Dozvuky z Photokiny 2008: Sigma SD15
Tou hlavní je další evoluční krok v řadě zrcadlovek osazených snímačem firmy Foveon X3. Asi nemá smysl se příliš zabývat tím, co je Foveon X3 zač, jen v krátkosti si řekněme, že zatímco klasické snímače bayerova typu si většinu obrazové informace „vymýšlejí“ (dopočítávají), Foveon X3 daleko více odpovídá fotografickému filmu, neboť snímá z každého bodu kompletní RGB informaci (tedy nese tři fotocitlivé vrstvy, pro každou barvy jednu).
Rychlou ukázku toho, co vidí před 9 lety patentovaný snímač Foveon X3 versus klasický snímač s 32 let starým konceptem Bayerova filtru osazovaný v prakticky všech ostatních zrcadlovkách naleznete třeba v článku Mikea Chaneyho, další informace jsou na dpreview.
A teď už k SD15. Tato zrcadlovka je evolučním vývojem dosavadního modelu SD14, oproti kterému opravuje některé drobné neduhy a přidává některé aspekty, které inženýři Sigmy pochytili při vývoji kompaktu DP1 (taktéž s Foveonem X3).
Rozlišení snímače zůstává stejných 4,6Mpx, ale tento údaj nelze srovnávat s konkurencí, obecně se většina shoduje na tom, že Foveon nese co se týče detailů na fotkách srovnání s klasickými zrcadlovkami s rozlišením 2 až 3× vyšším. U Bayeru je každý pixel tvořen senzorem pro jednu barvu a výsledná RGB hodnota se dopočítává v závislosti na okolních jinak barevných pixelech, u Foveonu se z každého obrazového bodu snímá R, G i B složka. Každopádně maximální „nativní“ rozlišení SD15 je tedy nadále 2652×1768.
Sluší se i říci, že Foveon X3 v SD15 má nadále shodný rozměr 20,7×13,8 mm, což je o něco méně než typické APS-C konkurenční zrcadlovky, crop faktor oproti full-frame je 1,7×. ISO umí SD15 v rozmezí 100 až 1 600, rychlost závěrky je v rozsahu 1/4000 až 30 vteřin + Bulb. Měření je 8bodové, tělo zvládne fotit až 3 fps, samozřejmostí je RAW i JPEG. LCD vyrostl na rovné 3,0 palce, cenu těla (ani žádného kitu) zatím neznáme, SD15 to na pulty obchodů ještě chvíli potrvá.
Kromě zrcadlovky SD15 a řady nových objektivů pak Sigma na Photokině předvedla i kompakt DP2, který je osazen stejným snímačem Foveon X3 jako SD15. DP2 je mírnou evolucí DP1, největším rozdílem je objektiv. Stávající model DP1 je osazen objektivem 28 mm/F 4 (ekvivalent kinofilmu), kdežto DP2 má 41 mm/F 2,8 (ekvivalent kinofilmu). Dá se tedy třeba říci, že po DP1 sáhne fotograf, který ocení širší ohnisko, kdežto po DP2 ten, kdo ocení o 1 clonu lepší světelnost.