nVidia uvádí čipsety nForce4 SLI X16
Jak pro AMD, tak Intel platformu sestává toto řešení ze dvou čipů, označovaných u nVidie tradičně jako SPP (System Platform Processor) a MCP (Media and Communications Processor). Po našem jde prostě o „severní a jižní můstek“. Jistě víte, že nForce4 SLI pro AMD platformu je čipset, kde SPP i MCP je prakticky v jednom čipu, zatímco nForce4 SLI Intel Edition jsou čipy dva (SPP a MCP jsou zvlášť). Podívejme se tedy nejprve na schématické diagramy čipsetů nForce4 SLI ×16 pro obě platformy.
A nyní se podíváme trochu zpátky. Pokud nás čtete pravidelně, jistě vám neušla zmínka o základní desce Asus A8N32-SLI Premium, která již dva plnotučné PCI Express ×16 sloty slibovala. Na obrázku jejího schématu je vidět zmínka o severním můstku C51D a v jeho souvislosti jsme si v květnu povídali také o dalších, z nichž nás nyní bude zajímat C60D pro platformu Intel. Pokud by totiž C51D byl nyní uváděný SPP čip pro AMD verzi nForce4 SLI ×16, pak u Intel varianty by to měl být právě C60D. Jenže si vzpomeňme na povídání o desce podobné Asus A8N32-SLI Premium, ale pro Intel procesory. Jmenuje se Gigabyte GA-8N-SLI Quad a říkali jsme si o ní, že její SPP (severní můstek) je klasický SPP čip z nForce4 SLI Intel Edition čipsetu, zatímco jižní je klasický nForce4 SLI pro AMD platformu a propojeny jsou HyperTransport linky. |
nForce4 SLI ×16 pro platformu AMD
nForce4 SLI ×16 pro platformu Intel
Pro srovnání si ještě ukážeme celý čipset nForce4 SLI Intel Edition.
nForce4 SLI Intel Edition
Nepřipadají vám některé čipy podezřele stejné? V první řadě nelze přehlédnout podobnost obou nForce4 SLI ×16 MCP čipů, které jsou navíc podobné již zmíněnému nForce4 SLI pro AMD platformu (ten byl vlastně z celé nForce4 řady první). Také čipy nForce4 SLI Intel Edition SPP a nForce4 SLI ×16 SPP pro Intel platformu jakoby si z oka vypadly.
Jedinou skutečnou novinkou, kterou tu dnes vidíme, je nForce4 SLI ×16 SPP pro AMD procesory. Tento čip je prakticky PCI Express HyperTransport tunelem, nabízejícím k dispozici další PCI Express linky. Dohromady tedy nabízí čipset nForce4 SLI ×16 plných 40 PCI Express linek pro Intel, a 38 pro AMD platformu (SPP čip pro AMD má kromě 16 linek jen dvě navíc, SPP čip pro Intel jich má 4). Přehledné srovnání nabízí tabulka, která nám však hodí do úvah o shodnosti některých čipů drobné pochybnosti.
|
Nutno dodat dvě důležité věci: Ta první, která vás asi napadla, říká, že druhý PCI Express ×16 slot nemusí být nutně využit na druhou grafiku, zasunout a provozovat tam můžete prakticky jakoukoli PCI Express kartu.
Pokud jste si však podrobně projeli tabulku, jistě vás napadla ta druhá důležitá věc. Tou je fakt, že čipsety nForce4 SLI ×16 pro obě platformy podporují v rámci MediaShield také RAID 5, což je věc „jižního“ můstku (MCP čipu). Ten tedy z tohoto důvodu nemůže být zcela shodným s původním čipsetem nForce4 SLI pro AMD platformu, protože právě on RAID 5 nepodporuje. Troufám si však odhadovat, že samotný nForce4 SLI ×16 MCP čip se dá použít jako nForce4 SLI pro AMD platformu, vylepšený právě o podporu RAID 5.
Na závěr si ještě dovolíme ukázku dvou základních desek s nForce4 SLI ×16 čipsety, každou z jednoho tábora. Obě jsou pouze vzorové, pocházejí přímo od nVidie.