Computex 2008: AMD uvádí mobilní platformu Puma
Už samotné procesory AMD Turion X2 Ultra jsou v noteboocích u AMD takovou malou evolucí. Smíchávají dohromady to nejlepší z mikroarchitektur K8 a K10, čímž vzniká dvoujádrový procesor komunikující s čipsetem skrze rychlejší HyperTransport 3.0, který zvládá dvoukanálově DDR2-800 paměti, na každé jádro má celý 1 MB L2 cache a přitom lze řídit takt každého jádra zvlášť podle zátěže, jako je tomu v desktopovém segmentu u Phenomů. Snad jediné, co novým Turionům X2 Ultra chybí, je nějaká sdílená L3 cache, ale doufejme, že nárůst na 1 MB L2 pro každé jádro bude stačit (dosavadní dvoujádrové Turiony jí měly polovičku).
O co tedy v platformě „Puma“ jde především? AMD se pokusila vytvořit platformu, která je taková hodně univerzální. Nabízí dostatečný výkon i na hraní her, přitom je však schopna v případě potřeby vydržet na baterie déle než generace předchozí. K tomu jí pomáhá několik technologií:
- Mobile Optimized Memory Controller, jehož takt je nezávislý na taktu procesorových jader
- Power-Optimized HyperTransport 3.0, v tomto případě s propustností až 14,4 GB/s, i ta je dynamicky řízena podle potřeby
- Enhanced AMD PowerNow! Technology pro řízení taktu a napájecího napětí procesoru dle vytížení
- Independent Dynamic Core Technology, jak již bylo zmíněno, zajišťuje nezávislé taktování a napájení jader dle jejich vytížení, s čímž souvisí i AMD Dynamic Power Management (každé jádro, i HyperTransport a paměťový řadič mají nezávislé napájení)
- AMD CoolCore Technology vypíná nepotřebné části procesoru, čímž šetří spotřebovávanou energii
V souvislosti s čipsetem ještě můžeme hovořit o technologiích ATI PowerXpress, která dovoluje přepínat mezi integrovanou a přídavnou grafikou a ATI PowerPlay, což je stará známá věc, kdy grafika, která zrovna nemá co na práci, svou spotřebu energie omezuje na minimum (vzpomeňte na měření spotřeby Radeonů HD 3450, 3650 a 3850 v klidu – všechny berou stejně).
Pokud bychom měli říci, čím platforma „Puma“ ve skutečnosti je, pro odpověď nemusíme chodit daleko. Platforma „Puma“ je přechodným vývojovým článkem k platformě „Fusion“, kdy procesor a severní můstek s integrovanou grafikou budou „sdílet lože pod jednou střechou“. Čipsetu AMD M780G a Turionu X2 Ultra k tomuto chybí už jen napáchání na jednu procesorovou destičku. Pokud bychom měli „Pumu“ srovnat s Centrinem, chybí tomu už prakticky jen nějaké to Wi-Fi řešení, tady stále nechává AMD výrobcům notebooků volné pole působnosti. Počítá však s tím, že bude nasazováno i řešení postavené na Draftu standardu 802.11n.
Ještě krátce k procesorům. Materiály AMD se o nich moc významně nezmiňují, nebudeme to dělat ani my. Zkrátíme to tím, že jsme v nich nalezli zmínky o modelech ZM-80 (2,1 GHz), ZM-86 (2,4 GHz) a RM-70 (2,0GHz varianta s poloviční L2 cache). Počítejte s přítomností SSE4A instrukcí, jako mají Phenomy, a brzkou dostupností notebooků od firem Acer, Asus, Fujitsu, FSC, HP, MSI, NEC a Toshiba. Na závěr tu pro vás máme několik pohádek z marketingu a kapradí ;-).
|