CSS na DVD-R posvěceno
Jak vidíte, i DVD Fórum je okouzleno nejspíše DRM a přichystalo nám jakési DVD, které bude použitelné pouze po předem určený čas, nejspíše ve spojení s internetem. Deseti a dvanáctirychlostní DVD-R DL jsou jen logickým pokračováním vývoje. Kdopak nám asi první takto rychlou vypalovačku představí? Zase na druhou stranu cena DL médií stále moc atraktivní není, není proto ani třeba nikam spěchat.
Jak jsme již psali, chystaná možnost použít CSS i na DVD-R dostala zelenou a nyní tedy přichází oficiální posvěcení. Už je tu i první aplikace, která to dovede, a je to Roxio Venue (postavené na základech Sonic AuthorScript DVD on Demand). Spíš než na domácí video ale asi bude CSS použito na další záležitost, ke které byly přijaty specifikace. Tou je tzv. „video na vyžádání“. Specialitka, se kterou se počítá do budoucna, kdy si vyberete film a ten vám přímo přístroj vypálí na DVD. Zda to bude domácí zařízení, nebo nějaký veřejný kiosek, případně to budou nabízet obchody jako hotové filmy s tím, že novinky a doplňování regálů si budou zajišťovat sami na místě, není jasné.
Jak je vidět i HD DVD bude mít svůj předpis pro zápis na jiná než modrolaserová média. Zatím tu máme návod, jak to dělat s DVD. Podobně to má Blu-ray s AVCHD, hojně již používaný v digitálních kamerách zapisujících na DVD, paměťové karty nebo pevné disky. I když vlastně HD DVD vypalovačky na trhu nejsou, mají výrobci už připravenu specifikaci pro dvouvrstvý záznam na přepisovatelná HD DVD-RW (nám tu na stole už nějaký čas leží BD-R/RE média Panasonic se dvěma vrstvami, které čekají až dorazí nějaká ta Blu-ray vypalovačka k recenzi, což asi bude s největší pravděpodobností LiteOn LH-2B1S).
Poslední událostí bylo přijetí loga pro DVD-PAR. Že nevíte co to je? Z toho si nic nedělejte, ani mně to nic neříká. Je to prostě nějaký DVD Professional Audio Recording. A když jsme u toho loga, speciální logo také dostanou přístroje, které budou schopny přehrávat DVD-R s vypáleným CSS.