Co má AMD pod pokličkou toho velkého kotle s nápisem AM2?
Nejprve se podívejme, jak vypadá plán nástupu procesorů pro socket AM2. Jak bylo již v úvodu zmíněno, stane se tak letos 6. června. Zatímco základní desky uvidíme už na CeBITu, celá záležitost má oficiálně odstartovat až na taiwanském Computexu.
A nyní se podívejme rovnou na některé modely. Vynecháme tradičně skutečné frekvence a velikosti L2 cache, protože tam je situace stále ještě nejistá (vzpomeňte na nedávnou vskutku neuvěřitelnou informaci o 4 MB „jakési“ cache v Athlonu 64 FX, další náznaky parametrů padly minulý čtvrtek).
|
Za povšimnutí stojí zvýšená spotřeba u plánovaného Athlonu 64 FX, ovšem co bychom od nejnadupanějšího procesoru nechtěli... Zda bude Athlon 64 FX-64 ještě postaven na 90nm výrobní technologii, nebo už přejde na 65nm, není jisté. V každém případě čekejte frekvenci „asi tak 3 GHz“, spotřeba bude jistě záviset na výrobním procesu. Na šetření energií je tu však druhá tabulka, kde to začíná být výrazně zajímavější.
|
Někteří se domnívají, že u Athlonu 64 X2 3800+ se spotřebou 35 W jde o chybu a že toto už by měl být spíše jednojádrový Athlon 64 3800+, což by bylo i pravděpodobnější. Navíc je zde přihlédnuto k faktu, že jeden Athlon 64 X2 3800+ už v plánu je, a to se spotřebou 65 W. Na druhou stranu modelové číslo 3800+ u dvoujádrového procesoru je tak nízko, že ani zde není vyloučena možnost pouhých 35 W. On si třeba takový dvoujádrový Turion 64 nebude moci s energetickými nároky coby mobilní procesor příliš vyskakovat, takže vyrobit takový čip může být docela klidně možné. Údajně nejde o překlep, takže nám nezbývá než tomu věřit.
Zmiňme se nicméně o tom, proč bude mít AMD v nabídce jak energeticky hladovější, tak i méně náročné procesory. Ty méně náročné jsou totiž určeny do sestav s vysokými „nároky na klid“, tedy aby byly co nejméně slyšet. Typickým příkladem jsou Media Center PC do obývacího pokoje, kde třeba nové Media Center Edition (MCE) Windows budou vyžadovat takový procesor, jehož chladící systém nepřesáhne hlučnost 30 dBA. Bude-li systém hlučnější, pak by se správně neměl honosit MCE certifikací.
Mimoto budou mít tyto procesory trochu jinak upravené energii šetřící stavy (Sleep, Power a Suspend). Jak a co mají dělat, jim řekne operační systém, nezbytná bude i podpora samotného BIOSu.