Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Držte si klobouky, je tu Automatic DMA

diit.cz logo na CD-R serveru 1. dubna 2009
Firma Pacific Digital připravuje čip s ATA řadičem, který má být tak výkonný, že bude moci konkurovat i mnohem dražším SCSI řešením. Dopomoci mu k tomu má právě technologie nazvaná Automatic DMA. Díky této technologii bude možné přenášet data rychleji a s menším zatížením procesoru. Nezní to dobře?

Pacific Difital Corporation, zabývající se tvorbou čipů a karet s různými rozhraními pro PC, připravuje čip s ATA řadičem, který má být tak výkonný, že bude moci konkurovat i mnohem dražším SCSI řešením. Firma uvede řadiče s Automatic DMA rozhraním v lednu příštího roku a budou následovat upravené čipy pro použití přímo na základních deskách. Zaměřovat se chce především na RAID řadiče.

Automatic DMA technologie využívá překrývající se příkazovou sadu s frontou, jejíž definice je ve specifikaci ATA-4. Díky tomu vzniká jistý druh multitaskingu, který zástupci Pacificu označují jako řetězení příkazů. Jestli z toho nejste moc moudří, tak jako já, tak se zatím nic moc neděje. Pokoušel jsem se najít nějaké bližší vysvětlení této technologie na Internetu, ale neuspěl jsem. Myslím si však, že nejpozději s příchodem prvních testů se objeví i konkrétnější informace.

Jako drobné vodítko ještě mohou posloužit slova ředitele softwarového vývoje Pacificu. Podle něj při použití současných ATA řadičů počítač čeká cca 200 mikrosekund. ADMA by měla řešit toto plýtvání časem. Zatímco současné ATA systémy provedou jeden příkaz, ADMA systémy stihnou tři až čtyři. Jejich řešení prý "jede" 4× rychleji, než klasické IDE řadiče na základních deskách. Inu uvidíme.

V lednu by se měl objevit na trhu řadič určený do serverů a jeho cena by se měla pohybovat okolo 150 U$. Je určen pro 66 MHz PCI sběrnici a najdeme na něm dva UltraATA 100 kanály. Drivery budou ze začátku pro Windows NT a 2000 a později i pro Linux. Že by se nekonala podpora Windows 9x a Windows XP?

Jak se zdá, půjde využít výhody ADMA se současnými disky, jediná změna bude nutná jen na straně řadiče. Je ovšem třeba si uvědomit, že tento systém opravdu nemíří do řad běžných uživatelů, ale spíše tam, kde je diskový subsystém velmi zatížen. Jde tedy především o různé servery - od souborových, přes aplikační až například po webové. A do této kategorie míří jak cenou, tak svými vlastnostmi. Rozdíl oproti současným ATA řadičům se projeví hlavně při velké zážeži několika disků najednou.

A na závěr poslední, ale rozhodně ne nejméně zajímavá informace. Pacific Digital odeslal popis Automatic DMA skupině T-13 committee z National Committee for Information Technology Standards. Pokud se jim ADMA zalíbí (a Pacific Digital bude dobře lobovat), může být v nějakém příštím ATA standardu tato technologie přímo zakořeněna.

Diskuse ke článku Držte si klobouky, je tu Automatic DMA

Žádné komentáře.