Do konce jara spadnou ceny grafických karet pod MSRP
Aktuální vlna růstu cen začala zhruba na podzim 2020 a naplno se začala rozjíždět s vydáním nynější generace grafických karet - Nvidia GeForce RTX 3000 a AMD Radeon RX 6000. Šlo o souhrn vlivů. Jedním byl extrémní nárůst poptávky z důvodu těžby, druhým zdražování grafických pamětí, které vyletěly i na ceny podstatně vyšší, než dané typy stály o několik let dříve v době jejich vydání. Další problém způsobilo zvyšování cen TSMC, která své procesy jen během roku 2020 zdražila celkem 3×. Namísto obvyklého poklesu daného postupným zlevňováním procesu v kombinaci s rostoucí výtěžností šla cena nahoru. Výsledek ještě okořenily ceny substrátů, dopravy komponent a produktů (ceny přepravy byly až 3-4× předražené), nemluvě o dalších drobnějších vlivech.
Situace v posledních měsících již ochládá a podle společnosti Corsair se ceny grafických karet v řádu týdnů dostanou na MSRP, tedy na výrobcem doporučené úrovně. To je v principu možné, na druhou stranu dost těžko realizovatelné, pokud bychom tuto úroveň měli chápat doslovně. Doporučené ceny některých modelů karet byly stanoveny před krizí, ceny dalších během krize - u části z nich, jako by krize neexistovala (tzn. částky na reálném trhu nedosažitelné), u jiných zase s ohledem na krizi (tak, aby jich mohlo být dosaženo). Zatímco některé karty tak lze sehnat za dolarové MSRP již nyní, někdy i mírně levněji, jiné stojí stále desítky procent nad doporučenou cenou. Příkladem může být GeForce RTX 3050, formálně $249 karta, reálně stojící nejlevněji $329-$339 v krátkodobých akcích, přičemž výběr z modelů je až v cenové relaci od $349 výš. Předpokládejme, že Corsair ve své analýze počítá s nějakým průměrem.
Koncem jara, tedy kolem pololetí, bychom se pak podle těchto prognóz měli dočkat poklesu ceny (dokonce) pod MSRP, což by mohl být impuls především pro zájemce o hardware v nižších cenových relacích: Zkusím vysvětlit, proč právě pro ně. S (cca) podzimním vydáním nové generace může dojít v podstatě ke dvěma možným scénářům. Buďto dostupnost výkonnějšího hardwaru podnítí další vlnu kryptománie a ceny opět půjdou nahoru, nebo se nic nestane a ceny se budou plus mínus držet. Zároveň víme, že oba výrobci zahájí svojí nabídku vydáním modelů řekněme od $400-$500 výše - rozhodně se v letošním roce nečeká široká nabídka $100-$400 sortimentu. Zároveň se alespoň s ohledem na zprávy o Radeonu postaveném na GPU Navi 33 očekává, že přinese zhruba výkon stávajícího high-endu v cenové relaci kolem $500.
Z těchto všech dílků skládačky vyplývá, že není jasné, jestli bude před vydáním nové generace výhodné nakupovat současný vyšší mainstream nebo high-end (nová generace může přinést podstatné zvýhodnění nabídky, ale k tomu hypoteticky nemusí dojít, pokud tento hardware opětovně zdraží těžba). Je však jisté, že podzimní nabídka nových karet nebude obsahovat novinky pro nejnižší mainstream a low-end, takže nanejvýš budou klesat ceny toho současného. Uživatel, který si v létě pořídí např. $200-$300 grafickou kartu, se nemusí obávat, že na podzim přijde nový produkt s podstatně lepším poměrem cena / výkon. Což je naopak reálný scénář vyšších cenových relací: Kupříkladu zákazník, který by si nyní pořídil GeForce RTX 3070 Ti za stávajících $700-800, může mít za ~5 měsíců dostupnou o třetinu výkonnější Navi 33 za $500, nebo alternativu od Nvidie, ať už se bude jmenovat jakkoli.
Letní upgrade se proto jeví jako nejméně rizikový pro uživatele vybírající produkty v nižší cenové relaci, na kterou bude mít vydání nové generace nanejvýš nepřímý dopad.