Dvojpočítačová deska DFI aneb ION a P45 na jednom tišťáku
Těžko říci, odkud u této desky začít, už jen proto, že jsou to skutečně dvě v jednom a obě pochopitelně mohou fungovat současně. Mají však něco společné, takže začněme u toho. Společné mají především „prkno“, tedy tištěný spoj, zkrátka je to jedna deska formátu ATX. Společné mají i některé výstupy, i když se o ně svým způsobem dělí, jsou to čtyři USB porty (na obrázku ty vlevo nad sebou), jeden DVI výstup a audio. A pokud pomineme takovou tu „bižuterii“, jako jsou Power a Reset tlačítka, případně piny pro LEDky a tak, sdílí obě části ještě gigabitový ethernetový switch, který je součástí desky (prakticky je možné oba „počítače“ propojit právě přes tento switch bez nutnosti vůbec připojovat nějaký LAN kabel).
Co obě platformy nesdílejí, je napájení. P45/LGA775 část se napájí klasickým zdrojem jako každý jiný počítač, ION část se napájí externím zdrojem (podobným jako mají notebooky), ten bude součástí balení a prý jde o zdroj s docela vysokou účinností (něco mezi 87 a 90 %, na videu lze rozpoznat, že to je Fortron). Platformy nesdílejí také některé výstupy, konkrétně má každá z nich dva vlastní USB porty a ION má navíc vlastní HDMI výstup. P45 má zase vlastní PCI Express ×16 slot a ještě některé další, ION má volný jen jeden PCI a jeden PCI Express ×1 slot. P45 tedy spoléhá na grafiku ve slotu, ION zase jen výhradně sám na sebe, je však takto možné udělat skutečně dvojpočítač s nezávislými výstupy na monitor i klávesnici s myší.
Co je také nezávislé, jsou porty pro interní datová úložiště, tedy SATA. Prakticky každá platforma musí mít vlastní disk, nemohou se dělit o jeden. Stejně tak musí mít každá část vlastní paměti, v obou případech jsou to DDR2, avšak zatímco pro P45/LGA775 část jsou to klasické DIMMy, ION bude potřebovat SO-DIMMy (pochopitelně stačí i jeden).
Asi bychom nečekali, že tuto desku najdete v obchodě v nějakém hotovém počítači a prodejce vám k ní dá dvoje Windows (OEM). Ano, i běh operačních systémů na obou platformách je nezávislý. Jsou to prostě taková siamská dvojčata. Pokud ovšem budete chtít tuto desku provozovat jako „jeden“ počítač, i když jsou to ve skutečnosti dva, není ani to úplně velký problém právě díky možnosti sdílení výstupů. Výstup z grafiky pošlete do jednoho z DVI konektorů a do druhého připojíte monitor.
Klávesnici a myš dáte do sdílených USB portů a pak přichází na řadu magická skříňka se třemi tlačítky, která mezi oběma počítači přepíná jako klasický „dataswitch“ (jeden je na přepínání klávesnice, myši a monitoru, další dva mají cosi do činění se zvukem).
Dost bylo řečí a obrázků, mrkněte se přímo do dílen společnosti DFI, kam byla pozvána redakce serveru TweakTown a udělala pěkné video, na YouTube dostupné v HD, můžete se na něj podívat přímo zde.