Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Další podrobnosti o TeraDiscu od Mempile

Mempile TeraDisc
Jednou z firem, které se nám snaží vybarvit krásné zítřky v oblasti ukládání dat formou představení terabajtového 12cm kotoučku, je izraelská Mempile. Používá k tomu techniku, kterou už nejspíše znáte, o její použití se už nějaký čas pokouší britská firma New Medium Enterprises se svou plackou VMD. Jde o použití takřka „klasických“ DVD vrstev, jenže v poněkud větším množství na sobě. Zatímco VMD by mělo mít v současné době 8 vrstev při maximu 6 GB na jednu (největší médium od NME má tedy kapacitu 48 GB), Mempile hovoří o 200 vrstvách, kdy má každá kapacitou 5 GB, což dává dohromady onen magický 1 TB kapacity na 12cm disku. My se dnes podíváme na TeraDisc poněkud blíže.

Již v březnu demonstrovala firma Mempile úspěšný zápis a čtení stovky virtuálních vrstev, šlo tedy o půl terabajtu. Nyní už dokáží vytvořit disky s kapacitou až 800 GB, 1 TB je stále ve vývoji. Virtuální vrstvy se jim říká proto, že vlastně záznamová vrstva je jen jedna, jen je poněkud „tlustší“. Virtuální vrstvy jsou od sebe vzdáleny pět mikronů, tloušťka celé záznamové vrstvy o dvou stovkách virtuálních vrstev je tedy dvě desetiny milimetru. Celé médium je průhledné, podobné holografickému, což je spíše shoda okolností.

Zleva: Mempile TeraDisc, BD, CD, DVD

V TeraDiscu, jak se této placce nyní říká, to funguje jinak než u klasických vícevrstvých DVD. Tyto tradiční vrstvy jsou totiž s přibývajícím počtem hůře a hůře čitelné a prakticky po několika vrstvách už je odraz laseru tak malý a „šum“ z ostatních vrstev tak velký, že už je to nepoužitelné. Změna přístupu k problematice v podání Mempile začíná už u záznamového materiálu, kterým je nějaká speciální varianta „polymer polymethylmethakrylátu“ (PMMA). Ta nakonec dostala označení ePMMA a je pro záznamový a čtecí laser téměř průhledná. Výsledkem je brčálově zelený průhledný disk.

TeraDisc: Popis dvoufotonového systému čtení a záznamu

V záznamovém materiálu ePMMA se nevyužívá klasických pitů a landů, jak to známe z CD, DVD a dalších. V Mempile zvolil fotochemický proces, ke kterému dojde, když se ePMMA molekuly přesně ozáří červeným laserem specifické vlnové délky. K zaměření přesného místa je použito tzv. „nelineární optiky“. To v tomto případě znamená, že „množství“ světla, které je na materiál vysláno, není přímo úměrné „množství“ světla, které záznamový materiál absorbuje. V tomto konkrétním případě na záznamový paprsek reaguje jen místo, kde je průměr paprsku nejmenší. Hovoří se o tzv. „dvoufotonové absorpci“, která je nelineární už z principu – záznamový materiál (přesněji chromofor neboli barvotvorná skupina atomů v molekule bezbarvé organické sloučeniny) reaguje jen se dvěma fotony. I velice nepatrné zvětšení průměru paprsku způsobí, že chromofory už na fotony prakticky nereagují, proto nejsou sousední virtuální vrstvy záznamem jedné z nich ovlivněny. Ke čtení se používá laser o určité síle (výkonu), která zaměřený chromofor určitým způsobem vybudí, k záznamu se používá podstatně většího výkonu, kdy dojde v zaměřené molekule k poněkud jiné chemické reakci. Podrobnosti si zatím firma nechává pro sebe.

Mempile TeraDisc mechanika (prototyp) Mempile TeraDisc mechanika (prototyp)

Mempile tvrdí, že jejich testy prokazují vysokou odolnost záznamu, různé simulace a urychlovací zkoušky ukázaly, že by mohl vydržet kolem 50 let. Zatím se hovoří jen o jednorázovém záznamu, tedy jednou zapsatelných discích. Mempile sice tvrdí, že tato technologie bude použitelná i pro přepisovatelné disky, ale prý zatím není poptávka po takových produktech na trhu dostatečně velká (no, pardon, ale to se asi Mempile ptá na špatném trhu). Zároveň dodává, že ačkoli plánuje uvedení za použití léty prověřeného vyspělého červeného laseru, počítá i s použitím modrého laseru, který by mohl navýšit kapacitu na zhruba 5 TB. Uvedení je však od současné doby ještě několik let vzdáleno, protože firma hodlá přijít rovnou s 1TB diskem, nikoli jako jiní s menšími kapacitami a příslibem 1 TB do budoucna. Co je však ještě příjemnější: s nasazením se počítá především do spotřebitelské sféry narozdíl od třeba holografických disků, které jsou určeny především pro velké podniky jako náhrada magnetooptik a páskových jednotek.

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Další podrobnosti o TeraDiscu od Mempile

Úterý, 28 Srpen 2007 - 20:43 | WIFT | >> Patrik Chrz: Myslím, žes právě...
Úterý, 28 Srpen 2007 - 19:53 | Anonym | 12 cm? Není už tenhle rozměr trochu přežitek? Co...
Úterý, 28 Srpen 2007 - 17:35 | Nox | WIFT >> tak to si trafil klinec po...
Úterý, 28 Srpen 2007 - 11:19 | WIFT | Podle mě je tu jeden takový zvláštní, až skoro...
Úterý, 28 Srpen 2007 - 10:52 | Anonym | Pokud ta trvanlivost zaznamu bude opravdu 100%...
Úterý, 28 Srpen 2007 - 10:17 | Nox | Kto prikazuje to medium naplnit na 1x ?
Úterý, 28 Srpen 2007 - 09:55 | Anonym | To kvuli tomu asi bude zase zavedena nova...
Úterý, 28 Srpen 2007 - 09:03 | Radek Němec | To bude "legrace" na ten 1TB...
Pondělí, 27 Srpen 2007 - 21:44 | Anonym | Zrejmne 100nasobek vyrobni ceny toho kotoucku :)
Pondělí, 27 Srpen 2007 - 21:40 | sfx | OSA nemůže chtít nic, protože zákon taxativně...

Zobrazit diskusi