Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Co si vlastně přehrajeme a jak se to ovládá

Labway LB1000
S laskavým svolením WEBu Zajímavosti otiskujeme zajímavou recenzi hybridních přehrávačů DVD/SVCD/VCD/CD/MP3, Labway LB900 a 1000. Autorem textu je náš známý a oblíbený specialista na video, Petr Beránek.

Kapitoly článků

Co mi však vadí na obou přehrávačích, jsou rozdíly v kvalitě obrazu při přehrávání jednotlivých DVD disků - zvuk je excelentní, ale zejména u animovaných filmů se objevuje v obrazu vliv MPEG-2 komprese, na jednobarevných plochách (zejména červené a hnědé) jsou viditelné čtverečky, a také jsem několikrát viděl jakési čáry přes obraz, případně se obraz podivně klepal. Tuto vadu se nepodařilo odstranit žádnou změnou nastavení a projevuje se při připojení přehrávače k jakékoliv televizi. Je tedy možné, že se jedná o nevhodně zvolenou kombinaci komponent při návrhu přístroje (ESS chipset je proslulý problémy s kvalitou obrazu). Vzhledem k tomu, že tuto vadu projevovalo více titulů, které navíc jsou na ostatních přehrávačích (Nintaus, Sony) v pořádku, tak je jisté že se jedná o chybu přístroje (minimálně tedy aktuální verze firmwaru).

Co všechno lze na Labwayích přehrát ? Jak je to s podporovanými formáty ? Stejně jako konkurenční Nintaus 9901 (který má DVD mechaniku stejné značky) přečte Labway téměř cokoliv, co do něj dáte (abych předešel zbytečným dotazům - pivní tácky přehrávat nejdou :) ). Standardní DVD a DVD-R čte přístroj naprosto bez problémů (až na občasné víše popsané chyby zobrazení u určitých titulů), přepínání poměru stran funguje u DVD také spolehlivě. Disky VCD fungují také perfektně, a to i ty po domácku vyrobené a vypálené (z cca 40 testovacích disků fungovaly bez chyby všechny). Oba dva Labwaye si poradily i s tzv. XVCD disky, což jsou v podstatě VCD s vyšším datovým tokem (korektně vytvořené disky (hlavně se jedná o nastavení VBV) fungovaly, u disků nekorektních neběžel obraz, jen zvuk). Zkoušel jsem i SVCD - a přesně podle předpokladů přístroj přehraje jen disky, které odpovídají SVCD standardu. Takzvané MiniDVD přehrávač neakceptuje vůbec - uvidíte jen strohou hlášku "bad disc", stejného výsledku dosáhnete i vložením jakéhokoliv nepodporovaného média, třeba datového. Vyjímkou jsou datová CD (možná i DVD), která obsahují hudbu ve formátu MP3.
Labway - přehrávání MP3
MP3 skladby mohou být na CD vypáleny jakkoliv (i v podadresářích), a jsou přehrávány v abecedním pořadí. Na disku přístroj nalezne skladby pouze v případě, že soubory mají koncovku MP3. Podporován je CBR až do 256 kb/s. Vyšší bitrate nebo VBR (vzhledem ke shodné elektronice s Nintausem) přehrávat nejde, uslyšíte jenom praskání v reproduktorech. Načítací doba všech disků se pohybuje od 10 do 20 sekund od zasunutí do mechaniky, je tedy v mezích normálu. DVD mechanika je také velmi tichá, při přehrávání v podstatě o přehrávači nevíte (jediné co je ve tmě nápadné je svítící display a dioda power). Můžete používat i 80 minutová média, oba Labwaye je umí přehrát bez chyby až do konce.

K oběma testovaným přístrojům je dodáván přehledný anglický manuál, který bude v nejbližší době přeložen do češtiny (a pravděpodobně bude k dispozici v PDF formátu ta WWW stránkách distributora). Po jeho přečtení by pro vás nemělo být problémem pochopit a používat všechny funkce přístroje. Je samozřejmé, že většinu funkcí využijete pouze při projekci DVD disků (přeskakování kapitol, volbu jazyků a titulků).
Labway - dálkový ovladač
Na čelním panelu přístroje najdete pouze ty nejdůležitější funkce, s nimiž se vám podaří disk jen spustit - jsou tam tlačítka POWER, PLAY, STOP, EJECT, PREV a NEXT. Všechny ovládací prvky se samozřejmě nacházejí na dálkových ovladačích (RC, remote control). Oba typy přehrávačů se od sebe liší ovladači - a to především jejich tvarem. Vlevo vidíte ovládání k LB1000, vpravo k LB900. Tyto ovladače nejsou vzájemě kompatibilní (nelze použít ovladač od jednoho typu k ovládání přístroje jiného typu). Pokud mohu posuzovat ergonomii obou ovladačů, tak mi připadá že ten od LB900 lépe padne do ruky, navíc mi více vyhovuje jeho tvar a rozmístění tlačítek. Stejně tak mi jeho popisky připadají čitelnější (toto však může být jen subjektivní pocit). Oba ovladače mají dosah zhruba 5 metrů a IR senzory mají velký rozsah vysílání, nemusíte tak ovladačem mířit přesně na přehrávač (jako je tomu u konkurenčního Nintausu 9901).

Co se mi však na obou přístrojích líbi nejvíce, je ovládací menu. Dostanete se do něj pomocí tlačítka SETUP na dálkovém ovladači. V tomto menu můžete nastavit naprosto cokoliv - obrazové normy, typ obrazovky, nastavení zvukového výstupu (když vám to bude hrát jinak než by mělo, podívejte se do nastavení, pravděpodobně máte chybně nakonfigurovaný zvukový výstup) a spousty dalších věcí. Menu je rozděleno na kategorie podle toho, co chcete nastavit - obraz, zvuk, nastavení přístroje nebo se na aktuální parametry jenom podívat.

Labway - ovládací menu

Kapitoly článků

Diskuse ke článku Labway LB900 a LB1000

Sobota, 7 Únor 2004 - 23:24 | lewpoole | Hi,   I have a Labway LB1000 but do not...

Zobrazit diskusi