Co Intel vlastně vydá pro desktop? Letos to vypadá na Arrow Lake s novým NPU
Úvodem v rychlosti připomeňme, co Intel pro desktop plánoval a co nakonec vydal. Po prvním big.LITTLE x86 procesoru pro desktop, Alder Lake (Core 12000) s až 8+8 jádry, měl následovat dlaždicový Meteor Lake s až 8+16 jádry. K tomu nedošlo, proces Intel 4 se zasekl, Meteor Lake byl odložen a namísto něj vyšel Raptor Lake, v podstatě Alder Lake s 8+16 jádry. Intelu se později podařilo dostat do stavu finanční rentability menší dlaždici Meteor Lake s 6+8 jádry, kterou nasadil v mobilním segmentu. Nyní se dokonce objevila informace, že existoval plán nasadit v desktopu dvojici těchto dlaždic, která by dala vzniknout procesoru s 12+16 jádry. Připomeňme, že velká jádra Meteor Lake ještě podporovala HT, takže mohlo jít o docela zajímavé řešení. Přes někoho v managementu ale neprošlo, a tak jsme se dočkali Raptor Lake-refresh. Nástupcem desktopového Meteor Lake (původního, 8+16) měl být Arrow Lake s až 8+32 jádry.
Arrow Lake vs. Raptor Lake (Bilibili)
Tím jsme se dostali do současnosti. Místo konfigurace 8+32 však vznikla pouze 8+16, čímž tato generace (zejména z důvodu absence HT na velkých jádrech) docela utrpěla. Poté, co Intel uznal, že dlaždici s 8+32 jádry nestihne včas dokončit, to nějakou dobu vypadalo, že bude vydána později, jako další generace - Arrow Lake-refresh. Nakonec z ní ale sešlo úplně. Poměrně dlouho dobu nebylo jednoznačné, zda Intel v roce 2025 (tedy letos) vypustí jako novou generaci pro desktop variantu Panther Lake 8+16 (protože 8+32 padla rovněž), nebo dojde na méně ambiciózní refresh Arrow Lake 8+16.
Vzorek Intel Panther Lake (Lenovo)
Podle aktuálních informací to vypadá, že Panther Lake zůstane jen v noteboocích a desktop dostane Arrow Lake-refresh. Procesorová dlaždice má nicméně zůstat nezměněna, tzn. 8+16 na 3nm procesu TSMC. Aktualizací projde centrální dlaždice, kterou Intel pro úsporu financí a času převzal z Meteor Lake. Klíčovou změnou by mělo být osazení podstatně rychlejšího NPU (AI akcelerátoru). Připomeňme, že ten v Meteor Lake byl navržen pro výkon 10 TOPS a pro účely Arrow Lake přetaktován, takže nabízí 13 TOPS. To však nedostačuje ani požadavkům Microsoftu na Copilot+ a není to příliš zajímavé ani z hlediska některých aplikací. Testy Meteor Lake totiž ukázaly, že 10TOPS NPU této generace dokázala v některých zátěžích překonat i procesorová jádra APU Phoenix (uvedeno na CES 2023). Je tedy řeč o osmi jádrech Zen 4 s nižšími takty (mobilní provedení). Přítomnost takového NPU v desktopu, kde je k dispozici ještě podstatně vyšší procesorový výkon než nabízí Phoenix, je tak v podstatě zbytečná. Nové NPU přítomné v Arrow Lake-refresh by mělo dosahovat výkonu 48 TOPS, což nápadně připomíná řešení z Lunar Lake, odkud asi tento návrh pochází.
NPU v Meteor Lake bylo navrženo pro výkon 10 TOPS, přetaktovaná verze v Arrow Lake dosahuje 13 TOPS (Intel)
Otázkou je posun výkonu. Víme, že samotná procesorová dlaždice zůstává stejná, takže 8+16 jader. Intel má nicméně značný prostor co do možností výkonnostního posunu:
Optimalizace softwaru
Intel již od vydání Arrow Lake mluví o tom, že procesor po výkonnostní stránce nedopadl, jak měl a na vině je podceněná softwarová stránka. Poměrně dlouho však slibované záplaty nic nepřinášely a pokud se výkonnostní posun objevil, byl jinde vykoupen propadem. V poslední době se však objevují náznaky toho, že se Intelu skutečně podařilo určitých zlepšení dosáhnout a výkonnostních posunů je více než výkonnostních propadů. Patrně však velmi závisí na konkrétní softwarové a hardwarové konfiguraci, kombinaci BIOSu, verze Windows 11, přítomnosti konkrétních záplat a možná i konkrétních verzí aplikací. Pokud by se Intelu podařilo situaci doladit a výkonnostní záplaty fungovaly všude a všem v globálu, mohl by to být pro Arrow Lake-refresh zajímavý základ.
Vyladění pro vyšší takty
Arrow Lake, navzdory použití 3nm procesu TSMC, přinesl mezigenerační propad maximálních taktovacích frekvencí (6,2 → 5,7 GHz). Přinejmenším 100MHz posun lze očekávat v důsledku samotného „uzrání“ procesu, ale pokud by došlo na novou revizi dlaždice, je tu možnost i výraznějšího posunu.
Zapojení LP-E jader?
Již Meteor Lake obsahoval x86, krom procesorové dlaždice, i v centrální dlaždici. Nepodporoval však automatické paralelní použití úsporných (LP-E) jader v centrální dlaždici s jádry z procesorové dlaždice pro zvýšení vícejádrového výkonu. Proslýchalo se však, že Arrow Lake tuto možnost přinese. Nakonec však došlo k využití centrální dlaždice z Meteor Lake (se slabšími LP-E jádry, která jsou o generaci starší), z podpory sešlo a Intel malá LP-E jádra v desktopu úplně vypnul. Patrně by v důsledku třetí architektury přinášela víc potíží než užitku.
Pokud by Arrow Lake-refresh přinesl novou centrální dlaždici, mohla by být vybavena aktuální architekturou Skymont, jakou používají i malá jádra v procesorové dlaždici. 2-4 využitelná malá jádra navíc by mohla přinést další výkonnostní bonus, zvlášť při architektuře Skymont, která přinesla výrazný posun IPC.
Pokud se tedy Panther Lake do desktopu nedostane a zůstane jen v noteboocích, pak patrně proces Intel 18A v letošním roce dorazí na trh v podobě jediného produktu a to mobilního Panther Lake. Arrow Lake-refresh zůstává na 3nm procesu TSMC, AI akcelerátor Falcon Shores byl zrušen a serverový Xeon Clearwater Forest byl odložen na rok 2026.