Další informace k AMD Trinity: výkon, řadič a Eyefinity
Vezměme to tedy ve stručnosti. Až do včerejška (včetně) jsme se dozvěděli, že:
- Trinity ponese až 4 jádra architektury Piledriver (dá se říct „Bulldozer 2.0“)
- CPU Piledriver bude o mít až o 10 % vyšší x86 výkon a o 10-15 % lepší poměr výkon/watt než Bulldozer
- Trinity ponese integrované GPU London řazené do rodiny HD 7000 s architekturou VLIW-4
- bude vyráběné 32nm SOI procesem GlobalFoundries
- TDP mobilní verze nepřekročí 35 W, úsporný model pro ultratenké notebooky pak 17 W
- AMD má přinejmenším od poloviny září funkční vzorky
- výroba začne v lednu 2012
První nová zpráva potěší převážně uživatele, kterým na Llanu scházelo Eyefinity. AMD tehdy vysvětlovala, že Eyefinity bere jako výsadu vyššího segmentu, která uživatele low-endových produktů nezajímá. Možná si ale vzpomenete na slova šéfinženýra Erica Demerse, který z tohoto rozhodnutí právě nadšený nebyl. Snažil se tehdy přesvědčit příslušné osoby, že největší přínos Eyefinity není ve hrách, ale ve zefektivnění práce. Je možné, že uspěl, protože Trinity již Eyefinity podporuje (podporuje výstupy DVI, HDMI 1.4a, DisplayPort 1.2 a analogový D-SUB; konkrétní podporované kombinace zatím známé nejsou)
Druhou vítanou novinkou je VCE, neboli Video Compression Engine. Že by Trinity mohla integrovat media encoder, jsme vás informovali již v červnu, a tak nejde ani tak o překvapení, jako spíš vítané zlepšení. Právě obvod pro kompresi videa byl jednou ze zásadních výhod procesorů Intel Sandy Bridge, a tak se AMD alespoň v tomto ohledu podařilo konkurenci o marketingovou výhodu připravit.
Parametry grafického jádra London zatím neznáme, ale víme, že staví na architektuře VLIW-4 a nově se dozvídáme, že grafickým výkonem Trinity překoná Llano až o 30 %. V praxi to může být třeba cca 40 FPS namísto 30.
Procesorové jádro slibuje výkon až o 20 % na Llanem, což sice může být pravda v rámci specifické simulace, ale v praxi asi bude úspěch, pokud Trinity svého předchůdce CPU výkonem vůbec překoná. V tomhle ohledu zůstáváme mírně skeptičtí, byť je nám jasné, že výkon architektury Piledriver bude na dlouhou dobu pro AMD klíčový. Co se týká konfigurace cache, ponese každý Piledriver modul 2 MB L2 cache, tzn. čtyřjádrový (dvoumodulový) procesor doplní celkem 4 MB L2 cache. L3 cache obsažena nebude.
Nový monolitický 128bitový paměťový řadič bude podporovat až dvoukanálovou konfiguraci 2133MHz DDR3 modulů (stávající Llano končí na 1600 či 1866 MHz podle modelu, mobilní verze i níž). Poslední informací je potvrzení kompatibility se stávajícím čipsetem A75 Hudson-D. Nyní už zbývá jen samotné vydání.