Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Detaily o NV31, NV34, NV35, NV40, RV280, R350, RV350, R400 a M10

ATI logo
Pokud jste chtěli vědět, jaké budou výše zmíněné grafické procesory, kdy se objeví na trhu, jaké budou mít vlastnosti, oficiální jména a spoustu dalších věcí, pak jste na správné adrese. A dozvíte se tu i některé velmi překvapující novinky, jako například to, že NV34 bude vyráběna 0,15 mikrony! Na závěr ještě přidám dva obrázky, které krásně shrnují dosavadní informace a zobrazují pěkně přehledně, kdy asi tak který ten chip máme čekat. V tomto případě nepůjde jen o chipy těchto dvou nejsilnějších firem, ale v přehledu nebudou chybět ani od dalších.

Kapitoly článků

Po NV30, oficiálně známé jako GeForce FX, přijdou od nVidie na svět nejdříve chipy NV31 a NV34. Je velmi pravděpodobné, že budou obě představeny v březnu, někteří tvrdí, že již hned na začátku u příležitosti Game Developer Conference a jiní zase říkají, že představení proběhne až na CeBITu. Ať už představení proběhne kdykoliv, bude velmi zajímavé se podívat na informace o nich.

NV31

NV31 vychází z NV30, oficiálně známé jako GeForce FX 5800 (Ultra). Také bude vyráběna 0,13 mikrony. Je otázkou, zda-li NV31 bude zcela jiné jádro, nebo vlastně NV31 bude identická s NV30 a budou se od sebe lišit podobně jako se od sebe liší Radeon 9500 od Radeonu 9700. Podle různých náznaků od OEM dodavatelů se zdá tato varianta velmi pravděpodobná. NV31 by se pak nejspíše od NV30 lišila počtem pipeline, možná také polovičním.

Navíc NV31 poběží oproti NV30 pomaleji. Odhaduje se, že to pravděpodobně bude 350 MHz. To by pro nVidii znamenalo efektivní práci s výtěžností chipů - ty chipy, které by nebyly schopny pracovat na frekvencích GeForce FX 5800 (Ultra), by byly označeny jako NV31, společně s těmi, které by měly chybu v nějaké části, která bude u NV31 vypnutá (pravděpodobně některá z pipeline). Použité paměti pravděpodobně budou klasické DDR, protože na 700MHz (efektivně, skutečná frekvence je 350 MHz) dnes nejsou nikterak drahé. Další výhoda takovéhoto omezení a zpomalení NV30 by byla v možnosti použít mnohem jednoduššího a tudíž i levnějšího osmivrstevného designu.

Původně se NV31 měla dostat na trh mnohem dříve, ale protože samotná NV30, z které vychází, má nemalé zpoždění, dostanou OEM výrobci první vzorky NV31 až koncem tohoto měsíce. Na druhou stranu se očekává, že vlastní karty se na trh dostanou velmi rychle, dost možná už v březnu. nVidia řekla svým partnerům, že pro NV31 počítá s názvem GeForce FX 5600 Ultra. Zatím není jisté, zda-li bude uvedena i pomalejší verze 5600 bez přídavku Ultra, ale je to možné.

NV34

NV34, to už bude zcela jiná káva. Ta bude vyráběna 0,15 mikrony. Ano, čtete správně, zatímco se dříve předpokládalo, že NV34 bude také 0,13mikronová, realita je jiná. Je zajímavé, že zatímco nVidia zvolila adaptovat 0,13 mikronů na svůj top chip a pro low-end zůstala u 0,15 mikronů, ATI zvolila přesný opak. R300 a R350 jsou 0,15mikronové a až levnější RV350 bude 0,13mikronová.

Tady bych možná měl vysvětlit, jak je to s tou výrobou. Ono to zní takto velmi jednoduše, prostě si u ATI řekli, že to vyrobí 0,13 mikrony a hotovo. Jenže skutečnost je taková, že tato rozhodnutí padla minimálně před rokem, ale spíše ještě přede dvěma roky. On totiž chip musí být navrhován už pro konkrétní technologii, nelze jednoduše připravit chip pro 0,13 mikronů a pak si říci, že ještě tato výroba není dobře odladěná a tak ho nejdřív budeme vyrábět 0,15 mikrony. A tak na kterou výrobu vsadit, to je tak trošku věštění z křišťálové koule a ATI momentálně sklízí ovoce ze správného rozhodnutí před rokem až dvěma, kdežto nVidia je na tom přesně naopak.

Ta vsadila, že 0,13mikronová výroba bude použitelná už na podzim roku 2002 a bohužel jí to nevyšlo. Ovšem říkala si, že tato výroba bude dražší nežli 0,15mikronová a tak svůj low-endový chip NV34 začala už od počátku připravovat jako 0,15mikronový. A skutečně, zatím je 0,13mikronová výroba dražší (no, možná u jediného Intelu už nikoliv) a stejně drahá bude až někdy v průběhu druhé poloviny tohoto roku. Jenomže NV34 také přichází oproti plánu se spožděním a tak tato výhoda nebude trvat tak dlouho.

Našli bychom ještě jeden důvod, proč se nVidia rozhodla připravit NV34 pro 0,15 mikronů. Tím důvodem je chipset. Připravovaný Crush K8 se totiž bude vyrábět právě 0,15 mikrony a tak nVidia bude moci udělat chipset s integrovanou NV34 poměrně jednoduše. Jenže zatím nVidia nemá v plánu ještě tento rok uvést na trh chipset s podporou DirectX 9, ačkoliv by jí v tom technicky nic nebránilo. Pro Athlony 64 nVidia připravuje chipset Crush K8G, který ale stále bude mít integrován grafický chip z řady GeForce4 MX a stejně tak tomu bude i u následníka Crush K8GW, který je plánován na čtvrté čtvrtletí. Snad se tedy dočkáme integrované grafické karty s podporou DirectX 9 příští rok.

Vlastní NV34 bude na trhu patrně ve dvou modifikacích: GeForce FX 5200 a GeForce FX 5200 Ultra. Lišit se téměř jistě budou pouze ve frekvencích.

NV35

Na NV35 si buhužel budeme muset počkat drobet déle, její prodej začne až ve třetím čtvrtletí tohoto roku, což znamená období od začátku července až do konce září. Oficiální představení je však plánováno poněkud dříve, někdy doprostřed druhého čtvrtletí, možná už dokonce v dubnu. NV35 se od NV30 bude nemálo lišit, což je umocněno tím, že některé vlastnosti, které měly být už v NV30 bude mít až NV35. A proč tyto vlastnosti v NV30 nejsou? TSMC měla prostě a jednoduše problémy s výrobou chipu 0,13 mikrony s tolika tranzistory, takže nVidia musela slevit ze svých požadavků a i to byl jeden z důvodů, proč se GeForce FX 5800 opozdila. Ale abyste si nemysleli, že původně měla být NV35 vlastně shodným chipem s NV30, to rozhodně ne, jen nyní bude rozdíl mezi NV30 a NV35 ještě markatnější, než bylo původně zamýšleno.

NV35 ovšem nepřinese jen vylepšení co se týče funcí a výkonu, ale také by měly být její náklady na výrobu nižší, než jaké jsou v současné době náklady u NV30. Ona už nVidia má díky NV30 nějaké ty zkušenosti s návrhem pro 0,13 mikronů, takže dokáže NV35 lépe zoptimalizovat. V neposlední řadě také u TSMC s 0,13 mikrony poněkud pokročili.

Co se týče pamětí, tak tady se můžete těšit na DDR2 (nebo GDDR2, chcete-li), zase od Samsungu. Ten má v plánu od třetího čtvrtletí přijít s druhou generací DDR2 pro grafické karty. Ty jednak budou nabízet i vyšší kapacitu, než dnešní, ale také budou mít nižší napětí (současné mají 2,5 V a připravované 1,8 V). To samozřejmě jednak sníží jejich energetické nároky, budou topit méně a v neposlední řadě také půjdou taktovat výše. Očekává se rychlost až 1,4 GHz, což je 1,75× více než 800 MHz u původních DDR.

NV40

Samozřejmě o dalším jádru od nVidie toho zas tak mnoho říct s alespoň nějakou jistotou nemůžeme, protože ani sama nVidia ještě přesně netuší přesné parametry. Nyní však se můžeme předpokládat, že NV40 bude připravena pro DirectX 10, což znamená Shadery ve verzi 3.0. Jistý náznak, jak by NV40 mohla vypadat, najdete ve zprávě z 14. února. I když jiné zprávy tvrdí, že by přibližný počet tranzistorů NV35 mohl být 200 milionů, což je znatelně méně oproti těmto specifikacím. I tak je to od NV30, která má 125 milionu, pořádný nárůst. Uvidíme ještě, jak na tom bude v tomto ohledu NV35.

A kdy se na NV40 můžete těšit? Asi vás zklamu, letos s ní nepočítejte, zatím nejpravděpodobněji vypadá začátek příštího roku.

Zdroje: 
Kapitoly článků

Diskuse ke článku Detaily o NV31, NV34, NV35, NV40, RV280, R350, RV350, R400 a M10

Žádné komentáře.