Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Dodavatelé GDDR6 pro Turing, aneb když se třetí chlubí, dva se smějou

Grafické karty z generace Turing jsou vybavené pamětmi typu GDDR6. Slyšet bylo o všech třech výrobcích GDDR6, ale jak to dopadlo nakonec?

Všechny (alespoň tedy všechny doposud ohlášené) modely grafických karet postavené na architektuře Turing disponují pamětmi GDDR6. Ty mají v nabídce společnosti Hynix, Micron a Samsung.

Hynix

Jako první bylo v souvislosti s novou generací slyšet o společnosti Hynix. Ta se již v dubnu 2017 chlubila tím, že začátkem roku 2018 bude mít nejen dostupné, ale i v reálném produktu (grafické kartě) nasazené 16GHz GDDR6. Onen produkt podle vyjádření Hynixu měl nést 384bit sběrnici, s jejímž využitím by tyto paměti dosáhly datové propustnosti 768 GB/s. Tehdy se ještě předpokládalo, že půjde o herní verzi Volty od Nvidie - ještě nebylo známo, že Voltu nechá Nvidia profesionálnímu segmentu a v herním půjde o Turing. Jen o měsíc později společnost ukázala první wafer s GDDR6.

V lednu 2018 Hynix zahájil (nebo alespoň ohlásil) distribuci, ale slíbené 16GHz varianty v nabídce nebyly, obsahovala jen 10-14GHz čipy. Již začátkem dubna ale vyšlo najevo, že společnost nebude schopná GDDR6 dodávat dříve než v létě. Na konci května web Expreview oznámil, že byla podepsána smlouva mezi Nvidií a Hynixem na dodávky GDDR6.

Na kterých kartách jsou? Vypadá to, že na žádných. Hynix, který se chlubil dodávkami GDDR6 Nvidii od dubna 2017, nakonec nedostal své paměti ani na GeForce RTX 2080 / RTX 2080 Ti, ani na nová Quadra.

Samsung

Samsung je tradičně známý svými kvalitními a kompatibilními pamětmi, které je většinou schopný dodávat i v dostatečných objemech.

Pokud jde o GDDR6, byl druhou značkou, která výrobu těchto paměti ohlásla. Nvidia si je vybrala pro svá Quadra, uplatnění tedy našly v profesionální sféře.

Micron

Přestože Micron dlouho o GDDR6 nehovořil a když hovořil, nezmiňovala jeho vyjádření 16GHz čipy, dokázal se nakonec velmi dobře uplatnit. Absence 16GHz čipů nevadí, neboť se Nvidia rozhodla, že Turing (alespoň tedy již ohlášené produkty) vybaví 14GHz čipy. Právě GeForce RTX 2080 a GeForce RTX 2080 Ti ponesou paměti od Micronu. Řeč je o kartách z řady Founders Edition. Jak to bude vypadat u nereferenčních návrhů zatím není jasné; tam může být situace ponechaná na volbě výrobce.


Zatím to tedy vypadá, že má své jisté Samsung a Micron. Byť to neznamená, že se paměti Hynixu nemohou v budoucnu na některých modelech objevit, výsledek zdaleka neodpovídá tomu, co výrobce již rok a půl propaguje. To je docela překvapivé, protože Hynix většinou problémy s dodávkami ani kvalitou neměl - mnohdy byl považován za lepší volbu než Micron. I asijské země znají přísloví „Není každý den posvícení“ a tentokrát zřejmě Hynix opravdu slavit nebude.

Diskuse ke článku Dodavatelé GDDR6 pro Turing, aneb když se třetí chlubí, dva se smějou

Žádné komentáře.