DropBox se rozhodl stavět novou infrastrukturu na procesorech Epyc
V Bulldozerovské éře se AMD rozhodla vystoupit z trhu velkých procesorů a osmijádrový Piledriver tak zůstal bez nástupce. Jak v desktopu, tak v serverech. Podíl na trhu serverů tak AMD klesl citelně pod jednoprocentní úroveň, protože alternativní projekty, kterými se tehdejší vedení firmy snažilo velká jádra nahradit, bez výjimky selhaly. Nevyšlo to se SeaMicro, nevyšlo to s ARM, nevyšlo to s projektem SkyBridge. Plány šestnáctijádrových serverových procesorů na architektuře Steamroller a Excavator zůstaly na papíře.
Naprosto minimální podíl na trhu na jednu stranu znamenal naprosto minimální přísun financí - na druhou stranu společnost už byla natolik osekaná, že dokázala fungovat i s ním. Každý nový zákazník, který projeví zájem o Epycy, tak pro AMD znamená citelný přísun financí.
Nemám sice úplně aktuální data, ale zhruba v polovině roku se AMD podařilo dostat Epyc do více než 50 typů serverových sestav a prodávat jej (ať už jako výrobcům nebo koncovým zákazníkům) více než 30 velkým značkám. Z první skupiny lze připomenout například Dell EMC, HP Enterprise, Asus, Lenovo, Tyan, Supermicro… z druhé kupříkladu Microsoft (Azure Cloud), Baidu, Yahoo Japan… AMD dále zmínila třeba i Tencent, JD, Cisco a další.
Nově se do seznamu řadí i společnost DropBox, která se rozhodla rozšiřovat své systémy o servery postavené na Epycu. Zvolila jednosocketovou platformu vybavenou modelem EPYC 7351P. Ten nese 16 procesorových jader se 32 vlákny a podporuje 8 paměťových kanálů osaditelných až 2 TB paměti.
AMD již téměř měsíc dodává vybraným partnerům i 7nm vzorky druhé generace EPYCu, která by se měla stát i prvním komerčně dostupným procesorem společnosti. Vůbec prvním 7nm produktem by ale měla zůstat Vega 20 určená pro profesionální systémy.
AMD