Co nabídne Linux 4.11
Zbystřit pozornost by měli mimo jiné majitelé moderních CPU a GPU. V souvislosti s verzí 4.10 jsme psali o konečně plné implementaci Turbo Boost Max 3.0 procesorů Intel Broadwell-E, verze 4.11 v této věci ještě více pokročí, neboť bude možné „turbo boostovat“ s těmito procesory na širší škále základních desek / počítačů, než jakou podporuje Linux 4.10.
Přibude podpora pro další ARM desky a ARM SoC, namátkou Banana Pi M64, SolidRun MACCHIATOBin, BCM958712DxXMC NorthStar2, ale také HiSilicon Kirin960/Hi3660 a HiKey960 z posledních přístrojů Huawei. Některá vylepšení dozná virtualizační systém KVM, implementace OpenRISC, bude zde podpora PVHv2 či další ladění nastavení ovladače Intel P-State.
Intel zapracovává pro tuto verzi též aktualizovaný DRM (Direct Rendering Management) ovladač s podporou DisplayPort MST audia a bude zde i počáteční podpora grafický jader v čipech rodiny Gemini Lake. Skylake a novější CPU dostanou podporu komprese frame bufferu.
Pro grafiky Nvidia zde bude novější ovladač nouveau s podporou pro Pascal, jelikož Nvidia konečně vydala podepsané obrazy firmwarů grafik této generace. Týká se to GeForce GTX 1050, 1060, 1070 i 1080. Plnou akceleraci ale pro Pascal čekejme až v kernelu 4.12.
U souborových systémů můžeme čekat vylepšení Ext4 či Btrfs, F2FS dostane novou funkcionalitu, XFS zase pročištěný kód. Aktualizovány budou ovladače pro Raspberry Pi a objeví se podpora zvukových čipů Realtek ALC1220 a ALC299, které využívají mnohé nové základní desky pro Intel KabyLake či AMD Ryzen. A spousta a spousta dalších věcí se chystá.
Obecně řečeno: pokud máte Skylake / Kaby Lake či Ryzen, tohle bude ten pravý kernel pro vás, se staršími verzemi vás čeká trochu smutnější život. Takže možná ještě doplním, že pokud například testujete chystané Ubuntu 17.04, najdete v něm jako výchozí kernel 4.10.