Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

FreeBSD

Aktuálně vydaná verze FreeBSD kompletně odřízla podporu hardware založeného na procesorech dnes již mrtvé architekury MIPS, nicméně příští verze ořízne hardware ve své době asi podstatně...
Je tu nová verze FreeBSD a ačkoliv je v novém vydání změn dosti i po stránce čistě softwarové, největší převrat se udál v oblasti podpory hardware.
Je snadné provozovat alternativní systém na standardním železe. Je to snadné i naopak. Ale když je té alternativnosti příliš...
V minulém týdnu se po dvou letech zvýšilo major číslo verze FreeBSD. Čím je dvanáctka zajímavá?
blog
čtyři tučňáci - linux logo
Důvodů pro používání toho či onoho operačního systémů může být milión, nebo také jeden. Mohou se ale měnit časem?
Nová dílčí verze nejoblíbenější varianty BSD přináší řadu novinek nejen v oblasti podpory ZFS.
Zdá se dle dostupných důkazů, že nejen Sony s Playstationy sází na použití operačního systému FreeBSD.
 
Jednoho dne bude X.Org jen skomírat. Jednoho dne možná doskomírá, zatímco server Wayland a kompozitory typu Weston budou na své špici vývoje. FreeBSD se připravuje ještě lépe, než kdysi na...
Bouřlivý rozvoj systému FreeBSD se odehrál v souvislosti s vydáním verze 10, jedenáctka je tak daleko klidnější, přesto však zajímavou záležitostí.
Operační systém PC-BSD, který hraje úlohu uživatelsky přívětivé a snadno použitelné varianty FreeBSD, mění svůj název a některé vnitřní prvky. O revoltu však nejde.
Tohle bylo po příchodu GPLv3 licence hodně téma pro FreeBSD. Balík GCC se tehdy v BSD světě zasekl na verzi 4.2, neboť vyšší licencované práve pod GPLv3 už nemohly být v BSD použity. FreeBSD tak...
Již třetí vydání desítkové řady FreeBSD, která přinesla přechod od GCC k LLVM/Clang, je tu. Tvůrci soustředili síly zejména na kompatibilitu s Linuxem a podporu UEFI.
Virtualbox Ubuntubsd 20 03 2016 13 16 28
To nejlepší z obou světů se pokouší v jednom operačním systému skloubit další projekt. Uspěje UbuntuBSD tam, kde jiní selhali?
Zatímco některé linuxové distribuce již „KDE 5“ nasazují téměř jako výchozí desktop, FreeBSD je v těchto věcech obezřetnější. KDE Plasma 5 Desktop nemá šanci dokud nebude odladěn.
Zatímco probíhá vývoj řady novinek pro chystané FreeBSD 11, udržují tvůrci současně i aktuální 10. řadu. Tak tak nyní dostává další várku bezpečnostních oprav a vylepšení.