DDR5 řadič Zen 4 / Raphael bude podporovat velmi vysoké (pře)taktování
Paměti DDR5 byly navržené s cílem na zdvojnásobení datové propustnosti oproti DDR4. Standardem JEDEC pro DDR4 bylo až 3200 MT/s, standardem pro DDR5 je až 6400 MT/s. V současné době lze na trhu nejsnáze pořídit DDR5-4800 až DDR5-6400, ovšem co je standard a co přetaktování, není vždy snadné odlišit. Přestože JEDEC standard počítá s až DDR5-6400, mohou být DDR5-6400 ale třeba i DDR5-5200 nikoli standardní, ale přetaktované. Přinejmenším téměř vše, co šlo na trh v minulém roce, totiž vznikalo na bázi továrně přetaktovaných čipů vyrobených podle standardu JEDEC DDR5-4800.
To jen pro ilustraci jisté nepřehlednosti situace kolem DDR5. Máme tu tedy standard JEDEC, máme tu tovární přetaktování oproti standardu JEDEC (kterého se „dopouštějí“ výrobci pamětí) a máme tu uživatelské přetaktování oproti továrním taktům (které mohou nebo nemusejí odpovídat standardu JEDEC).
První desktopové procesory podporující DDR5 uvede AMD v rámci řady Raphael (Zen 4 pro AM5). Byť nepůjde o první produkt s podporou (LP)DDR5 od AMD (viz Van Gogh, Rembrandt aj.), bude jim věnována největší pozornost, neboť právě desktop umožňuje uživatelů nejširší možnosti různých hardwarových konfigurací a jejich uživatelského nastavení.
AMD na webovém semináři představila úzkou spolupráci se společností Samsung, která se týká podpory DDR5 jak v desktopu, tak serverech, a Joseph Tao, který má právě podporu pamětí u AMD na starost, se vyjádřil k podporovaným frekvencím:
Naší první herní platformou podporující DDR5 je Raphael a jednou z jejích skvělých vlastností, se kterou se snažíme přijít, je ohromující podpora přetaktování. Nebudu zabíhat do detailů, ale půjde o rychlosti, které byste možná ani nepovažovali za reálné. --- Joseph Tao, AMD |
Je tedy zřejmé, že řadič bude zvládat (v režimu přetaktování) více než DDR5-6400. To samozřejmě musejí v první řadě zvládnout paměťové čipy. Lze očekávat, že by se do konce roku mohly objevit i (plus mínus) DDR5-7200. V dlouhodobém horizontu mluví někteří výrobci i podstatně exotičtějších hodnotách, např. A-Data o až DDR5-12600 (což zajisté bude hodně dlouhodobý výhled, možná i dost nejistý). Šlo by o prakticky dvojnásobek standardu, přičemž dvojnásobku standardu DDR4, tedy DDR4-6400 běžně dostupné paměti nedosahují ani nyní (většinou končí nabídky e-shopů na DDR4-5100 až 5333).