Deska Blackbird s Power9 v obrazech
Vydání základní desky Blackbird, jejíž ambicí je přilákat k platformě Power9 i lidi, kteří nenajdou přebytečných pět a půl tisíce dolarů k pořízení Talos II, se sice posunulo z prvního do druhého kvartálu roku 2019, to ale neznamená, že na ní u Raptor CS nepracují. Právě naopak, deska je prakticky dokončena a v první polovině března byl jeden její prototyp k vidění v plném provozu v kalifornské Pasadeně na Southern California Linux Expo. Tam se vydal Cameron Kaiser, desku nafotil a jeho laskavým svolením se o fotky můžeme podělit.
Rekapitulujme stručně slibované parametry:
- 1x socket podporující až osmijádrový procesor POWER9 Sforza s TDP 160 W
- 2x slot pro DDR4 ECC reg. RAM, do každého lze dát až 128GB modul
- 1x PCIe 4.0 x16 slot, 1x PCIe 4.0 x8 slot
- 2x Broadcom Gigabit Ethernet
- 4x 6 Gb/s SATA port (Marvel)
- 4x USB 3.0 port (dva interní, dva externí), 1x USB 2.0 port
- 1x externí a 1x interní RS-232 port
- 1x HDMI Full HD (2D) video
- 1x CMedia 5.1 audio, výstupy S/PDIF a analog
- 1x izolovaný Gigabit Ethernet port pro BMC
- 1x ASpeed BMC s OpenBMC
A jak to vypadá v reálu?
Deska se od původních obrázků, z nichž některé byly ještě rendery, nijak zásadně neliší. Všechny slibované patice a konektory jsou na ní skutečně obsaženy. V duchu otevřenosti celého systému jsou BMC a boot flash čipy v paticích, každý má svůj vlastní hardwarový switch blokující možnost jejich přepsání.
Všechny tři ethernetové porty končí v Broadcomu BCM5719, slibovaný 2D Full HD framebuffer má na starosti ASpeed AST2500 - pro lepší grafické možnosti bude tedy nutné využít jeden z PCIe portů.Do procesorové patice lze osadit krásný, zlatě se lesknoucí procesor Power9 se čtyřmi nebo osmi fyzickými jádry a čtyřmi vlákny na každé jádro.
Za sebe a jistě i další příznivce nemainstreamových počítačů můžu jen říct, že nezbývá, než se těšit až bude Blackbird v prodeji.