Menu, kvalita interpolace
Kapitoly článků
Menu monitoru nabízí drtivou většinu nastavení, kterými FlexScan S2411W disponuje, jen pouze několik drobných výjimek se provádí jen v doprovodném software.
|
Menu je jak vidno poměrně obsáhlé. Položky v Screen sekci slouží k nastavení atributů obrazu. Pro DVI samozřejmě není co nastavovat, tam si spolu „popovídají“ grafická karta a monitor a vše je domluveno. Pokud by však uživatel jakožto správný „masochista“ chtěl provozovat tohoto japonského krasavce po analogovém kabelu, pak si může nastavit absolutně všechny potřebné prvky, které se týkají vyladění vstupního signálu přesně na matici LCD panelu. Já nyní jen tak na okraj zmíním příhodu z testů, kdy jsem po připojení přes VGA kabel ve Windows nastavil rozlišení 1920×1200 a monitor tvrdil, že dostává 1920×1198, pročež interpolace o pouhé dva pixely udělala z nádherného obrazu nekoukatelnou hrůzu. Řešení však bylo zcela triviální, v menu jsem ručně monitoru řekl, že dostává „1200 řádek“, poté stiskl „Auto“ tlačítko, načež elektronika obraz perfektně srovnala. Vůbec jsem nemusel lovit nápovědu v manuálu nebo FAQ. Těžko však říci, kde se stala ta nesrovnalost mezi 1200 a 1198 řádky, testovací grafikou byl Sapphire Radeon X550, OS samozřejmě Windows XP SP2.
Sluší se také zmínit, že obraz byl i po analogovém kabelu ve 1920×1200 velmi ostrý, ale skutečně nepovažuji za šťastné řešení používat VGA jako primární zdroj signálu, už jen kvůli komfortu, který DVI skýtá.
Barevná teplota je nastavitelná ve velkém rozsahu 4000 až 10000, takže zde si opravdu vybere každý optimální nastavení pro jakoukoliv úlohu. Gama lze nastavovat také v mnoha krocích, konkrétně její nastavení se běžně u levných monitorů nevidí, EIZO FlexScan S2411W ji pak počítá interně s 10bitovou přesností. V této společnosti pak bezesporu nesmí chybět nastavení barevné saturace a odstínu a také Reset nastavení pro daný aktivní profil.
Sekce Others hned s první položkou potěší všechny odpůrce interpolace. EIZO, stejně jako i další výrobci u svých širokoúhlých LCD, umožňuje u rozlišení nižších fyzického nastavit hned tři způsoby, jak je zobrazit. Kromě toho že umí obraz roztáhnout na celou velikost obrazovky za přispění velmi kvalitní interpolace, umí také obraz roztáhnout při zachování proporcí (vhodné pro 4:3 resp. 5:4 rozlišení) a také zachovat fyzické rozlišení s tím, že je samozřejmě využita jen odpovídající menší část obrazovky ve středu LCD panelu. Všechny tři režimy demonstrujeme na rozlišení obrazu 1280×1024:
Interpolace
Ohledně kvalit samotné interpolace jsme provedli nafocení pro rozlišení 1280×800, 1440×900, 1680×1050, 1920×1080 a 5:4 rozlišení 1280×1024, vše srovnáno s originálním 1920×1200:
Interpolace je z mého subjektivního pohledu kvalitní, protože, narozdíl od zmiňovaného monitoru Acer, se s ní dalo pracovat i dlouhodobě. Nicméně potřebu nahazovat jiné rozlišení než 1920×1200 však asi bude mít jen málokdo a jen ve výjimečných situacích, přeci jen pak monitor ztrácí své kouzlo vysokého rozlišení a dané velikosti bodu.
Další nabídkou v menu je „Input Priority“, jež umožňuje uživatelsky nastavit, který ze dvou vstupů bude hlavním, mezi vstupy lze jinak samozřejmě přepínat ručně. Příjemnou vychytávkou je Off Timer umožňující nastavit odpočet do vypnutí monitoru, přičemž monitor začne čtvrt hodiny před koncem odpočtu signalizovat blížící se konec občasným pravidelným probliknutím diody. Volba Beep slouží k zapnutí/vypnutí potvrzovacích zvukových signálů při pohybu v menu, což lze s ohledem na bezkontaktní plošky jen kvitovat s povděkem. Další podsekce se týká nastavení vizuálního vzhledu Menu, kde lze volit mezi dvěma velikostmi, nastavit průhlednost (od úplně průhledného po zcela neprůhledné), pozici na obrazovce (kamkoli) a odpočet pro zmizení Menu. Pro mě osobně jasným důkazem, že EIZO myslí i na sebemenší „blbůstku“, která však slušně vylepší komfort práce, je možnost v menu vypnout diodu indikující modře zapnutý monitor a oranžově suspend režim. Již žádná černá elektro-izolačka přátelé!
Sekce Infromation pak podává základní informace o monitoru, pro firmu je pak typický i čítač doby provozu. Neaktivní položka pak má patrně na starosti nastavování reproduktorů.