EIZO FlexScan S2411W: 24 král mezi LCD
Kapitoly článků
Monitory EIZO patří dlouhá léta obecně mezi naprostou špičku na trhu s velmi kvalitním dílenským zpracováním a špičkovým obrazem, čemuž odpovídá i cena. I monitor FlexScan S2411W, který si dnes představíme, z toho schématu nevybočuje. Technologicky se řadí mezi špičku určenou pro (polo)profesionální nasazení, mechanickým provedením a použitými firemními technologiemi nechává daleko za sebou většinu konkurence a současně nabízí tradiční firemní třešničku na dortu, která z monitorů EIZO dělá něco víc: softwarovou výbavu. Dnešní test tedy nebude vypadat jako „běžný“ test LCD monitoru pro domácí/kancelářské nasazení, pro něj tento FlexScan S2411W rozhodně není primárně určen.
Obsah balení
Již samotná krabice, ve které nám monitor do redakce dorazil, budí respekt. Rozměrově zhruba třetinová oproti gigantickým krabicím od 21/22palcových CRT monitorů, vešlo by se do ní zhruba 6 až 8 krabic s běžnými low-end 17/19palcovými LCD.
Monitor je v krabici uložen nastojato rovnou z výroby s připevněným stojanem.
Jak samotné tělo LCD panelu, tak stojan spoléhají z velké části na poctivý kov, žádné „zacvakávání“ vrzajících plastů do sebe se tak nekoná.
V krabici se dále nachází po jednom DVI a VGA kabelu, dále propojovací USB kabel pro integrovaný USB 2.0 hub, napájecí kabel a CD s ovladači a software.
Představení monitoru
Samotný design monitoru je takové „typické EIZO“, jak jsou na něj grafici zvyklí (my jsme dostali k otestování černou verzi, existuje samozřejmě i bílá).
Čelní panel nenese žádná klasicky vystouplá tlačítka, pouze pod povrchem ukrývá bezkontaktní plošky. EIZO samořejmě počítá s tím, že si majitel vše na začátku nastaví a pak už nikdy nebude potřebovat na tlačítka sáhnout (což je umocněno faktem, že všechny funkce lze ovládat a z velké části automatizovat obslužnými aplikacemi), ale když občas potmě lovíte tlačítko, tak zvláště na černém monitoru je to mírně řečeno „obtížné“. Každopádně s ohledem na předpokládané nasazení monitoru toto nepovažujeme za mínus, spíše si ceníme jednoduchého kompaktního designu, který není ničím rušen.
Při této příležitosti se sluší doplnit, že tento model nedisponuje reproduktory. Ostatně by to bylo bezesporu zbytečné, k monitoru této cenové kategorie a určení buď nejsou potřeba, anebo majitel zainvestuje do aspoň trochu slušných bedniček.
Zadní stěna nabízí jako přípojná místa dva DVI-I konektory. K oběma tedy lze připojit jak digitální tak analogový výstup z grafické karty, jakožto digitální pak oba dva disponují i HDCP. EIZO spolu s monitorem dodává DVI i VGA kabel (velmi kvalitní), takže není nutné nic dokupovat.
Vedle DVI-I konektorů se pak nachází vstup USB hubu, na levém boku monitoru pak dva USB 2.0 konektory.
Náklon monitoru je možný v rozsahu standardních -5 ° a výborných +60 °. Mechanismus je navíc realizován tak, že LCD panel je současně s náklonem posouván směrem dolů, takže při sklopení o oněch 60 ° se spodní hrana LCD panelu téměř dotýká desky stolu.
Monitor je tak přímo předurčen k tomu, aby osoba s ním pracující měla umístěnu hlavnu „nad ním“, v opačném případě by totiž byla nucena se zespodu dívat na monitor směřující nahoru. Více toho napoví ukázkové fotografie.
Pokud tedy uživatel sedí, nazvěme to „v ergonomické pozici“, pak se s monitorem při tomto vysokém sklonu příjemně pracuje, nehledě na to, že se takto dá pohodlně počítač obsluhovat třeba i ve stoje. Tento systém náklonu používá EIZO již delší dobu, jeho současná verze nese označení ArcSwing 2 a čistě subjektivně jej mohu pochválit pouze slovy, že nic lepšího jsem zatím neviděl.
Na stojanu je k dispozici praktický úchyt pro kabely, který však v krajní pozici má zpočátku poměrně velký problém udržet všechny čtyři kabely najednou. Nicméně vše se dá vypolohovat a jakmile si kabely zvyknou, lze náklon měnit, aniž by se úchyt otevíral.