Computex se vrací v plné kráse. Zajímá to ale ještě někoho?
Byl to Covid, který přinesl změny formátu všech podobných akcí. Konkrétně Computex, který se tradičně koná kolem přelomu května a června, byl na jaře roku 2020 odložen na září. Jak se ukázalo, Covid byl něco trochu jiného než původní SARS, který byl sice podstatně smrtelnější, ale zároveň podstatně méně nakažlivý, takže se ho podařilo rychle zadusit a odklad Computexu o pár měsíců k vyřešení výstavní akce stačil. V roce 2020 však už v červnu bylo jasné, že ani v září Computex neproběhne, takže byl zrušen bez náhrady. Na rok 2021 se pořadatelé lépe připravili a akci převedli z fyzického do virtuálního prostoru. Proběhla elektronicky, online.
Takové péče se ostatně dostalo prakticky všem podobným akcím. U některých to pořadatele ani moc nebolelo, neboť fyzickou podobu omezili (nebo zrušili) už dávno před Covidem. V době široce rozšířeného videostreamingu v HD rozlišeních, videohovorů, velkých emailových schránek, cloudu a řady podpůrných online služeb umožňujících snadnou distribuci materiálů, zkrátka význam fyzické výstavy / prezentace / akce upadá.
Z hlediska uživatelů (a míním ty, které související události a prezentace novinek zajímají), je pohodlnější ve volných chvílích novinky přečíst a videa shlédnout z pohodlí domova nebo pracovního počítače než si zajišťovat volno, platit letenky a s únavou a jet lagem se pokoušet hledat a vstřebávat, co vlastně přišlo nového. Z hlediska novinářů je elektronický formát rovněž pohodlnější, byť už o něco přicházejí (navazování kontaktů, prezentace za zavřenými dveřmi pro vybrané jedince).
Co mohou někteří čtenáři v případě čistě elektronických akcí postrádat, je kdysi velmi oblíbený formát článků rekapitulujících fotografie hostesek. Ale i tento způsob prezentace až na vysloveně asijské firmy celkem upadal; v dnešní pseudokorektní době jej subjekty definující hodnoty západní civilizace považují za sexistický.
A tak vlastně nezbývá, než se vás zeptat, jak to vlastně sami vidíte?