Co na to Mlynář a Stádník?
Kapitoly článků
Oficiální reakci pana ministra k opětovnému spuštění agregace se stejně zdrcujícím poklesem kvality a rychlosti služeb jako měl první pokus začátkem září, se nám bohužel získat nepodařilo (i ministr má o víkendu právo na odpočinek). Dovolíme si vám však nabídnout, bezprostřední reakci pana ministra Vladimíra Mlynáře na e-mailové dotazy uživatelů. Podotýkám, že pan Mlynář se k situaci kolem ADSL vyjadřoval z oficiální adresy úřadu (lze tedy jeho vyjádření chápat spíše jako názor ministra než jako názor občana Mlynáře).
"Děkuji za váš mail. Český Telecom v těchto dnech skutečně (opětovně) spustil tzv. agregaci, tedy svého druhu regulaci kvality ADSL. Podle tvrzení ČTc je to dáno technickými parametry sítě, respektive potřebou garantovat všem zákazníkům stejnou kvalitu služby. Skutečnost že ve vašem případě zapnutí agregace vede k pravému opaku, tedy poklesu kvality je samozřejmě nepříjemný, měl by však být dočasný. Pokud by přetrvával, měl by na tuto skutečnost reagovat Český Telecom případně je možno obrátit se stížnosti na regulátora ČTU. Jakkoliv nemám možnost zasahovat do obchodních vztahů ani přímo do jednání a rozhodování ČTc, ujišťuji Vás že budu nadále zavádění ADSL sledovat a v rámci možnosti, které mi dává zákon, pracovat na jejím zkvalitnění a zlevnění."
Pro většinu z vás, kteří sledují kroky pana ministra od začátku, není jeho odpověď žádným překvapením. Dovolím si tvrdit, že se opravdu nebude moc lišit od oficiálního stanoviska, které pan ministr v pondělí zajisté poskytne. Pan ministr pouze opakuje všeobecně známé skutečnosti. O tom jak se zavedením agregace zvýšila kvalita ADSL by nám mohli vyprávět stovky nespokojených uživatelů. A to, že jako ministr nemá pan Mlynář ze zákona téměř žádné pravomoci si měl uvědomit už ve chvíli, kdy dával Telecomu své "ultimátum". Teď mu skutečně nezbývá než sledovat, jak se situace kolem ADSL bude vyvíjet. Slibů o levnějším vysokorychlostním Internetu slyšeli uživatelé již také dost. A jaké kroky hodlá podniknout ČTÚ, na které se pan ministr odvolává? Podle jeho předsedy pana Davida Stádníka, už má jeho úřad jasno v tom, jak bude dál postupovat v kauze "propojení". Více se dozvíte ze zpráva na serveru ISDN.cz.
"Nejpozději do konce listopadu (spíše však dříve) hodlá náš úřad vydat cenové rozhodnutí o propojení sítí pro poskytování služeb ADSL."
O tom jestli ČTÚ tento termín dodrží můžeme s úspěchem pochybovat. Slibů o regulaci ADSL jsme slyšeli už také dost i na stránkách ČTÚ a dodnes jsme se ničeho nedočkali. Pojďme se však podívat na podrobnosti jednotlivých kroků, které ČTÚ již učinil:
"Oznámení o započetí jednání s Český Telecom o propojení sítí regulátor obdržel celkem od čtyř operátorů: Czech On Line, GTS, Contactel a TISCALI. Žádost společnosti TISCALI neobsahovala všechny zákonem požadované náležitosti a tudíž se jí ČTÚ nezabýval. V dalších dvou případech bylo zatím správní řízení o propojení sítí v oblasti ADSL přerušeno, protože nebyla stanovena regulovaná cena propojení."
Pro uživatele bude asi nejzajímavější nová srovnávací studie cen ADSL v Evropě, kterou si hodlá ČTÚ zopakovat. Podle té první jsou ceny ČTc ve srovnání s Evropou až "příliš vysoké". Uplynul víc než půlrok a rychlost ADSL vzrostla při zachované ceně ovšem s limitem na objem přenesených dat. Vyspělé státy EU však také nespali a došlo u nich nejen k navýšení rychlosti, ale i k značnému poklesu cen. Necháme se tedy překvapit k jakému závěru ČTÚ dospěje.
ČTÚ zároveň připravuje novou srovnávací studii cen za služby ADSL v ČR a v jiných zemích, kde budou zapracovány současné ceny a podmínky, a to i se zohledněním datových limitů a agregace. Podle Stádníka se však ceny ADSL v ČR pohybují přibližně uprostřed žebříčku evropských zemí, takže je velmi malá pravděpodobnost, že by se ČTÚ rozhodl ceny ADSL regulovat.
Trochu mě však znepokojuje vyjádření pana Stádníka, který dopředu předpovídá výsledky svého průzkumu. To je od něj krajně neprofesionální a nezodpovědný přístup, obzvlášť ve chvíli, kdy všichni zainteresovaní čtenáři dobře ví, že to byl právě jeho úřad, který se v první studii dopustil několika závažných chyb ( jednoznačně vinou jazykových znalostí jeho zaměstnanců, kdy byla ve dvou případech zaměněn měsíční poplatek za ADSL s cenou za jeho instalaci) a v jednom případě uvedená nesprávná cena služby u jednoho českého alternativního operátora. Nová studie by se měla také zaměřit na všechny státy EU včetně 10 kandidátských zemí a ne pouze na několik vybraných států, které se pracovníkům ČTÚ podaří najít. Mělo by také dojít k telefonickému ověření údajů získaných z webových prezentací jednotlivých operátorů, tak jak je to běžné při všech průzkumech tohoto typu.