Dokonalá ochrana - CD s chipem?
Na WEBu firmy Doc-Witness moc podrobností není, ale narozdíl od pana Holčíka máme zcela jiné vysvětlení funkce této ochrany. Rozhodně se z obyčejné CD-ROMky nestane jen tak čtečka chipových karet. Shodneme se snad jen v tom, že se jedná o hardwarovou aktivní ochranu. Funkce bude ale asi zcela jiná.
My jsme si totiž všimli, že na obrázcích se vyskytují CD dvě. Jedno s oním zeleným proužkem a druhé datové. Určitě nebude možné CD-ROMku přesvědčit o tom, aby sama pracovala s nějakým chipem na CD. Naše představa je taková, že ochrana je na dvou CD. Z prvního produkt nainstalujete a po spuštění (nebo na konci instalace) jste vyzváni k vložení onoho CD s chipem. Spuštěná aplikace pak přesně ví, kam má navést na CD čtecí laser. Látka, která se na tomto CD klíči nachází by pak měla reagovat na světelný laserový svazek. Pravděpodobně je tam nejaká síť jenž umí přesně definovat adresu, kde byl osvit proveden. Laser zároveň musí být schopen na tomto médiu vyrobit tak velký elektrický impuls, který bude na chip zaznamenatelný. Tím může být teprve aplikace odblokována a zároveň se zapíše informace, že byla jedna instalace provedena.
Tímto způsobem se dá přesně omezit počet instalací. Zárověň by asi mělo být možné zaznamenat odinstalování. Ale jelikož je látka na CD klíči (říkejme mu tak) citlivá na světlo z čtecího laseru, bude asi také háklivá na světlo sluneční. Uchovávat jej bude s největší pravděpodobností nutné v obalu.
Předpokládáme, že bude dokonce možné použít jen jednoho CD, to ale jen v tom případě, že na okraji zbude dostatek místa pro umístění oné testovací vrstvy s chipem.
Asi se zeptáte, jak ale může aplikace různé informace získat z CD klíče? V tom bude asi právě ten největší fígl. My si myslíme, že na tomto CD je nějaký speciálný typ barviva, které je schopen tento chip řídit. Po záznamu se zkrátka změní odrazivost části CD klíče. Aplikace pak ví kde má co hledat. Je dokonce možné, že ani nejde o barvivo, ale o nějaký speciální chip přímo na tišťáku, řekněme třeba odkrytá EEPROM, který je schopen se tvářit jako díry na CD. Otázkou tu také je zdroj energie. O akumulátorech na celofánu jsme psali již v únoru 2001. Asi vás už ani nepřekvapí, že i za tímto patentem jsou izraelci. Klidně ale může být energie čerpána nějakým fotočlánkem, který je citlivý na světlo z laseru.
Ať je to jak chce, tato technologie byla již předváděna na několika výstavách. Byla dokonce na Israel Hi Tech Competition v dubnu tohoto roku oceněna. Znamená to, že opravdu funguje. Nadšení nad neprolomitelností však nesdílíme. Domníváme se, že bude možné, i když asi ne tak snadné, náležitou úpravou kódu upravit onu testovací utilitu, která s CD klíčem komunikuje. Ono to ale celé může funovat úplně jinak. Zcela jistě to bude nějakou dobu ochrana velmi silná. Také asi nebude moc levná, objeví se (objeví-li se vůbec) jen na velmi drahých produktech, jako AutoCAD atp.
Diskuse ke článku Dokonalá ochrana - CD s chipem?