Computex 2005: i-RAM, i-LOCK a i-TOUCH od Gigabyte
Na prvních dvou obrázcích vidíte všechna tři zařízení pěkně pohromadě. Co každé z nich umí si povíme v následujících odstavcích.
i-RAM
Jako první na řadu přichází zásuvná karta do PCI slotu, nazývaná i-RAM. Jak již z obrázků plyne, jedná se o variaci na téma ramdisk, v tomto případě však připojitelnou na standardní SATA konektor. Celé se to pak chová jako standardní SATA pevný disk. Kartu lze osadit až 4 GB DDR pamětí ve čtyřech slotech (použít lze paměťové moduly o velikostech 128, 256, 512 a 1024 MB). Osadit lze třeba i jen jeden modul, přičemž rychlost pamětí také není nijak pevně dána, ale rychleji než na efektivních 400 MHz nepoběží. Vzhledem k tomu, že obsahuje standardní SATA rozhraní, tak si z PCI bere jen napájení pro osazené paměťové moduly, přičemž karta samozřejmě využívá záložní napájení z osazené baterie, takže se nemusíte bát výpadku energie. Karta je z PCI sběrnice samozřejmě napájena i po vypnutí PC (tedy pokud jej zrovna nevytahujete ze zásuvky) a tak na záložní baterku (která vydrží až 15 hodin, závisí jen na množství osazené paměti a tudíž počtu napájených paměťových čipů) dojde jen v případě totálního výpadku energie.
Společnost Gigabyte chystá i PCI Express verzi této karty, u stávající PCI varianty uvádí následující zrychlení oproti standardnímu pevnému disku.
|
i-RAM karta by se měla dostat na trh někdy v průběhu srpna, přičemž cena není doposud známa (nicméně se šušká cosi o 86 dolarech). Zatím to vypadá tak, že společnost Gigabyte má pouze jeden „funkční“ exemplář a to ten, který je na Computexu prezentován.
i-LOCK
Dalším zařízením, které společnost Gigabyte prezentuje na Computexu je i-LOCK. To umožňuje vzdálenou kontrolu nad počítačem pomocí „dálkového ovládání“, které vidíte na obrázku. Pomocí něj lze vzdáleně vypnout/zapnout počítač či namapovat vybrané aplikace na tlačítka, která zařízení obsahuje. Zajímavou funkcí je automatické zamčení systému či suspendnutí v případě, že osoba, mající u sebe ono„dálkové ovládání“, opustí místnost a automatický wakeup, když se do místnosti vrátí. Tohle zní sice trochu jako scifi, ale snad se o tom v budoucnu dozvíme více. Systém mimo jiné používá náhodné Security ID, aby se zamezilo zneužití jiného „dálkového ovládání“ k práci s počítačem.
i-TOUCH
A v oblasti zabezpečení počítače zůstaneme i u třetího zařízení, jež nese jméno i-TOUCH a zabudovává se do 3,5“ pozice. To, jak ostatně vyplývá z obrázků, umožňuje zabezpečení systému (nebo i jednotlivých aplikací, jako Outlook, MSN, a různé finanční aplikace) pomocí otisku prstu. Současně, aby nebylo nějak fádní, nese i konektory USB 2.0, FireWire a audio.