Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

FreeBSD

Vyšlo FreeBSD 11.1

Nová dílčí verze nejoblíbenější varianty BSD přináší řadu novinek nejen v oblasti podpory ZFS.

Nintendo Switch podle všeho běží na FreeBSD

Zdá se dle dostupných důkazů, že nejen Sony s Playstationy sází na použití operačního systému FreeBSD.

FreeBSD versus Wayland: vše je na dobré cestě

Jednoho dne bude X.Org jen skomírat. Jednoho dne možná doskomírá, zatímco server Wayland a kompozitory typu Weston budou na své špici vývoje. FreeBSD se připravuje ještě lépe, než kdysi na...

Vyšlo FreeBSD 11

Bouřlivý rozvoj systému FreeBSD se odehrál v souvislosti s vydáním verze 10, jedenáctka je tak daleko klidnější, přesto však zajímavou záležitostí.

PC-BSD mění název na TrueOS a zavádí změny oproti FreeBSD

Operační systém PC-BSD, který hraje úlohu uživatelsky přívětivé a snadno použitelné varianty FreeBSD, mění svůj název a některé vnitřní prvky. O revoltu však nejde.

OpenMandriva jako vůbec první přešla z GCC na LLVM/Clang

Tohle bylo po příchodu GPLv3 licence hodně téma pro FreeBSD. Balík GCC se tehdy v BSD světě zasekl na verzi 4.2, neboť vyšší licencované práve pod GPLv3 už nemohly být v BSD použity. FreeBSD tak...

FreeBSD 10.3 vylepšuje kompatibilitu s 64bit Linuxem

Již třetí vydání desítkové řady FreeBSD, která přinesla přechod od GCC k LLVM/Clang, je tu. Tvůrci soustředili síly zejména na kompatibilitu s Linuxem a podporu UEFI.
Virtualbox Ubuntubsd 20 03 2016 13 16 28

UbuntuBSD v sobě kombinuje FreeBSD, Debian a Ubuntu

To nejlepší z obou světů se pokouší v jednom operačním systému skloubit další projekt. Uspěje UbuntuBSD tam, kde jiní selhali?

KDE Plasma 5 ve FreeBSD? Až bude stabilní a použitelné!

Zatímco některé linuxové distribuce již „KDE 5“ nasazují téměř jako výchozí desktop, FreeBSD je v těchto věcech obezřetnější. KDE Plasma 5 Desktop nemá šanci dokud nebude odladěn.

FreeBSD 10.2: Darwinova teorie v praxi

Zatímco probíhá vývoj řady novinek pro chystané FreeBSD 11, udržují tvůrci současně i aktuální 10. řadu. Tak tak nyní dostává další várku bezpečnostních oprav a vylepšení.

FreeBSD 10.1 začíná podporovat UEFI na platformě AMD64

Desátá řada FreeBSD přinesla přechod od GCC k LLVM/Clang. Život jde ale dál a autoři řeší běžné problémy a tak tu máme verzi 10.1 s řadou zajímavých novinek.

PC-BSD 10.0.3 opravuje řadu chyb

Nové vydání uživatelsky přívětivé varianty FreeBSD přináší kromě jiného další novou verzi desktopového prostředí Lumina. Tvůrci ale soustředili síly zejména na opravy chyb.
Skyrim

Windows hry na FreeBSD? PlayOnLinux dostává experimentální podporu!

Nejen BSD, vývojová verze má též nové instalátory pro Adobe Lightroom 5, Skyrim či Counter Strike: Global Offensive a dokonce pro hudebníky i podporu WineASIO. Blýská se na lepší časy?

Prostředí LXQt míří do finále, shrnujeme novinky

S blížící se verzí 0.8 a přechodem na Qt5 je nejvyšší čas se podívat, co se za poslední týdny odehrálo ve vývoji Qt verze desktopu LXDE.
FreeBSD logo 2013

Vyšlo FreeBSD 10, odklon od GCC kompilátoru zpečetěn

Po dlouhých peripetiích a mnoha odkladech tu máme 10. vydání operačního systému FreeBSD, který kdysi (až do roku 2009) poháněl i CD-R server. Desítka přichází s již dříve známou revolucí.

Stránky