Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Deset největších geeků všech dob

Geeks
IT průmysl je tak trochu zvláštní obor. Zatímco u filmu či hudby zná většina populace i druhořadé zpěváky či příležitostné nevýrazné herečky, v IT znají i mnozí počítačoví nadšenci jen pár těch největších hvězd. Dnes to skutečně nebude o Billu Gatesovi, Steve Ballmerovi, Larry Ellisonovi, Steve Jobsovi či podobných lidech. Dnes se spolu podíváme na deset (přesněji jedenáct) pro IT extrémně významných a důležitých lidí, kteří ke vzniku, rozvoji i popularizaci oboru i technologií přispěli obrovskou měrou a často se o nich ani neví…

Kapitoly článků

Žebříček sestavili kolegové ze serveru IT News, jde tedy o jejich vlastní pohled na deset největších geeků všech dob.

10. Paul Allen

Paul Allen

Bill Gates je (i když prý už není, ale to teď nechme být ;-) sice nejbohatší muž na světě, ale většina se shoduje, že by jím nikdy nebyl bez Paula Allena, svého kamaráda, který s ním stál u zrodu Microsoftu a všech tomu předcházejících aktivit. Byl to právě Allen, který přesvědčil Gatese, aby opustil Harvard a pustili se do neuvěřitelně riskantního podniku. Že je pak náhoda, či štěstena přihrála do náruče IBM a posléze „pod sukně“ Applu, resp. Xeroxu, už je jiná pohádka.

Allen sehrál klíčovou roli při nákupu systému QDOS od malé Seattleské firmy, který se stal základem pro úspěšnou spolupráci s IBM na PC a pozdější licencování systému mnoha a mnoha výrobcům klonů originálního IBM stroje. Později Allen po zápasu s rakovinou z firmy odchází a věnuje se financování dalších významných technologických firem jako AOL, nebo Scaled Composites (společnost, která se SpaceShipOne vyhrála X Prize), filantropii či své jachtě a vlastní ponorce (natřené na žluto :-).

9. Richard Stallman

Richard Martin Stallman

Pokud hledáme ukázkového geeka, nesmí na seznamu chybět Richard Stallman, zakladatel GNU projektu, významná či hlavní postava vývoje nástrojů jako kompilátory programovacích jazyků či „více než textový editor“ Emacs. Stallman, který se kdysi vzdal slibné kariéry na MIT a raději věnoval veškeré své usilí boji za svobodný software, na tento seznam patří taktéž zcela právem.

8. Alan Turing

Alan Turing

Naprosto brilantní matematik a šifrant, který svou prací v Bletchly Park pomohl k rychlejšímu ukončení 2. světové války, nesmí na seznamu geeků chybět. Kromě jiného za svého krátkého života přispěl řadou návrhů designu i filosofie počítačů jako takových, hrál též klíčovou roli v oblasti umělé inteligence. Ostatně Turingův test je nadále metlou všech AI systémů a po desetiletí uznávanou metodou testování. Alan Turing toho mohl světu dát ještě podstatně více, avšak pro svoji homosexualitu, která byla v tehdejší době něčím zcela nepřípustným, nakonec zvolil v roce 1954 sebevraždu. O to více je jeho přínos oboru neopomenutelný, vše stihl do pouhých 41 let věku.

7. Jack Kilby a Robert Noyce

zleva: Jack Kilby a Robert Noyce

Dva muži stojící za vznikem patrně nejdůležitější technologie, ze které celé odvětví těží již dlouhá desetiletí. Integrovaný obvod byl zázrakem moderní technologie poloviny minulého století, který nejen umožnil navigaci přistávacích modulů misí Apollo, ale také bouřlivý rozvoj výpočetní techniky. Najednou nic nebylo nemožné a za to vděčíme Jacku Kilbymu z Texas Instruments a jeho objevu z roku 1958 založenému na germaniu, za který v roce 2000 získal Nobelovu cenu za fyziku.

O šest měsíců později dochází k podobným výsledkům bez znalosti Kilbyho práce i Robert Noyce ve společnosti Intel, zde však za použití křemíku. A je to právě Noyceho metoda, která se drží na popředí i dnes, 50 let po svém vzniku.

Kapitoly článků

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Deset největších geeků všech dob

Sobota, 15 Listopad 2008 - 02:13 | Anonym | Prrrrr-piiii-paaaa-wwwwwwrrrrr.... . . RTape...
Pátek, 14 Listopad 2008 - 13:20 | Anonym | 2 wift: hmmm... jo? já si vybavuju, že Vega měla...
Pátek, 14 Listopad 2008 - 10:19 | WIFT | >> misticjoe: ... si pamatuju, jak...
Pátek, 14 Listopad 2008 - 10:11 | Anonym | jinak zaujal mě tenhle článek (ani jsem nevěděl,...
Pátek, 14 Listopad 2008 - 10:04 | Anonym | 2 DuckDuffy: pche! PMDčko... IQčko nebo MAŤO - to...
Čtvrtek, 13 Listopad 2008 - 23:29 | Anonym | Jedni z těch, kteří nešli širokou cestou Amigy,...
Čtvrtek, 13 Listopad 2008 - 22:04 | Anonym | Naprosto jasně tam chybí Sheldon Cooper... :)
Čtvrtek, 13 Listopad 2008 - 21:07 | Anonym | IT začíná u Claude Shanona, ale toho bych...
Čtvrtek, 13 Listopad 2008 - 18:43 | Anonym | A co dělá Alan Turing až na 8. místě? Ten by měl...
Čtvrtek, 13 Listopad 2008 - 18:34 | Anonym | Ale měl by být první, ne?

Zobrazit diskusi