Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Displeje ve vzduchu - Star Wars je tu

Heliodisplay
Sice nejde o světelné meče, ale vybavujete si, jak R2D2 vždy uměl promítat video vzkazy přímo nad sebe do vzduchu? Tak vězte, že takové technologie už existují již nyní! Nevyplatí se počkat s přechodem na LCD až na tuto obrazovku bez obrazovky?

Jde vlastně o dvě různá řešení stejného problému. Vytvořit obraz přímo ve vzduchu. Jedna se jmenuje Heliodisplay a pracuje na principu odrazu obrazu na "nějak" upraveném vzduchu nad projektorem, druhá, zvaná FogScreen využívá k odrazu jemného vodního oparu (jak už název napovídá; Fog=mlha).

Heliodisplay

Je dílem 29 letého Chada Dynera, postgraduálního studenta Massachusetts Institute of Technology (MIT). Než si o této technologii vůbec něco řekneme, musím upozornit, že vynálezce z pochopitelných důvodů vypustil do světa jen velmi málo konkrétních informací.

Tak tedy, jeho promítací přístroj nějak modifikuje vzduch přímo nad sebou, do kterého pak obraz promítá. Jeho prototyp dovede zobrazit na 27 palcovém dospleji (to je hezké tomu tak říkat, když je to vlastně jen vzduch) jakékoliv video. Obraz je dvourozměrný (zatím :-)), a dá se na něj dívat i z úhlu. Je možné dokonce obrazem procházet a rukou s objekty i manipulovat.

Heliodisplay manipulace s obrazem

Zobrazení je tedy interaktivní, něco, co jsme viděli třeba v Minority Reportu (už se těším, jak se budu přehrabovat v naší databázi médií). Obraz zatím není tak výrazný, jako na obrazovkách současných, ale autor slibuje, že i toto vyřeší. Nepříjemné je také velmi silné světlo, které nepříjemně působí na diváky, kteří jsou u zařízení blízko. I toto prý Chad ví jak odstranit. V tuto chvíli hledá vhodného investora a oblast trhu, kde by jeho Heliodisplay našel uplatnění. Doufejme, že to nekoupí nějaký velký prodejce LCD a do doby, než se mu investice do LCD vrátí, to nezavře do trezoru (ano, toto se s mnoha vynálezy opravdu děje).

Mezi další zajímavosti patří možnost se na heliodisplay dívat z obou stran. Dovede však i zobrazovat jen na jednu stranu (další modely zvládou i dva různé obrazy z každé strany). V tomto roce prý nabídne ještě několik 42" displejů, jeho možnosti jsou ale daleko větší. Hranice je až někde u 150 palců (3,81m). Navíc se dá instalovat jak svisle, tak vodorovně. Technologie se prý dá velmi lehce uzpůsobit rozměrem, rozlišením, interaktivitou atd.

Vlastnost Prototyp Budoucnost
Úhlopříčka 27" až 150"
Rozlišení VGA 640×480
SVGA 800×600
XGA 1024×768
SVGA 800×600
XGA 1024×768
UXGA 1600×1200
Kontrast 200:1 300:1
Proměnlivá průhlednost ano ano
Barev 16 770 000 16 770 000
2D a simulace 3D ano ano
Jednostranné zobrazení ano ano
Stejný obraz z obou stran ne ano
Různý obraz na obou stranách ne ano
Interaktivní obraz ano ano
Video výstup RGB analog. NTSC RGB analog. NTSC, PAL-M, PAL-N SECAM (volitelně)
Vstupní frekvence Fh: 31-80kHz
Fv: 56-120Hz
Fh: 31-80kHz
Fv: 56-120Hz
Video/PC kompatibilita NTSC/VGA - SXGA NTSC PAL-M, PAL-N, SECAM (volitelně)/CGA - UXGA
Konektory DVI-mini D-sub15, USB, RCA video, S-VIDEO, VGA DVI-mini D-sub15, USB, RCA video, S-VIDEO, VGA

Chtěl jsem vám ukázat i video, ale pro velký zájem ho z WEBu zatím odstranili, tak to musíte zkusit třeba později. Místo toho alespoň pár fotek:

Heliodisplay ukázka 1 Heliodisplay ukázka 2

FogScreen

Vytvořili dva výzkumníci z Tampere University of Technology ve Finsku (Rakkolainen a Palovuori) a přijde mi o něco technologicky průhlednější, než Heliodisplay. Obraz se totiž tvoří na oblaku páry rozptýlené v prostoru. Poprvé byl představen o prázdninách na výstavě Siggraph 2003.

FogScreen prezentace na výstave Siggraph 2003

Oproti výše uvedené technologii má některé nedostatky, mezi které patří především to, že není interaktivní a k zobrazování potřebuje vodu (autoři uvádějí, že se jedná opravdu o naprosto čistou a nezávadnou vodu bez dalších přímesí), ale i výhody. Tou největší je asi to, že už se dá opravdu koupit, navíc se dá použít s jakýmkoliv projektorem. Uplatnění FogScreenu se očekává především jako prezentační nástroj, nebo na místa, kde je vyžadována naprostá sterilita (lékařství). Cena byla zatím stanovena na 100 000U$, ale s počtem vyrobených kusů by sem měla snižovat, jak se bude postupně koncem roku rozjíždět komerční výroba. První FogScreeny budou mít tyto parametry:

Rozměr obrazu 2×1,5m
Velikost zařízení 2,2×0,95×0,65 m
Hmotnost 70 kg

Jak vidíte, žádný drobeček to rozhodně nebude. K promítání také budete potřebovat 20A zásuvku a hadici s vodou. FogScreen si pro vás také připravil malou prezentaci.

Diskuse ke článku Displeje ve vzduchu - Star Wars je tu

Žádné komentáře.