Další podmínky dělené podle verzí Visty
Kapitoly článků
Windows Vista Home Basic
Zajímavé omezení je na straně používání ze sítě. To se týká souborových a tiskových služeb, dále IIS (Internet Information Services), sdíleného připojení k internetu a telefonických služeb. Podle této části smíte k systému skrze tyto služby připojit nejvýše pět dalších zařízení.
Pokud jde o sdílení plochy např. pomocí „Remote Assistance“ (služba vzdálené pomoci) a podobně, zde není počet takových session omezen, ale dá se předpokládat, že více jak jedna nepůjde, což je ostatně běžné i u dnešních Windows XP
|
V ostatních případech je počet spojení neomezený (přesněji řečeno spíše daný technickými možnostmi). To se týká třeba synchronizace dat mezi několika zařízeními.
|
Nyní se však dostáváme k něčemu, co vás možná překvapí. Windows Vista Home Basic nesmíte provozovat ve virtuálním (emulovaném) prostředí.
|
Windows Vista Home Premium
Jak se nejspíše dovtípíte, licence na Home Premium vám dovolí o něco více než licence na Home Basic. V zásadě však platí už to, co bylo vyjmenováno u Home Basic verze, pouze počet zařízení (dle zmíněného prvního odstavce) je rozšířen na deset. Provoz ve virtualizovaném (emulovaném) prostředí taktéž není dovolen.
Dále jsou tu omezení týkající se softwaru Windows Media Center, který už Home Premium má. V této souvislosti je povoleno provozovat (typicky po síti, třeba bezdrátové) pět „Media Center Extender Sessions“. Kdybyste náhodou netušili, co je to „Media Center Extender“, tak je to kus hardwaru, který na jedné straně připojíte k televizi a na druhé se po síti připojí k vašemu Media Center PC, fyzicky umístěnému třeba úplně jinde. Media Center Extender pak spolupracuje s Media Center PC a zobrazuje na obrazovce rozhraní prakticky stejné, jakoby byl k televizi připojen přímo Media Center PC. Zkrátka takový „tenký Media Center klient“, kterých smíte z jednoho Media Center PC provozovat současně nejvýše pět.
|
Pak jsou zde relativně nezajímavé věci, jako že některé části mohou být v cizím jazyce, některé nemusejí v rámci různých lokalit fungovat a že třeba Windows Media Center má dovoleno vám aktualizovat firmware zařízení, které se dodává s Media Center produkty (typicky různá zařízení na ovládání).
Windows Vista Ultimate
Oproti Home verzím nabízí Ultimate o něco víc. Počet vzdáleně připojitelných zařízení přes výše uvedené služby je stále jen deset, ale konečně padá omezení používání na virtualizovaném hardwaru. To se s Ultimate smí, ovšem na každý provozovaný OS, ať už je na fyzickém hardwaru, nebo ve virtuálním prostředí, je potřeba extra licence (příklad: jednu Ultimate Vistu nainstalujete na počítač a pod ní dáte tři Ultimate Visty do virtuálního prostředí, takže potřebujete celkem čtyři licence, což není zrovna levná záležitost).
Něco je však v takovém případě přeci jen omezeno, a to používání aplikací nebo přehrávání obsahu chráněného digitálními technologiemi Microsoftu. Také není dovoleno používání BitLockeru (kódování informací na discích). Nerad bych maloval čerta na zeď, ale tohle vypadá, že si na Windows Vista, které poběží ve virtuálním prostředí, chráněné video z Blu-ray či HD DVD médií nepustíte. Na druhou stranu je to celkem logické, neboť ve virtuálním prostředí může existovat nekontrolovatelná část nad operačním systémem, která se může vmísit do cesty od média k zobrazovací jednotce. A to by se hollywoodským studiím asi nelíbilo.
|
V Enterprise verzi, kterou dostanou jen velké firmy, je ohledně virtualizace povoleno ještě něco navíc. Na jednu licenci pro jeden počítač smíte provozovat Windows Vista dohromady až pětkrát na jednom PC. Jednou coby nadřazený OS plus čtyřikrát coby OS ve virtuálním prostředí.
Pokud jde o instalační médium, licence na Ultimate verzi dovoluje uložit jeho kopii na nějaké úložiště, kterým může být třeba síťový server. Tato kopie smí být používána pro instalaci systému, pokud na ni samozřejmě má uživatel licenci. V zásadě se dá říci, že instalačku Windows Vista Ultimate smíte bez obav sdílet. Použití takto nasdílené instalačky je dále samozřejmě věcí patřičné licence.
|
Se síťovým použitím se pojí další bod, který dovoluje, že si systém nainstalujete nikoli na dané zařízení, pro které máte licenci k použití softwaru, ale na síťový disk nějakého serveru. Používání takového softwaru je pak v pořádku, pokud se tak děje po sítí na licencovaném zařízení. V praxi to znamená, že můžete mít licenci na Ultimate Vistu pro bezdiskovou stanici. Systém bude nainstalovaný na serveru s tím, že server bude dělat oné bezdiskové stanici „disk“, na kterém jakoby byl systém instalován místně. Jak jste správně pochopili, licence vám tento způsob provozování systému ve verzi Home Basic nebo Home Premium nedovoluje.
Záležitostí týkající se Windows Media Centeru jsou shodné jako u Windows Vista Home Premium.
A to je zhruba vše. Licenční podmínky, ze kterých je čerpáno, jsme pro vás uschovali, takže si je můžete nyní stáhnout a podrobně prostudovat, možná najdete i nějaké další zajímavosti.