Dlouhodobé plány Intelu s Itanii
Nejprve se podívejme na čísla, která nám říkají, jak je Itanium úspěšné. Doposud bylo dodáno zhruba 110 tisíc procesorů s IA64 architekturou a zhruba 100 tisíc z nich jsou Itania 2 dodaná vloni. Prodeje se ovšem zvyšují a Intel je v tomto směru optimistický a očekává jednak růst serverového trhu, ale i prodejů Itanií samotných. K tomu mu mají pomoci i nové verze Itanií.
Prvním vylepšením je 0,13mikronový procesor s kódovým označením Madison 9M. To nám říká, že jádro zůstává stejné jako u současného Itania 2, které má kódové označení Madison a bylo uvedeno 30. června. Hlavním rozdílem bude velká L3 cache, která má mít úctyhodných 9 MB. Nové Itanium má být nabízeno na frekvencích 1,5 až 1,7 GHz od třetího čtvrtletí letošního roku. Procesor bude kompatibilní s chipsetem E8870 uvedeným s prvním Itaniem 2 v roce 2002. Mělo by tedy být možné stávající servery v případě potřeby vylepšit pouhou výměnou procesoru.
Podobně jako vloni byl uveden procesor Deerfield, levnější verze Madisonu, tak ve třetím čtvrtletí se letos objeví Fanwood s 400MHz sběrnicí a 3MB L3 cache na frekvenci 1,4 GHz (případně o něco rychleji). Zároveň se objeví i Low Voltage verze Fanwoodu na frekvenci kolem 1,2 GHz. Všechny Fanwood procesory (stejně jako Deerfield) budou vyráběny 0,13mikronovou technologií a budou určeny pro dvouprocesorové servery a měly by také být kompatibilní s chipsetem E8870. Tím však Fanwood letos neskončí, Intel během posledního čtvrtletí vydá Fanwood s 533MHz sběrnicí.
Příští rok bude pro Itania přelomový, protože se objeví první procesory s více jádry. Konkrétně půjde o 90nm Montecito s dvěma jádry a neuvěřitelnými 24 MB L3 cache. Od něj bude odvozena levnější verze do dvouprocesorových systémů s menší L3 cache pod názvem Millington a od něj nás čeká ještě i Low Voltage verze s nižší spotřebou. V procesorech Montecito a Millington hodlá Intel přijít s dvěmi novými technologiemi. První Foxton má zajišťovat power management a druhá Pellston má být schopna korigovat datové chyby v cache. V procesoru Montecito má být ještě navíc použita speciální „rozhodovací“ sběrnice, která bude řídit, jak mezi sebou procesory spolupracují, jak využívají systémovou sběrnici a L3 cache.
Už v září minulého roku bylo známo, že nástupcem Montecita se má stát procesor s kódovým označením Tanglewood, který navíc bude mít možná až 16 procesorových jader. Tento výhled byl zatím pozměněn pouze tak, že nový nástupce bude mít název Tukwila a spolu s ním se objeví procesor s kódovým jménem Dimona, který také bude obsahovat více jader. Oba dva budou na trhu nejdříve v roce 2006.
A jak to tedy bude s překryvem mezi 64bitovými Xeony a Itanii? Zcela jistě tu nějaký mezi levnějšími verzemi Itanií a dražšími Xeony bude, samozřejmě v neprospěch Itanií. Intel ovšem hodlá během pár let (údajně do roku 2007) dostat Itania na stejnou cenovou úroveň jako Xeony, takže potom už bude čistě na rozhodnutí zákazníků, která architektura se jim jeví na jejich konkrétní potřebu vhodnější. Dnes totiž mnohé odrazuje právě cena, kterou i sám Intel vidí u Itanií oproti Xeonům o 30 až 60 % vyšší.