Elektronické knihy drasticky podraží
Zkrátka a jednoduše, zdá se, že vydavatelům knih se povedlo malé vítězství a upekli s velkými prodejci dohodu, dle které se cena většiny nově vydávaných knih a bestsellerů zvýší z 9,99 až na 14,99 dolarů, tedy v přepočtu (dle aktuálního kurzu) ze 190 na necelých 290 Kč.
S cenou 9,99 dolarů přišel víceméně Amazon a stala se nepsaným standardem. E-booky za vyšší ceny jsou v nelibosti čtenářů, přeci jen za své peníze dostanou jen soubor, žádný fyzický výrobek. Jakmile se e-book objevil za víc, organizovali čtenáři bojkoty s pouze jednohvězdičkovým hodnocením a negativními komentáři u knihy. Samozřejmě takto projevujících se osob bylo minimum z celkového počtu čtenářů (vztáhněme to převážně na majitele čtečky Kindle od Amazonu), takže je otázka, jakou vypovídací hodnotu o majoritě čtenářů to má, ale zkrátka kritika zde byla, je a bude.
Nová dohoda Amazonu pozicuje e-booky na 12,99 až 14,99 dolarů, stejná dohoda vydavatelů platí i pro Apple, takže ani majitelé čerstvého iPadu nemohou skákat radostí. Nové ceny se projeví v horizontu několika příštích měsíců.
Zarýpejme si však do vydavatelů po svém z pohledu českého trhu. Jistě je mezi vám řada čtenářů, kteří knihy kupují celkem pravidelně, a teď nemáme na mysli ležáky na pultech jistého všudepřítomného prodejce "levných knih". Beletrii lze běžně kupovat i za "pár stovek", v naší končině jsou nové tituly typicky někde kolem právě oněch 250 Kč (plus mínus zhruba 50 Kč), jenže za tuto cenu člověk získá skutečně fyzický produkt, několikasetstránkovou knihu, která voní a dá se číst bez nutnosti vlastnit jakousi čtečku za tisíce Kč.
Nemyslete si, že to Američané nevidí jinak. Proč by najednou měli platit za něco, kde má vydavatel náklady na výrobu "nulové"? Ano, on zajišťuje propagaci, autor má přiděleného svého redaktora, provádí se korektury, sazba a další věci, ale to buď zaplatí jako vždy "hardcover/paperback" vydání, nebo se to promítne do ceny e-booků v řádu centů za jedno stažení knihy. Je samozřejmé, že svoji odměnu si zaslouží autor samotný a vydavatelství spolu s prodejcem (Amazon/Apple) si musejí přijít na své marže, ale máme nevyhnutelný pocit, že se na tomto zvýšení hodlají jistí lidé nepěkně napakovat. A protože je to dohoda, kterou si vydupali vydavatelé, pak logicky ukazujeme prstíkem jejich směrem.
Nicméně možná se zcela pleteme, možná je vše jinak a vydavatelům křivdíme. Možná mají s kopírováním souborů opravdu takové náklady, jako když v tiskárnách kompletují a rozvážejí do obchodů paperbacky. Autoři to však vidí trochu jinak, třeba Douglas Preston, jehož novela Impact se drží na seznamu bestsellerů v New York Times na 4. pozici říká, že "smysl pro to, co si mohou dle svého nárokovat američtí spotřebitelé, je absolutně úžasný. Je to Wall-Martová mentalita (pozn: superlevný obchodní řetězec v USA), která je z mého pohledu velmi nezdravá pro naši zemi, nechtít platit reálnou cenu za věci."
Každopádně nám to může být jedno, digitální distribuce knih tu nefunguje a jediný způsob, jak plnit předražené staré modely elektronických čteček, které se tu prodávají, je knihy "pirátit" z P2P sítí nebo serverů typu rapidshare. Dokud se toto nezmění, ať si Amazon a spol. klidně dělají, co chtějí.
A jak to vidíte vy, jaká je maximální cena, za kterou byste si elektronické knihy kupovali?