Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Detaily o SerialATA a síťovce v nForce3 Pro

nVidia logo staré
Minulý týden jsem informoval, že nVidia uvádí nForce3 Pro chipsety určené procesorům AMD Opteron. Mezi vlastnostmi se objevilo několik zajímavých věcí, které si zaslouží větší pozornost. Rozhodně není nezajímavé, že nForce3 Pro má tři UltraATA/133 kanály a také se podíváme ještě na možnosti integrované síťovky, které také vypadají více než zajímavě.

Když jsem nedávno psal o chipsetu nForce3 Pro určeného k Opteronům, velmi mne zaujalo, že obsahuje tři UltraATA/133 kanály (tudíž podporu pro 6 zařízení). Jak už jsem napsal, jeden z těchto kanálů je připraven na to, aby za pomocí se SerialATA můstky nabídnul dva SerialATA porty. Jenže, jak jistě víte, nabízí SerialATA rychlost 150 MB/s, kdežto ATA/133 „pouze“ 133 MB/s (kterou nejsou dnešní disky schopny využít).

Ona připravenost u jednoho kanálu znamená, že nVidia počítá s „přetaktováním“ z UltraATA/133 na UltraATA/150, čímž by toto rozhraní také mělo nabídnou rychlost 150 MB/s, stejně jako SerialATA, takže by nebrzdilo SerialATA zařízení na něj připojené.

Rozhodnutí je to jistě chytré, jelikož přetaktované UltraATA na 150 MB/s nebude v tomto případě činit problémy (k řadiči bude připojen pouze můstek na SerialATA, který také bude přímo na základní desce a odpadá problém kabelů atd). Jenže, i tak vidím jednu zásadní nevýhodu. Zatímco při plnohodnotném řešení má každý SerialATA port rychlost 150 MB/s nezávisle na ostatních, je v tomto případě rychlost těchto dvou portů dohromady 150 MB/s.

Uznávám však, že dnešní disky nejsou (a pravděpodobně ani disky příští generace nebudou) schopny natolik zahlcovat 150MB/s sběrnici, aby to představovalo vážný problém. A než se tak stane, bude mít nVidia zcela jistě delší dobu na trhu nForce pro 64bitové AMD procesory s plnohodnotným SerialATA.

Mimochodem, trochu zábavné mi přijde, že vlastně dnes žádné disky nejsou nativní SerialATA (ty budou nejdříve koncem tohoto roku), ale jde vlastně jen o disky, které nativně pracují s UltraATA rozhraním (v případě WD Raptoru asi se SCSI) a na SerialATA jsou příkazy překládány. V případě připojení přes nForce3 Pro tak jsou nejprve UltraATA příkazy překládány na SerialATA, aby mohly být zas přeloženy do UltraATA, kterému rozumí řadič v nForce3 Pro :-)

Když nVidia představila nForce2, byli jsme překvapeni tím, že obsahovala dvě síťovky: jednu vlastní nVidia a druhou 3com. Nyní v nForce3 Pro najdeme pouze vlastní nVidia síťovku, ale znatelně vylepšenou. Mezi její vylepšení patří podpora pro IEEE 802.1p (nastavování priority - každý paket je označen jednou z osmi priorit), IEEE 802.1Q (virtuální lokální sítě), plnou podporou ACPI 2.0 s možností vzdálené konfigurace, buzení po sití spojené s možností instalace operačného systému přes síť a v neposlední řadě také integrovaného firewallu.

Plná podpora ACPI 2.0 a vzdálené konfigurace umožňuje konfigurovat i vypnutý počítač s nForce3 Pro po síti a to buď pomocí příkazové řádky, nebo s využítím web rozhraní a dokonce i pomocí WMI skriptu. Prostě můžete si vybrat, co vám vyhovuje nejvíce. Nezajímavá není ani možnost vzbudit počítač na dálku a s tím spojená podpora pro Preboot Execution Envinronment (PXE). Díky ní je například možné nainstalovat PXE kompatibilní operační systém na dálku.

Pro mnohé z vás bude asi zajímavá i přítomnost firewallu. Ten je bohužel poměrně jednoduchý, žádné složitější nastavování nečekejte, jde jen o možnost zapnout či vypnout několik voleb. Mezi nimi jsou takové jako nepropouštět IP pakety s podvrženou zdrojovou adresou, zahazovat UDP/ICMP packety s chybnými kontrolními součty, zda-li daný počítač funguje jako DHCP server a zda-li má být povolen „promiskuitní mód“ (tj. mají být poslouchány i ty pakety, které nejsou určeny pro tuto síťovku).

Jak vidíte, jak s nForce2, tak s nForce3 Pro nVidia představuje poměrně zajímavé chipsety, které ukazují, že tato firma není pouze o grafických procesorech, ale že zvládá i něco jiného. nForce3 Pro by se mohla stát oblíbeným chipsetem pro pracovní stanice a případně i servery postavené na procesorech AMD Opteron.

Diskuse ke článku Detaily o SerialATA a síťovce v nForce3 Pro

Žádné komentáře.