Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Displej, ovládání, přehrávání a zvuk

disc2go Music II
V našich recenzích se pomalu ale jistě zabydlují MP3 přehrávače. Kromě dražších, dobře vybavených přístrojů jsou ale na trhu i skromnější a cenově mnohem dostupnější. Jedním z nich je i disc2go Music II. Zvládne alespoň sekundovat svým luxusnějším konkurentům? Pojďme se podívat, jak je na tom přístroj, který propaguje DJ Bobo :-)

Veškerý popis se vztahuje k použitému firmware v 2.413.

Displej

Třířádkový displej má velmi rovnoměrné podsvícení, není sice moc silné, ve tmě je však příjemně měkké. Zobrazované informace jsou v prvním řádku úroveň hlasitosti, graficky zaplnění paměti, přehrávání smyčky, mód přehrávání a stav baterie, pod nimi ve druhém řádku roluje větším písmem název skladby a interpreta z ID3 tagu (nebo název souboru, když není tag k dispozici) a spodní řádek indikuje zvolený mód (hudba, rádio, diktafon), zdroj nahrávání (mikrofon nebo linkový vstup), stav přehrávání (Play, Pause, Stop), odehraný čas skladby, číselně pořadí skladby/celkový počet skladeb a dále ještě zapnutý časovač a blokování tlačítek.

Hlavní displej

Ovládání

Jako hlavní ovladač slouží pětisměrný joystick, ve vertikálním směru pro změnu hlasitosti a v horizontálním pro pohyb mezi skladbami a rychloposuv v nich. Jeho stiskem se pak spouští a zastavuje přehrávání. Základní ovládání máte tedy doslova pod palcem. Pro vstup do menu slouží stejnojmenné tlačítko na hřbetě přístroje a pro pohyb v menu a volby opět zmíněný joystick. Menu je jednořádkové textové, což činí navigaci v něm méně komfortní, ale stačí to.

Co je hodně ochuzené je navigace ve skladbách. Ty sice mohou být uloženy do libovolné adresářové struktury, ale při výběru je navigace omezena na postupný posun po jednotlivých skladbách (adresáře se již nezobrazují). Jako jediná informace o aktuální pozici tak slouží číselný ukazatel pořadí skladby/celkový počet skladeb, případně ještě název skladby a interpreta z ID3 tagu, který se objevuje na displeji. Hodně by pomohla třeba možnost přímého přeskoku do dalšího adresáře.

Hlavní menu

Přehrávání

Přehrávač zvládne přehrávat formáty MP3, WMA a WAV. U MP3 dokonce úspěšně přehrál i skladby s datovým tokem od 16 kb/s do 320 kb/s, ač specifikace uvádí pouze 32-256 kb/s. Stejně tak neměl problémy ani se soubory MP3 s proměnlivým datovým tokem (VBR). Formát WMA jsem zkoušel také, ale v menší míře, protože jím běžně ve své fonotéce nedisponuji. Nicméně přehrál jsem bez problémů WMA7 i WMA9 a stejně tak WAV soubory. Jediné, co chybí, je podpora OGGu.

Nastavit lze pouze módy přehrávání: normální, opakování jedné skladby, všech skladeb, náhodný výběr a náhodný výběr s opakováním, žádné playlisty nebo funkce intro se nekonají. Funkce Resume, která naváže přehrávání v místě, kde bylo naposledy přerušeno, sice funguje i po připojení a odpojení od PC, ale skladba začne hrát vždy znovu od samého začátku. Strefovat se pak do konkrétního místa v dlouhém setu nebo bloku mluveného slova může být poněkolikáté už iritující. Rychloposuv je bez příposlechu, jeho rychlost však narůstá progresivně, což zrychluje vyhledávání v dlouhých skladbách a přitom zachovává dostatečnou jemnost v krátkých. Podotýkám, že tuto vlastnost nemají povětšinou ani mnohem dražší přístroje, u kterých lze ale volit konstantní rychlost posuvu v nastavení.

Kvalita zvuku a jeho nastavení

Trochu jsem se bál kvality zvuku, přeci jen nízká cena budí nejrůznější podezření. Výsledný dojem byl ale celkem příjemným překvapením. Výkon sluchátkového výstupu je dostatečný, srovnatelný s jinými přehrávači (odhaduji nejméně 10mW + 10mW), hlasitost je regulovatelná ve 30 stupních. Zvukové podání se mi sice subjektivně zdálo malinko hrubší a ostřejší, s menším množstvím prostoru, ale v zásadě si stěžovat nemůžu, daleko větší vliv má kvalita nahrávky. Bez přímé konfrontace s jiným přehrávačem bych nejspíš neměl výhrady. Ani šum při maximální hlasitosti, slyšitelný v pauzách a velmi tichých pasáží nepřesahuje úroveň jiných přístrojů se stejně silným výstupem. Venku na ulici a jinde v trochu hlučnějším stejně nepoznám rozdíl ani se sluchátky Koss Porta Pro, vzhledem k jejich používání také moc dobře nemohu hodnotit kvalitu sluchátek přiložených, protože polštářková sluchátka se s „peckami“ (žádnými, nejen těmito) prostě srovnávat nedají a jako vždy mohu jen doporučit investici do kvalitnějších sluchátek při touze po kvalitnějším poslechu. Každopádně hrají poslouchatelně a nenáročný posluchač nebo ten, kdo nechce investovat další peníze, se s nimi spokojí.

Pro úpravy zvuku nabízí dis2go 5 nastavení ekvalizéru, jsou to celkem obvyklé: Normal, Rock, Classic, Jazz a Pop. Uživatelské nastavení je jedno a omezilo se na basy a výšky, každé ve 4 krocích. Tím veškerá nastavení zvuku končí. Špuntovým sluchátkům by asi prospělo ještě větší zdůraznění basů.

Přednastavené typy ekvalizéru Uživatelské nastavení ekvalizéru

Mezery mezi skladbami a odolnost proti otřesům

Při přehrávání kontinuálních skladeb lze zaznamenat mezery mezi nimi v délce asi 0,5s u všech podporovaných formátů, což je na úrovni ostatních paměťových přehrávačů. Odolnost proti otřesům je tradičně výborná, jak už to u paměťových přehrávačů bývá.

Nastavení a další funkce

Kdo by čekal bohaté a široké možnosti nastavení, bude nejspíš zklamán, ale v segmentu, pro který je tento přehrávač určen, to prostě není obvyklé. Mezi další nastavení a funkce patří:

  • opakování bloku (A-B repeat)
  • načasované vypnutí (Sleep)
  • rychlost rolování textu na displeji (4 rychlosti)
  • doba podsvícení displeje
  • kontrast displeje
  • automatické vypnutí při nečinnosti

Mazání skladeb lze provádět i během přehrávání. České znaky nejsou podporovány v ID3 tagu, nezobrazí se buď vůbec nebo korejsky. V názvech souborů čeština problém nedělá (když není k dispozici ID3 tag, na displeji se ukáže jméno souboru) a zobrazí se korektně.

Nastavení doby podsvícení displeje

FM rádio

Příjem rozhlasového vysílání je poměrně dost kvalitní, na rádio jsou až nezvykle jasné výšky, ale zase jsou doprovázené mírně zvýšeným šumem. Samozřejmě hlavní vliv má síla signálu a použitá sluchátka, jejichž kabel slouží jako anténa. Ladění je možné provádět buď ručně nebo automaticky, pro uložení nalezených stanic je k dispozici 30 (!) předvoleb. Funkce autoscan (automatické prohledání celého pásma a uložení stanic do předvoleb) k dispozici není. Ručně lze přepínat mezi poslechem mono nebo stereo. Stanice se nedají pojmenovat.

FM rádio

Nahrávání

Nahrávat lze jak z vestavěného mikrofonu a linkového vstupu tak i z FM rádia. Záznam hlasu probíhá do formátu ADPCM WAV v kvalitě 8 kHz, 32 kb/s mono. Dost je znát i pohyb prstů po těle přístroje, na to je třeba dávat pozor tím spíše, že mikrofon nemá nastavitelnou citlivost. Nahrávka z FM rádia a linkového vstupu se kóduje také do ADPCM WAV, ale v kvalitě 8 kHz, 65 kb/s stereo. Citlivost linkového vstupu nastavit nelze. Kvalita nahrávky není nic moc (je to dáno především nízkým datovým tokem), zní jako z telefonu. Nicméně rozumět hlasu je a to je hlavní. Nahrávat a poslouchat hudbu v této kvalitě je spíše nouzové řešení. Moc dobře také nechápu, proč při nahrávání zhasne podsvícení displeje a nerozsvítí se, dokud nahrávku neukončíte. Docela by se hodilo vidět aspoň aktuální dobu trvání záznamu a zbývající možnou dobu nahrávky, které se přitom zobrazují.

Nahrávání hlasu (diktafon)

Diskuse ke článku Disk2go Music II (paměťový audio přehrávač)

Středa, 16 Leden 2008 - 18:28 | Anonym | Já tuhle mp3 mám a samozřejmě se jde pohubovat i...
Čtvrtek, 24 Listopad 2005 - 13:12 | Anonym | Ahojky lidičky!Potřeboval bych joystick na MP3...
Sobota, 5 Březen 2005 - 13:47 | Anonym | Creative neni schopnej vydat deset let na svy...
Pátek, 4 Březen 2005 - 15:34 | Anonym | Creative Muvo TX FM neni o moc drazsi a u nej...

Zobrazit diskusi