Deska s čipsetem ATI CrossFire Xpress 3200 v testu
Začneme prezentací toho, čím se ATI velmi chlubí a na čem staví svůj marketing. Tím je rozdíl mezi CrossFire Xpress 3200 coby jednočipovým a nForce4 SLI X16 coby dvoučipovým řešením pro dva PCI Express ×16 sloty v konfigurací ×16/×16. ATI svůj čipset nazývá „The ONLY true dual ×16 PCIE“ a na obrázku hned ukazuje, co tím myslí.
ATI CrossFire Xpress 3200
nVidia nForce4 SLI X16
Zde ATI předvádí, v čem je její řešení lepší. Má přímo v čipsetu integrovaný „Xpress Route“, tedy jakousi CrossFire propojku. Oba páry šestnácti PCI Express linek vycházejí z jednoho čipu, zatímco u nForce4 SLI X16 nebo i jakéhokoli jiného čipsetu ještě probíhá komunikace mezi dvěma fyzickými PCI Express řadiči ve dvou oddělených čipech, což má být „úzké hrdlo“ (bottleneck) takového řešení. Pojďme se však podívat, zda to má nějaký praktický význam.
Testy CrossFire
Rovnou mineme pokus o srovnání nForce4 SLI X16 čipsetu, protože se testovalo jen s jednou kartou (redaktorům se zřejmě nepovedlo rozchodit na ATI čipsetu dvě karty v SLI režimu, což jim rozhodně nemáme za zlé). Zde bychom se jen mohli zmínit o tom, že co se grafiky týče, vedla si GeForce 7800GTX o zanedbatelný fous lépe na své domovské základně, tedy desce MSI K8N-Diamond Plus s čipsetem nForce4 SLI X16 (čipy C51D a CK8-04), než na obou CrossFire čipsetech (přičemž na RD580 to bylo ještě o štipec lepší než na RD480). Pojďme se mrknout na srovnávací testy obou CrossFire čipsetů. Zde se utkalo několik Radeonů, jmenovitě X1900XT + X1900XT CrossFire, dále dva X1600XT a dva X1300Pro. Začněme tedy na poli nejvyšším:
Radeon X1900XT + X1900XT CrossFire Edition
Za všechny testy se mrkněme na výsledky v 3DMarku 06. Všimněte si, o kolik se rychlost navýšila oproti čipsetu RD480 (tedy Radeon Xpress 200):
|
Sami vidíte, že rozdíly nejsou zas takové, aby se vyplatilo kvůli nim pořizovat novou desku. Dlužno však dodat, že v tomto případě má na sobě jedna z karet tzv. „Compositing Engine“ čip, který skládá obraz z obou karet dohromady. Slabší karty, tedy Radeony X1600XT a X1300Pro, které uvidíte ve srovnání dále, tyto čipy nemají, obě jsou stejné a nepropojují se vnějším kabelem. U nich se redaktoři HKEPC podívali jen na AntiAliasing režimy. A tady začínají být výsledky hodně zajímavé, posuďte sami.
Radeon X1600XT
|
Radeon X1300Pro
|
Stejné karty, avšak s novým čipsetem o poznání lepší výsledky. Fakt je to o to zajímavější, že jde o ne úplný high-end. Jak se zdá, CrossFire Xpress 3200 skutečně má co nabídnout a jestliže jste doposud váhali, zda jít do ATI nebo jiného čipsetu pod procesory AMD, pak by mohl být právě první jednočipový čipset se dvěma plnotučnými PCI Express ×16 sloty možná rozhodujícím závažíčkem na jedné misce vah. Zejména když se jako jižní můstek použije poměrně slušný čip ULi M1575, který testovaná DFI deska má. Jeho kvality nabídne od ATI až SB600 očekávaný snad koncem jara.