Disc T@2 se vrací - v NEC DVD-RAM vypalovačkách
Vzpomínáte si ještě na malý technický zázrak z roku 2002 jménem Yamaha F1? Pak vám technologie Disc T@2 (Disc Tatoo), pomocí které šlo kreslit laserem na spodní stranu média do záznamové vrstvy, jistě není neznámá. Yamaha však záhy optickými mechanikami pro počítače zcela skončila a Disc T@2 zapadlo v historii dějin bez většího povšimnutí.
Následně minulý rok firma HP vyvinula technologii LightScribe, která dovoluje laserem vypalovačky kreslit na speciální vrchní stranu médií. Možná víte, že potisk celého takového média trvá v nejlepší kvalitě skoro půl hodiny. HP sice pro nadcházející období slibuje zrychlení potisku, ale zdá se, že bude mít ještě před tím zdatného soupeře.
Ze záhrobí totiž vylézá původní Disc T@2, aby se představilo v novém kabátě jako LabelFlash technologie. Třešničkou na dortu je, že s ní přijde firma NEC, která ji představí 6. září ve svých DVD Super Multi vypalovačkách na výstavě IFA v Berlíně. Že NEC přijde s „vlastním LightScribem“ v DVD-RAM vypalovačkách, jsme už naznačovali.
Stejně, jako u LightScribe i Disc T@2, bude ke kreslení obrázků sloužit tentýž laser, který vypaluje na médium data. Zatímco však u Disc T@2 kreslil laser jen do barviva a u LightScribe jen na speciální vrchní LightScribe vrstvu, LabelFlash zvládne obojí.
Zatím to však vypadá, že pouze na DVD média, a to zřejmě nějaká speciální. Vrstva, na kterou se bude kreslit, je totiž údajně pokryta 0,6 mm tlustou ochrannou vrstvou, která má chránit potisk před světlem, aby se neztrácel. A pokud víte, jak se DVD média vyrábí, pak vám zřejmě začíná svítat. 0,6 mm je totiž přesně tloušťka jednoho polykarbonátu a DVD médium je slepené ze dvou takovýchto disků. Pravděpodobně se tedy na jeden nanáší klasické barvivo a odrazová vrstva, na druhý pak zřejmě přijde ona „kreslící“ vrstva. Pak se oba disky k sobě klasickým způsobem slepí. Výhoda tohoto umístění kreslící vrstvy je jasná: Vrstva je zcela odolná proti osahání a ulpění jakýchkoli nečistot, otisků prstů apod. Zjednodušuje se tím i použití původní technologie Disc T@2: LabelFlash bude pracovat na obou stranách naprosto stejným způsobem, v obou vrstvách bude laser ostřit do hloubky 0,6 mm pod povrchem média.
Ještě vás navnadíme jednou poznámkou: Zatímco LightScribu trvá kvalitní potisk zhruba půl hodiny, LabelFlash slibuje jen něco kolem 5 minut! Potisk bude prováděn ve 256 různých intenzitách šedé. Jen se osobně trochu obávám, že LabelFlash se nebude umět při opakovaném potisku trefit naprosto přesně na totéž místo, jako LightScribe (bude to házet, kam ho to napadne, jako to dělala technologie Disc T@2). Na možné „cross-flashe“ bych vám však doporučil zapomenout, protože tyto nové vypalovačky budou umět zápis na DVD-RAM (nebo alespoň čtení) a toho se obvykle pouhou změnou firmwaru zpravidla nedociluje. Chci tím říci, že nové NEC vypalovačky budou mít téměř jistě odlišný hardware, především tedy čipset.
Podívejme se tedy nyní na to, jaké nové mechaniky NEC můžeme v brzké době čekat. ND-455xA a slim (notebookové) ND-775xA budou umět zapisovat a nezvykle rychle číst DVD-RAM, mechaniky s číslem „1“ před „A“ pak budou obsahovat onu kreslící technologii LabelFlash. ND-355xA pak budou jen ochuzeny o zápis na DVD-RAM, číst jej budou umět také. Ač budou uvedeny příští měsíc, objevit by se měly až v říjnu. K nám už však jeden vzorek s LabelFlash díky spolupráci s firmami NEC a Abacus putuje, takže se můžete těšit na velmi zajímavou recenzi. Zatímco SuperMulti LG spí s LightScribe na vavřínech, NEC se svou SuperMulti s LabelFlash zřejmě začne hýbat s preferencemi nerozhodnutých uživatelů.
|
|
|