CUDA aplikace na Radeonech? Lze, díky projektu ZLUDA
Andrzej Janik byl zaměstnancem Intelu a před téměř čtyřmi lety rozběhl projekt ZLUDA, jehož cílem bylo zprovoznit CUDA aplikace na grafikách Intelu. Tento projekt skončil. Intel zvažoval, že by ve vývoji pokračoval sám, ale nedošlo k tomu. Janik se před dvěma lety dohodl s AMD, že projekt ZLUDA přepracuje pro Radeony, AMD bude vývoj financovat, a jakmile dojde ke skončení spolupráce, bude projekt zveřejněn jako Open Source. Tak se i stalo.
Na tuto podivnou formu spolupráce vrhá určité světlo diskuze na Phoronixu, z níž vyplývá, že z důvodu autorskoprávních záležitostí a ochranných známek nemůže AMD sama za sebe podobné řešení vydávat, takže došlo na výše popsané řešení v souladu se starým známým rčením: Vlk se nažral, koza zůstala celá.
Snad poslední vysvětlení, které se hodí zmínit, je samotný název projektu. ZLUDA, tedy přesněji řečeno złuda, znamená v polštině: klam, přelud, iluze.
Pokud jde o kompatibilitu, je omezena na klasické CUDA aplikace, nemusí fungovat OptiX. Autor uvedl mimo jiné následující kompatibilitu:
|
Phoronix otestoval, jak to funguje v Blenderu a potvrdilo, že to funguje poměrně obstojně:
Radeony RX 7000 jsou podstatně blíže svým herním protějškům než Radeony RX 6000, na druhou stranu…
…i s Radeony RX 6000 lze pod ZLUDA dosáhnout lepších výsledků než v OpenCL, pro které je řada aplikací optimalizována spíše jen formálně. Z 11 dílčích testů GeekBench je dosahování v 8 případech vyššího výkonu pod ZLUDA a jen u 3 pod OpenCL.