Co přináší AVG 8?
V současnosti má AVG Technologies tři hlavní produkty - samotný antivir (v tom se nyní skrývá i antispyware a antirootkit), antivir s firewallem a AVG Internet Security, což je sada, která se řadí mezi řadu podobných bezpečnostních balíků. Zkusil jsem a představím vám AVG Chip Edition 8.0, což je v podstatě Internet Security bez antispamu.
Jak vypadá instalace AVG
Kroky samotné instalace jsou následující:
- Volba jazyka instalace
- Souhlas s licencí
- Volba, standardní či uživatelské instalace (lze později vybrat komponenty, které chcete nainstalovat)
- [ Další postup je dle uživatelské, volitelné instalace ]
- Registrace AVG (zadání licenčního čísla)
- Volba cílového adresáře
- Volba komponent (FW, webový štít, kontrola pošty ? asi tím myslí antispam, doplněk pro MS Office 2000 a vyšší a podpora více jazyků)
- Volba zavedení komponenty AVG Security Toolbar
Intermezzo: AVG Security Toolbar
AVG Security Toolbar (neplést se zákeřným Security Toolbar 7.1) se tak řadí k „bezpečnostním“ panelům v prohlížeči jako je třeba NetCraft Toolbar a je prostředkem k ovládání nové techniky Link Scanner.
Ten umí ohodnotit výsledky některých vyhledávačů (Google, Yahoo! a MSN) a napsat vám vedle linků i rating (tomu říkají AVG Search-Shield) a také sleduje všechny linky, které vedou z vámi prohlížené stránky, čímž se snaží zabránit phishingu, profláklým exploitům a dalším druhům sociálního inženýrství (AVG Active Surf-Shield). Toolbar se umí integrovat do Firefoxu a Internet Exploreru. Je vidět, že silně vnucuje vyhledávaní pomocí Yahoo a pokud tento vyhledávač nepoužíváte, zjistíte, že je lišta víceméně k ničemu a jen otravuje.
Jak vypadá ukázka reportu stránky, která je a není v pořádku:
Zdá se, že samotné brouzdání AVG příliš nezpomaluje, protože nejdříve předhodí např. výsledek vyhledávání z Googlu a až potom skenuje nalezené odkazy, ale např. je pokaždé skenuje znovu (při reloadu).
Součástí antiviru je nyní i „webový štít“ (podobně se jmenuje i v Avastu), který má chránit Instant Messaging (tím myslí ICQ a MSN).
Poznámka: Jak je vidět z obrázku nahoře, do IE6 se toolbar instaloval bez problémů, v případě FF 2.0.0.13 hází následující okno, pokud nemáte verzi AVG 8.0.89 či vyšší.
Po aktualizaci nezapomeňte na restart Windows, případně zapnout dva pluginy přímo ve FF.
Zpět k instalaci…
Instalační program se potom zeptá, zda je vše vybrané OK, požádá o zavření aplikací, které se mu nelíbí a začne instalovat.
Poznámka: Pokud jste zvolili standardní instalaci, AVG se zeptá jen na licenci (nejdříve její schválení, pak registraci čísla) a AVG Security Toolbar.
Po instalaci se otevře průvodce prvním spuštěním, který se zeptá:
- na četnost automatické aktualizace (1x denně nebo 1x za 4h) a kdy chcete spustit automatický test počítače (lze vypnout)
- zda chcete posílat informace o nebezpečných webových stránkách
- zda chcete nastavit jako primární vyhledávač Yahoo (defaultně je vypnutý)
- zda chcete aktualizovat antivir hned
Personální firewall
Pokud jste si nainstalovali i personální firewall, spustí se Průvodce nastavením firewallu. Nejdříve se zeptá na typ počítače (samostatný, v doméně apod.) a pak se chopí vyhledat aplikace, které komunikují do internetu. Na základě zjištěných informací nastaví automaticky daný profil, např. Samostatný počítač, který lze dále editovat nebo si vytvořit úplně nový profil.
Popis profilu obsahuje definované adaptéry (síťové karty), definované sítě, definované služby (služby pro nejčastější porty), povolené aplikace a systémové služby. Rozhraní nastavení firewallu je lepší než ve verzi 7, i když stále trochu zmatečné, profesionál si nastaví co potřebuje (pokud se neztratí v předdefinovaných službách), laik se tomu vyhne a pojede „na automat“.
Otázkou je, zda je tento default v pořádku. Zdá se že ano, ale tvrzení chce podložit delším používáním. Firewall, resp. každý aktivovaný profil, disponuje nastavením, který se nazývá „Nouzový režim“ a zablokuje veškerou komunikaci, což je vítaná novinka. Pokud si firewall nainstalujete, nezapomeňte zakázat či odinstalovat ostatní firewally, včetně toho ve Windows, jinak může dojít ke kolizím.
Takto vypadá nové rozhraní „management konzole“ při plné instalaci.
Pro podrobnější informaci zkuste dvojklik.
Kolik zabírá AVG systémových prostředků? Pohled do Task Managera odhalí 6 procesů, které zabíraly dohromady asi 45 MB RAM.
Pokud něčemu nerozumíte a kliknete na ikonu nápovědy, otevře se anglická nápověda…, což evokuje dotaz, zda se AVG vůbec ještě vyvíjí v ČR…
Závěr
AVG 8.0 dospělo v plnohodnotný produkt, bezpečnostní balík s řadou užitečných komponent, přehledným ovládáním i pohledným rozhraním. V prvním pohledu rozhodně uspěl, nicméně reálné hodnocení bude možné učinit až po delším používání a při řešení prvního virového incidentu.