Deset největších geeků všech dob
Kapitoly článků
6. Grace Hopper
Admirálka amerického námořnictva začala s programováním již v dobách Mark I, později s UNIVACem. Odmítla profesorské místo, aby strávila příštích 30 let na čele vývoje IT světa. Svoji ideu, že programování by mělo být tak snadné jako angličtina, dokázala přeměnit ve vznik programovacího jazyka FLOW-MATIC, z něhož později vzešel známý COBOL. Po opuštění námořnictva pracovala jako konzultantka pro firmu DEC až do své smrti v 85 letech.
5. Marc Andreessen
Stál spolu s Ericem Binou za vývojem prvního veřejně známého webového prohlížeče Mosaic. Během studií jej zaujalo dílo Tima Berners-Leeho, na které se rozhodl navázal napsáním programu, který by usnadnil běžným lidem práci s webovým prohlížečem. Tím si vysloužil i krátkou neshodu s autorem webu, když do prohlížeče zakomponoval schopnost zobrazovat i obrázky, ačkoli Berners-Lee tehdy věřil, že web by měl být čistě textový.
Mosaic se později vyvinul v Netscape Navigator, který svého času udával tón tomuto oboru. Síle redmondského gigantu ale nakonec také podlehl. Andreessen poté pokračoval mnoha novými nápady a mnoha novými malými firmami, který vždy byly poté někým větším odkoupeny. Kombinuje v sobě nejen klasické pojetí geeka, ale také důvtip a ambice typického CEO společnosti, což nebývá obvyklé, ale dalo mu to, narozdíl od jiných, i schopnost dotáhnout vynikající nápady do reálné úspěšné podoby.
4. Seymour Cray
Patrně nikdo se nezasloužil o rozvoj úzkého, ale o to významnějšího pole superpočítačů, než Seymour Cray. Pozdější CTO společnosti Hewlett-Packard, Joel Birnbaum, o něm kdysi řekl: „Je prakticky nemožné zveličit jaký měl dopad na tento průmysl. Mnoho věcí, které vysoce výkonné počítače nyní dělají rutinně, byly na samé hranici uvěřitelnosti, když je Seymour předpovídal.“
Cray se v jedné věci podobal mnoha lidem z tohoto seznamu, ať již dále zmiňovanému Wozniakovi, nebo třeba Torvaldsovi. Nikdy nebyl šťastný v čele firmy. Žádný pravý geek není, protože jej to příliš odtáhne od toho, co miluje: dělání věcí ještě lépe než kdokoli jiný. A nebýt superpočítačů Cray, nemuselo na světě být ani několik velkých medicínských objevů či výsledků výzkumu v oblasti klimatu.