

+1
-4
-1
Je komentář přínosný?

A teraz naspat k clanku: je to sialene a smutne zaroven, to citanie o intel roadmapach a neuspechoch za poslednu dekadu.

Naproti tomu u AMD je uz DVA ROKY (!!!!!) pred vydanim jasne, ze desktpopovy Zen6 bude mat 2 ks. 12 jadrovych chipletov Zen6 (nie Zen6c) a teda spicka bude 24C48T Zen6 hypoteticke monstrum 10950X. O 10% vyssie IPC + k tomu o 50% vyssi pocet jadier + k tomu predpoklad o podobnych frekv. a mame o 1,5*1,1 = 1,65, t.j. o 65% vykonnejsie monštrum ako R9 9950X. DVA ROKY DOPREDU je to jasne, chapete? Intelovsky neskutocny bordelovsky choas je nieco neopisatelne, oni ale len netusia, vobec nemaju rozhodnute co budu mat v desktope za dva roky !!!

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> spicka bude 24C48T Zen6 hypoteticke monstrum 10950X

11950X
Pokud nepřijdou s nějakým uměleckým názvem.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Podivej, mne tesi jako kazdeho fanouska technicky, ze se "mainstream" posune z 8 na 12 jader a high end na 24. Konecne. Ale co se tyce cekoveho vykonu, pockal bych, az na vydani..

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tohle je dobré řešení, za tu cenu vcelku bezkonkurenční (i displej). Jen je potřeba mít na paměti, že Lenovo tady zvolilo řadu HS kvůli ceně, ne kvůli vyššímu výkonu. To šasí nemá chladící výkon na vyšší TDP, takže vyšších taktů procesor dosahuje, než se zahřeje a v dlouhodobé zátěži jsou ± na úrovni řady U (modely s řadou U jsou paradoxně dražší, takže to z jistého pohledu lze vnímat i jako výhodu).

+1
+5
-1
Je komentář přínosný?

Ok, díky. V noťasech bývají většinou BIOS omezené, což je škoda, protože by si z toho "U" člověk udělal sám, ale pokud mu to hlídá teplotu ... :-)

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Je OK, akorát chybí OS ...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

MASpčík! pardon

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

OS bylo výhodné koupit zvlášť za stovku z aukra, ale je to už zbytečné. MS to rozdává zdarma neoficiálně, ale když to zaregistrují, tak to beru tak, že jim spíš jde o dokoupení dalších služeb na předplatné - Office, Xbox, ....
Další možnost je nahodit tam Ubuntu nebo něco podobného, pokud uživatel nehraje moderní hry a nebo nepotřebuje Windows do práce, tak nevidím žádné důvody proč se otravovat s MS. :-)

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Ubuntu se občas nelíbí banking.

Ale k těm nákupům oken
- k ceně $5 za licenci z šedého trhu je potřeba si přičíst vysvětlování kamarádce, že to není nelegální
- sehnání a instalace image na USB
- instalace image na PC
- cesta od a ke kamarádce
- vysvětlování, že antivir není potřeba
- aktualizace HW driverů
- instalace alespoň toho lenova centra pro aktualizace v budoucnu
- nastavení domovské stránky na diit.cz

dohromady podle cesty 2-3 hodiny a to se už vyplatí koupit to s předinstalovanými okny ; pokud to ovšem není kamarádka s výhodami

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

cesta ku kamaratke je skor pozitivum, inac by nebola kamaratkou

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Kamarádka odcuď pocuď 😀

Ty 3 hodiny se dají prožít jinak a to i s tou kamarádkou (bez postranních umyslu). Třeba na tenisu. A ne šetřením 700kc na předinstalovaných oknech

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Všichni kamarádi vidí v nastavení "Systém je aktivovaný pomocí digitální licence" a je jim srdečně jedno, kde byla zakoupena.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

To Lenovo je naprosto v pohodě. Jediný co mě, tak nejde rozšířit paměť, ale to ji asi tankovat nebude. BTW: https://psref.lenovo.com/Detail/IdeaPad_Slim_5_16AHP9?M=83DD001HCK
Tady máš detailní informace o NB. A bacha na disk. Je tam 2242 a 2280 tam nejspíš nedáš! Takže končíš na 2TB.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ten disk ti můžu ověřit. Už jsem zjistil kdo ho má. :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Já bych do notebooku nedával víc jak 2TB, zbylá data zálohovaná (a) na cloudu.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Mně by na PC notebooku docela tankovalo, že nemůžu rozšířit RAM. Zvlášť když těch 16 GB je u Apple lowend, minimum.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

bohužel tak to má plno výrobců a nenaděláš nic ... prostě si nebudou komplikovat prodeje drahých věcí tím, že ti umožní levnou modifikovat

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Obecně platí pravidlo, že pokud to není lepší a/nebo levnější než Apple, tak se kupuje Apple. Sami se obírají o trh.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

tak toto pravidlo může fungovat pro BFU, jinak si umíš najít a vybrat i bez apple ekosystému

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Ale ono to není jednoduché si vybrat - velká nabídka a spousta pastí. I třeba jen repráky a hlučnost v zátěži. Když ještě brácha recenzoval notebooky, tak byl rád, když dobrý PC notebook vyšel jeden za rok.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

není to jednoduché a ideál prostě nenajdeš, to po letech už vím, prostě to mají vymyšlený, buď si zaplatiš nebo budeš v kompromisu

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tak mě taky, ale jí to bude fuk. Já bych šel minimálně do Lenovo LOQ. Tam bývá druhý m.2 a sloty na DIMM.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Super volba, mě by ale vadil lesklý display :)

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Ten mám. Je slušný. Parádní displej, dobrý výkon. Problémem je nemožnost přidat další SSD a výměna za větší je drahá, protože je tam místo jen na velikost 2242. Já to řešil 2 TB SSD KingSpec z Číny (z obchodu výrobce na černý pátek) a pohoda.
Jen nevím, proč výrobci takhle przní rozmístění kláves. Doporučuji SharpKeys, udělal jsem si z multimediálních tlačítek řadu Home-End-PgUp-PgDn.
Další nevýhodou je napájení pouze přes USB-C, nevím, jak dlouho by to vydrželo mechanicky. Přidal jsem magnetický adaptér z Alíka.

+1
+4
-1
Je komentář přínosný?

Filtr si asi umíš upravit. Pokud se sáhne do 6. generace Zen3+, jsou k mání i modely s 32 GB RAM za cca 23 tisíc.

Každopádně tvoje volba je IMHO dost slušná :)

https://www.alza.cz/luxusni-nejdrazsi-notebooky/18842920.htm#f&limit=200...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Barevný gamut 45% NTSC (což je nějakých 59% sRGB, na běžnou práci s fotkami potřebujete 100% sRGB). To je takový hnus, že se to nehodí ani do kanclu. Na fotky nebo na video už vůbec ne. Bohužel tenhle sajrajtský IPS dnes mají snad všechny noťasy do 20-23 tisíc. Já koupil omylem Lenovo s tímhle displejem a druhý den ho vracel. Pak jsem vzal OLED. Ten umí DCI-P3, což je víc, než sRGB - točí se v tom filmy. A umí i HDR10.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Jak se to chová pro aplikace, které očekávají sRGB, typicky web? Dokáže jim to systém přepočítat? Když přišly monitory s rozšířeným gamutem, byl s tím spíš boj a kromě Adobe programů to moc dobře nefungovalo, ale to už je dávno.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

It works.
Just.

Běžný uživatel nepozná ani to, že nemá monitor nastaven správně.
Dokonce se mu ty barvy mohou líbit více.

Problém nastane, když potřebujete mít konzistentní barvy v celém řetězci zpracování
Zdroj (skener, film, digifoto, ...) --> zpracování --> výstup (obrazovka, tisk, render, ...)

Kritické to začne být, když některou část sdílíte s někým jiným.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Cela big.LITTLE koncepcia v x86 je sprostost. To by malo mozno nejake podstatnenie keby Intel x86 boli v tabletoch pripadne v mobile ale nie na notebookoch alebo desktope. Tam je to uplna volovina. Radsej mat dalsich 8 plnohodnotnych jadier, aj bez HT ako 16 orezanych akoze uspornych ale neschopnych. A aj v tom tablete by asi clovek casom zaplakal pri tejto big.LITTLE konfiguracii.Chcem 16 plnohodnotnych jadier s HT v desktope, na rozumnej frekvencii a s podporov aktualnych instrukcii, napriklad AVX512. A nie tieto nedomrdky, ktore sa predavaju len preto lebo nie je nic ine v ponuke od Intelu.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Určitě souhlas, big.LITTLE je znouzecnost, když člověk potřebuje být hodně moc energeticky efektivní. Proto Intel zavedl big.LITTLE, protože byl o polovinu méně energeticky efektivní než konkurence.

Důvod pro zrušení HT tu také je, viz chyby Spektre a Meltdown.

Jednoduše navrhnout dobrý procesor není v dnešní době jednoduché a musí se to umět. (Nebo se to dá ojebat ala Intel.) :-)

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Intel E a P jádra zavedl kvůli ekonomické úspoře, ne úspoře energie. E jádra jsou zkrátka mnohem menší, tudíž levnější. O spotřebu tam nešlo, to je jenom výklad, který si udělali nepozorní čtenáři; a řekl bych, že právě to měl marketing Intelu v úmyslu.

Stačí se podívat na nějaká měření. Ta jádra nejsou energeticky efektivnější.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

No ono to nie je uplne pravda. Energeticky efektivny ale v akych ulohach. Ani ten vysnivany ARM nie je ziaden zazrak. Ostatne to sa aj ukazuje pri Snapdragone Elite ze to zasa o moc lepsie od x86 nie je. A to preco pri Apple to vyzera ako pozitelne riesenie je integracia - Apple ma cely retazec pod palcom. Dokaze vyvynut hw ale aj si pre to odladit sw. Intel nikdy nebol schopny spravit poriadne ovladace alebo odladeny kompiler. Je to proste ina situacia.
To ze bezny arm zerie malo, pretoze je v telefone je fakt ale tam je 90% casu ten cpu v stave idle. Nic nerobi.
V notebooku alebo pri desktope potrebuje pouzivatel to zariadenie pouzivat. Je fajn ze mam energeticky menej narocne E jadra, ale co mi to pomoze ked na baterke mi na notebooku nasledne tva kazda uloha niekolko krat viac ako na sice pazravejsom ale vykonnejsom jadre ? Je to naozaj uspora ?
Je dost mozne ze na konci dna tie usporne jadra zozeru rovnako vela energie ako vykonne len je to natiahnute v case. Vykonne jadro to spracuje za minutu a usporne za 10 minut ale spotreba bude rovnaka. Ale chapem ze pre Intel marketing to je fajn, lebo mozu sa chvastat s vydrzou - nam vydrzi notebook na baterky x hodin. Sice vecsinu casu clovek caka kym to nieco spravi, ale to nevadi...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Tak celý problém je v neefektivitě přepínání frekvence a vypínání částí procesoru, které nic nedělají. Když by to jádra uměla škálovat, tak může být jeden typ jádra a žádné big.little není potřeba. (Pokud jde o Intel, tak by mohl místo 8P+16E vydat procesor 8P a ten křemík těch 16 pinďourů by ušetřil, tolik k cenové optimalizaci Intelu).

Není to jednoduché a je otázka do jaké míry to vůbec je možné. AMD v tomto kontextu nevím, jestli se o něco takového snaží, protože oni mají celkově ty procesory hodně úsporné a jejich "E" jsou o šetření křemíkem, když jsou jiná jen v tom, že tam chybí cache, která není pro aplikace, které s tím pracují, potřebná.

Úplnou klasikou je Android, kde je big.little zcela k ničemu, protože dokud je dostatek výkonu, tak na to stačí ty velká jádra, ale pokud nestíhají, tak Android stejně neumí další úlohy předat na malá jádra a procesy čekají v řadě, mobilní telefon se sekne a uživatel čeká. Qualcomm vyvíjí ty ARM skvělé a myslím, že Snapdragon Elite je toho důkazem, jenže je to k ničemu, když na konci lahve je úzké hrdlo jménem Android.
Tím jenom podtrhuju, co píšeš, že Apple to zmáknul, protože si sám zmáknul software - OS!

Výsledek je teda zřejmý, nefunguje to Qualcommu, nebude to NIKDY fungovat ani Intelu, protože OS dělá někdo jiný. Tohle bylo inženýrům v AMD hned jasné, i proto jsou dnes na špici!

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Na Qualcomm/Windows to funguje. Od určité verze Windows on ARM zkopíroval Microsoft logiku přidělování jader podle Apple Silicon/macOS. Pozor, pro x86 je logika jiná (a asi to tam ti Indové furt šolíchaj).

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Intel je Intel ... tam nemá smysl řešit tu hrůzu, ale AMD to dělá dobře, malá jádra stejná jako velká jen z efektivním zhuštěním - méně křemíku, good pro MT, toho koho to napadlo a zrealizoval to, doufám neminuly prémie :) narozdíl od toho kdo vykleštil Intelácky malý jádra a prodává je jako must have pro pocit.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

7950x, 9950x? :)

edit: a kludne aj 5950x, ale to uz len ako upgrade existujuceho zeleza. Alder Lake sa teda voci Zenu 3 nepredviedol az tak, ako by som za tie prachy cakal.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

no-X: Koncem roku tu Intel začne cpát do desktopu výkonnější NPU do ARL+, o rok později se přidá AMD se Zen 6. Jsou nějaké extra nároky na RAM s vychytávkami typu Copilot+? Standardní Copilot (bez +) funguje bez problémů i na starších mašinách (Zen+ a 16GB RAM), ale to není úplně AI.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Nejsem si jistý, jestli dobře chápu otázku. Copilot+ je de facto standard stanovující minimální požadavky na výkon NPU (či jiného způsobu AI akcelerace), který když je splněn, tak umožní použití AI aplikací/fíčur od Microsoftu. Obecně (bez ohledu na to, jestli AI aplikace pochází od Microsoftu a je podmíněna podporou Copilot+ nebo není) platí to, co platilo vždycky - každá aplikace (nehledě na AI) má různé požadavky na RAM, které se mohou lišit o několik řádů. Existují aplikace využívající AI, které poběží na systému s 4GB RAM, existují AI aplikace / modely, které vyžadují třeba 64GB nebo víc (proto mají speciální AI akcelerátory až stovky GB HBM paměti). Pokud jde čistě o software od Microsoftu pro Copilot+, tak tam je definováno minimálně 16 GB (viz řádek „Minimum system requirements for Copilot+ PCs“):

https://www.microsoft.com/en-US/windows/windows-11-specifications?r=1#table1

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Šlo mi o to, zda nás výhledově (2-3 roky) nečeká výraznější navyšování požadavků na RAM. Zatím to vypadá, že 32 GB RAM by pro nové PC mělo stačit na několik let.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pokud se nepočítá s nějakým konkrétním způsobem využití, které má specifické požadavky na RAM, tak na 2-3 roky bude 32 GB stačit určitě.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jj, mám osobně 64GB ale ještě jsem nenarazil na use case kdy bych je potřeboval, to je ale tím, že já si vždy stavím "workstation" a pak to skončí tak, že na tom hraju Avowed :D

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> mám osobně 64GB ale ještě jsem nenarazil na use case kdy bych je potřeboval

Microsoft Flight Simulator

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Vida, ten bych si mohl zkusit znova zahrát :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

jo, vetsi npu je presne to co arrowlake chybi k dokonalosti..

+1
+7
-1
Je komentář přínosný?

Už ho nějaký software na Windows umí využít? Nemyslím Copilot+, který MS sám vypnul (už zas funguje?) nebo si ho vypnou sami uživatelé.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Něco málo existuje, ale brzdou je nejspíš absence nějakého univerzálního API. Teď mě docela pobavilo, když jsem v diskuzi na webu Topazu narazil na dotaz cílený autorům, zda budou podporována NPU od AMD. Kdosi z firmy tam odpověděl, že se může založit anketa a když se v ní vyjádří dost lidí, tak o tom třeba budou uvažovat. Na to nějaký jiný uživatel reagoval odkazem na vyjádření šéfa Topazu, kde tvrdí, že Topaz na podpoře Ryzen AI pracuje. Na to reagoval jiný člověk z Topazu, že se asi teda něco už děje, ale vlastně že neví a bude to muset zjistit od kolegů. Další aktualizace se už neobjevila. Mno.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Takže po rocích standardizace výpočtů na GPU budem roky čekat na standardizaci akcelerace na NPU. A někteří se pak diví, že lidi a vývojáři kupují Macy.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Rozpačitý arrow lake bez HT a k tomu NPU pro šmírovací copilot ve win11 nad tím můžou jásat tak v Dellu, ale v retailu o to nikdo nestojí. Všichni čekají na bájný Bartlett Lake 12P0E pro LGA1700...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Se obávám, že s Bartlettem už jim ujel vlak - včera bylo pozdě. Musel by to být fakt vyjímečný procesor, abych dal přednost odepsanému LGA1700 před AM5 a to píšu jako příznivec vysokých frekvencí.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Taky bych rekl, ze na to uz temer nikdo neceka (vzdy se najde nejaka podivna skupina) :)

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

AM5 taky není žádná výhra, třeba problematické trénování pamětí, i několik minut si počkáte při každém zapnutí PC, u některých desek i při každém restartu...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> i několik minut si počkáte při každém zapnutí PC

1) Jsou na Kompatibility listu?
2) Kolik modulů?
3) V nastavení JEDEC, XMP, EXPO, OC, Brutal OC ?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

>> s Bartlettem už jim ujel vlak - včera bylo pozdě
S ukončením hromadné výroby DDR4 padá další výhoda s1700.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Holthauska ať se vrátí k Dunkin Donuts a nepoškozuje už tak dost pochroumaný Intel. Téměř nikdo nechce vícejádrový výkon dohnaný pomocí malých jader, protože tito lidé mají prachy a klidně si koupí mnoho velkých jader. Tohle nejsou dosti specifické servery! Ať už to konečně spláchnou do hajzlu a přestanou oblbovat - ono to stejně nefunguje.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

to je otázka, takhle to vypadá vlastně špatně, ale pokud odladí Arrow tedy do podoby v jaké měl být původně vydán tak špatné to nebude, později ale přece. Ale dle současného stavu měli určitě vydání odložit vždyť je to doteď pořád polotovar než plně vyzrálý produkt. Mínusem samozřejmě je že do dané patice by už nic novějšího jít nemělo, tedy pokud nový ředitel nezavelí jinak, přecijen doba kdy si mohli v klidu svévolně vynucovat neustálé změny patic minula. Sice je Intel pořád relativně silný ale svaly se každý kvartál zmenšují takže musí přijít s něčím čím zaujmou. I jedna nepřímá indicie, pokud vyjde Bartlett tak LGA 1851 bude mít delší životnost, jinak by prodlužování LGA 1700 nemělo smysl.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.