První Epyc složený ze dvou křemíkových modulů Zeppelin vyfocen
Desktopové procesory Ryzen 3/5/7 1000 vycházejí z jednoho osmijádrového modulu Zeppelin, serverové procesory Epyc 7000 ze čtyř. Specifickou kapitolou je Ryzen ThreadRipper s fyzicky čtyřmi moduly, z nichž však dva nefunkční plní pouze roli podložky a aktivní zůstávají dva. Nové Epycy z řady Embedded, tedy Epyc 3000, se mohou skládat buď z jednoho modulu (čtyř- a osmijádrové modely) nebo ze dvou (dvanácti- až šestnáctijádrové).
Doposud se objevovaly pouze snímky jednomodulového provedení, takže fotografie v úvodu je asi první veřejná svého druhu. Jde o prezentační vzorek a při bližším pohledu asi neunikne vaší pozornosti, že tento čip už něco zažil. Možná právě proto, že je prezentační. Nebo něco zažil už dřív a proto byl ponechán na prezentace.
Každopádně je na něm vidět, že pouzdro se dvěma křemíkovými moduly, které integruje až 16 jader / 32 vláken, nemusí být nijak obrovské. Mezera mezi čipy může mít pozitivní vliv na odvod tepla - tedy pokud se použije adekvátní chladič a ne takový, který chladí mezeru, ale už ne samotné čipy.
Krom snímku procesoru si můžete prohlédnout i desku referenční platformy Wallaby.
Nakonec srovnání základních parametrů oproti konkurenci. Xeon D-2191 sice v maximální konfiguraci nabízí o dvě jádra víc; to ale AMD s Epyc Embedded 3451 kompenzuje integrací dvojnásobného počtu rychlých PCIe linek (64 oproti 32) a dvojnásobného počtu 10Gb Ethernet rozhraní (8 oproti 4). Především však cenou, která je bezmála třetinová.
Při srovnání produktů, které míří cenově proti sobě, nabízí AMD o 50 % více jader, trojnásobnou kapacitu L3 cache, podporu pro dvojnásobnou kapacitu RAM (která může být taktována o 25 % rychleji), dvojnásobný počet rychlých PCIe linek a dvojnásobek 10GbE. Při takovém srovnání již existuje šance, že produkty zaujmou výrobce serverových desek a dostanou se v nějaké rozumné konfiguraci na trh.