Evropská komise podezřívá 13 výrobců vypalovaček z kartelu
Evropská komise má podezření, že výrobci vypalovaček (čítá jich celkem 13, konkrétně je ale nejmenuje) se celosvětově dohodli na cenách optických mechanik (CD/DVD, možná i Blu-ray čteček/vypalovaček) a tento kartel udržovali minimálně pět let. „Komise má obavy, že tito dodavatelé mohli koordinovat své chování v aukcích organizovaných dvěma velkými OEM výrobci pro optické disky používané v osobních počítačích (desktopech a noteboocích) a serverech,“ říká komise v tiskové zprávě. Dlužno dodat, že toto oznámení jako celek je v podstatě zahájením vyšetřování a informací o tom, že komise dotyčné subjekty o tomto informuje. Neříká nic o tom, že ke kartelu skutečně došlo, ale nezřídka to tak končí.
Výrobci vypalovaček to skutečně nemají lehké. O vypalování je zájem jako o přísnější zákony pro motoristy a ceny vypalovaček tak musely jít dolů. Asi bychom se moc nedivili, kdyby se výrobci vypalovaček účastnili nějakého kartelu, díky němuž by si zajistili v případě poptávky ze strany velkým OEM výrobců lepší ceny (aby se moc nepředháněli, kdo nabídne nižší). Problém je, že je to proti pravidlům EU.
Každopádně se zamysleme nad cenami mechanik. Ty se alespoň na maloobchodním trhu dostaly na jistou úroveň, ze které se jim už nějaký čas moc nechce dolů. Otázkou je, proč tomu tak je a nabízejí se dvě možnosti: buďto jsou ceny mechanik na tak nízké úrovni proto, že už se výrobci dostali prakticky na výrobní náklady, anebo je klidně možné, že si výrobci situaci posichrovali kartelem, přičemž právě proto, aby nemuseli s cenami klesnout na výrobní náklady, zafixovali je zhruba tam, kde jsou nyní.
Je pravda, že mechaniky toho v sobě mají skutečně ještě výrazně méně než před pár lety. Kdo dnes otevíral nějakou tu vypalovačku, nejspíše zjistil, že uvnitř je kromě plus mínus neměnné mechaniky opravdu pomikru elektroniky, všechno (veškeré řadiče, firmware, buffer) je v jednom čipu velikosti ne o moc větší než třeba ethernetový řadič Realtek, plus zbyl řídící čip pro jeden motůrek (jehož integrace do čipsetu by byla zatím příliš komplikovaná). Výrobní ceny jsou tedy dnes skutečně nižší než před několika lety, cena ale zatím vypadá spíše stabilně.
Teac DV-W524GSB - obě strany hlavního tištěného spoje
(skoro to vypadá jen jako převodník ze SATA na laser ;)
Ať tak či onak, na výsledek jsme každopádně zvědavi včetně informace o tom, kterých třináct výrobců vypalovaček se vlastně kartelu podle EK účastnilo (ani jsme netušili, že je jich ještě tolik, tedy takových, kteří fungují na evropském trhu).