Digitální totalita na dohled?
Představte si svět, ve kterém by jedna organizace mohla ovládat přístup k jednotlivým webům, přinutila by poskytovatele internetového připojení k hluboké analýze paketů pro prohledávání veškerých datových toků miliónů uživatelů, nebo mocné internetové aplikace blokující přístup podle předem zadaných parametrů. Tak toto a možná i mnoho dalšího se nám bohužel může přihodit. Alespoň takové jsou vize, které si pro starý kontinent přichystala IFPI a předložila je Evropské unii k zapracování do legislativy.
Jde o již dobře známé tři „proveditelné a přijatelné“ možnosti jež by mohly pomoci adresovat porušování autorského práva na internetu. Jsou to filtrování obsahu audio souborů s využitím vodoznaku, blokování protokolů „určitých“ P2P služeb a blokování přístupu k „jistým“ stránkám, jako je například AllOfMP3 nebo The Pirate Bay. „Není to žádný těžký nebo nákladný plán a normálnímu provozu by nedělal žádné problémy,“ tvrdí IFPI.
EFF, společnost brojící za práva uživatelů, vidí velké nebezpečí v síle lobby, která by mohla získat v Evropském parlamentu dostatek podpory pro tyto návrhy. V dopise ho proto upozorňuje na některé neblahé následky, které by změny mohly přinést. Automatizované filtrování by mohlo mít vliv na vzdělání a výzkum, poškodit evropské inovace a oslabit ochranu soukromí občanů zavedením rozsáhlého zkoumání paketů posílaných v sítích jednotlivých poskytovatelů. Filtrování by navíc mělo i malý účinek, protože mnoho P2P sítí už komunikaci jednoduše šifruje. Obchází tu i strašidlo totalitní moci, která by mohla dělit občany na „copyright ready“ a piráty, nehledě na možnost zneužívání získávaných informací, které budou v mnoha případech důvěrné. Zdá se, že jsme Orwellovi opět o kousek blíže.