Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Co je vlastně PAT?

Intel logo staré
Včera jsem se zmínil o povolení technologie PAT na chipsetu i865PE, čímž by se z něj téměř stal mnohem dražší i875P. Jenže od té doby se událo spousta věcí. ASUS, který toto prohlásil, tak zmíněnou tiskovou zprávu stáhnul, Intel se k celé záležitosti také vyjádřil a navíc se ještě na jednom webu objevil rozhovor s člověkem od Intelu, který na celý PAT přinesl zcela nový náhled. Pokusil jsem se všechny tyto informace dát dohromady a vyšlo mi z toho několik zajímavých dohadů. Však se přesvědčte sami.

Včera jsem přinesl informaci, že ASUS na své základní desce s chipsetem i865PE umožňuje zaponout PAT, který měl být hlavní devizou chipsetu i875P. Nyní již odkaz na tiskovou zprávu nefunguje, Intel zjevně zasáhl. Mimo to se na různých místech objevují velmi zajímavé informace právě na toto téma.

Na SimHQ najdete interview, kde je zpovídán George Alfs z Intelu. Ten se mimo jiných zajímavých informací zmiňuje i o PAT. Podle něj Intel vybírá nejkvalitnější křemíková jádra, která jsou schopna pracovat s kratšími čekacími stavy. A kratší čekací stavy při čtení z paměti samozřejmě znamenají vyšší výkon.

Jsou-li jeho slova pravdivá, pak by to znamenalo, že chipsety Canterwood (i875) a Springdale (i865) jedno jsou, jen v rozdílném balení. Připomínám, že i875P ještě navíc podporuje ECC a má o 73 pinů více. PAT by tedy nebyla žádná technologie, ale jen selektivní proces při výrobě, který běžně známe například u procesorů a grafických chipů (kvalitnější jsou označeny jako rychlejší kusy).

Ve světle tohoto poznání se možná ASUSu mohlo opravdu povést povolit PAT i na i865PE. Na druhou stranu však tiskový mluvčí Intelu prohlásil, že je technicky nemožné PAT zprovoznit na i865PE, jelikož je natvrdo zadrátován v i875P a i865PE ho prostě nemá. Máme tu tedy dva lidi z Intelu a každý podal protichůdné informace. Zvláštní, ne?

Jenže ony až tak úplně protichůdné být nemusí. Chipsety Canterwood a Springdale z hlediska architektury jádra opravdu mohou být identická (takže pan Alfs neříkal nic nepatřičného), ale oněch 73 pinů neslouží pouze pro účely ECC, ale také pro podporu PATu. Potom by opravdu bylo nemožné využít této „technologie“ na i865PE, jelikož by jí díky neexistujícímu pinu chybělo patřičné propojení základní desky s jádrem chipu (a tudíž ono zadrátování PATu by prostě nebylo na i865PE kompletní).

A jak se tedy mohlo povést ASUSu zprovoznit PAT na i865PE? Mnozí si myslí, že ASUS prostě jen použil označení PAT pro něco podobného, co udělal Intel. Prostě se mu asi povedlo snižit nějak jinak čekací stavy natolik, že to vykázalo podobný výsledek jako PAT u i875P. Ve skutečnosti však šlo o jiné vylepšení, které by možná bylo aplikovatelné i na i875P a tím docílit ještě vyššího výkonu, kdo ví.

Bohužel, potvrzení či vyvrácení této teorie se asi jen tak jednoduše nedočkáme, Intel rozhodně nemá zájem odkrývat, co přesně ten PAT znamená. Má nám prostě stačit, že zvyšuje výkon a je dostupný pouze na i875P. Ostatně toto dal najevo i výrobcům základních desek, takže u nich se už asi nesetkáme s tím, že by dávali do souvislosti PAT s některým z chipsetů rodiny i865.

Diskuse ke článku Co je vlastně PAT?

Žádné komentáře.