Debian GNU/kFreeBSD - proč jej volit místo Debian GNU/Linuxu či FreeBSD
Pro dnešek ponecháme uvedené důvody bez komentáře, je to pochopitelně soubor argumentů, s nimiž by šlo založit opravdu dobrý flamewar, nicméně něco do sebe mají. Na druhou stranu věříme, že uvedené důvody shledá spousta z vás spíše svazující, než aby byly vyzdvihovány jako klady.
Výhody Debian GNU/kFreeBSD oproti Debian GNU/Linux
-
Standardizovaná kernelová rozhraní: FreeBSD má jen jeden způsob práce s
/dev , zatímco Linux hned tři různé; OSS je standardním zvukovým ovladačem; FreeBSD má skvělý OpenBSD Packet Filter (pf) - Bezpečnostní vlastnostni: například jails
- Podpora NDIS ovladačů v hlavním kernelu: na Linuxu je jen Ndiswrapper, který se asi do hlavního kernelu hned tak nedostane.
- Podpora ZFS v kernelu: z licenčních a patentových důvodů se ZFS v linuxovém kernelu hned tak neobjeví.
- kFreeBSD odolnější proti právním problémům: licence jsou spravovány centrálně, ne jako u linuxu.
- přístup vývojářů kFreeBSD: například Xbox port: Linus vs. vývojáři kFreeBSD.
- Lepší výkon a stabilita, zejména se ZFS
- kFreeBSD může podporovat některý hardware lépe, resp. jeho podpora může být kvalitnější (méně chyb v kernelu)
Výhody Debian GNU/kFreeBSD oproti FreeBSD
Můžete mít raději balíčkovací systém Debianu, než FreeBSD Porty (otázka preferencí), případně preferovat nástroje GNU oproti než BSD a další drobnosti spíše subjektivního charakteru. Pokud pak chcete mít jistotu, že provozujete stoprocentně free systém, pak Debian toto garantuje ve svých Debian Free Software Guidelines (DFSG) a platí to i pro kFreeBSD variantu. Ostatně z ní byly oproti FreeBSD odstraněny některé nesvobodné ryze binární ovladače, které jsou ve FreeBSD, například ath ovladač.