Debian ukončil podporu CPU generace Pentium
Narozdíl od poněkud náhodného a neplánovaného ukončení podpory procesorů třídy 486, tato věc kolem 586 tedy není překvapením. Ale záleží na tom, jestli/jaký takový stroj ještě provozujete a jakou verzi Debianu či přímo linuxového jádra byste na něm ještě kdy chtěli nahodit. Ono jedna věc je, že doteď teoreticky lze provozovat nejnovější Linux na velmi obskurním x86 hardwaru z počátků 90. let či nedejbože ještě z let 80., ale praktická využitelnost je jiná. Spíše tohle narazí u různých pidiřešení na bázi embedded x86 SoC, ať už to bylo třídy 486, nebo nyní 586.
Ben Hutchings z Debianu explicitně zmiňuje konec podpory pro tyto CPU architektury: AMD K5, K6, K6-2 a K6-3; DM&P/SiS Vortex86, Vortex86SX; Cyrix III, MediaGX a MediaGXm; IDT Winchip C6 a Winchip 2; Intel Pentium a Pentium MMX; Rise mP6 a VIA C3 Samuel 2 a C3 Ezra. Změna postupně probublávala skrze Debian od unstable edice, kam se konec podpory těchto procesorů dostal s kernelem 4.3 loni v prosinci. Ze souvissejících věcí se sluší doplnit, že i i386 GCC nyní generuje kód cílený na 686 a výše. Pokud chcete podporu 586 zachovat nadále, je potřeba neaktualizovat a přepnout systém z unstable či testing větve na stabilní Jessie. V ní zůstane nejméně do roku 2018 a pokud je/bude i386 obecně součástí Jessie LTS, pak až do 2020.
Tato věc samozřejmě dříve či později dopadne na všechny distribuce odvozené od Debianu, což automaticky neznamená jen Ubuntu a jeho spousty variant. A samozřejmě se tato změna nijak netýká portů na jiných platformách a stejně tak ani Debianů neběžících na linuxovém jádru (tj. Debian GNU/kFreeBSD, pokud to někdo náhodou používáte).