Creative vytváří dceřinku ZiiLABS a ta uvádí procesory Zii
Kapitoly článků
Co je to tedy vlastně Zii? Na tuto otázku jsme donedávna neuměli odpovědět, ale teď už odpověď známe – tedy alespoň máme ten dojem, že ji známe, neboť to, co je v marketingu Creative, je dost „kreativní“ na to, abychom i nadále zůstali obezřetní, zda se náhodou nepohybujeme v nějakých jinotajích.
„Zii, dámy a pánové, Zii je superpočítač v nano velikosti“, říká jeden z marketingových materiálů Creative – vlastně ZiiLABS. A pokračuje to:
„V porovnání s velkými superpočítači je cílem Zii dosáhnout: 1) setiny ceny, 2) setiny velikosti a 3) být stokrát zelenější (míněno energeticky efektivnější). A jak dosáhneme těchto magických čísel? Prostřednictvím revolučního Stemcell computingu.“ Stemcell computing, kdyby vám to nic neříkalo, je s největší pravděpodobností marketingový krasožvást, kdy by rádi tvůrci Zii převedli fungování kmenových buněk (stemcell je právě kmenová buňka) do výpočetní oblasti. Roli těchto „kmenových buněk“ zde hrají programovatelné PE (Processing Elements). Ty mohou být v případě potřeby „konfigurovány“ (přesněji spíše programovány a ještě přesněji „přeprogramovány“) tisícekrát za sekundu pro účel, na jaký jsou právě potřeba, zatímco běžné výpočetní jednotky dosavadních procesorů mají typicky daný účel. Namísto toho, aby byl čip navrhován pro danou funkci, kterou má dělat, je toto nyní v rukou výrobce zařízení, případně dokonce v rukou koncového uživatele (teoreticky), stejně jako je možno z kmenových buněk dělat jakékoli jiné buňky.
Výsledkem je nyní uváděný procesor typu SoC (System-on-Chip) „ZiiLABS ZMS-05 Media-Rich Applications Processor“ obsahující sadu částí s pevně danou funkcí, jako jsou USB rozhraní, dvě ARM jádra, paměťový řadič a další, a potom 24 PE sdružených do tzv. „Media Processing Array“ (zkrátka jde o sadu procesních elementů, které v ZiiLABS přirovnávají k oněm kmenovým buňkám).
|
A takto pak vypadá zkušební modul ZMS-05 EVM založený na čipu ZMS-05, který ZiiLABS
Na dalším obrázku je pak platforma Zii takřka připravená vstoupit na trh, jen co se jí nějaký výrobce ujme. Mezi partnery ZiiLABS patří firmy MSI, Perception digital, F&S Electronic, MediaNet, ASTAK, PowerLinux a Grandeye.