Evropská komise jde po cenové politice Intelu
Intel se opět dostává pod drobnohled Evropské komise, kterou zajímá cenová politika největšího výrobce x86-kompatibilních procesorů, s jejíž pomocí se měl ve spolupráci s koncovými obchodníky snažit vytlačit konkurenci. Největším nebezpečím podle Reuters tentokráte není ani tak pokuta s možností dosažení až 10 % ročních příjmů, ale nová opatření EU, která by Intelu jeho cenovou politiku předělala. EK již dříve rozhodla, že Intel se snažil z trhu patřičnými cenovými dohodami vytlačit z obchodů zejména AMD a hodlá v brzké době o Intelu rozhodnout. V případu šlo zejména o zvýhodňování prodejců za to, že budou prodávat většinu počítačů nebo všechny s čipy Intel, že budou obchody pozdržovat nebo úplně rušit uvádění produktů s čipy AMD a podobně.
Analytik Charter Equity Research ze San Franciska John Dryden spekuluje o tom, že se EK možná poučí z případu tažení proti Microsoftu. Vysoká pokuta, kterou Microsoft dostal, totiž s jeho drtivě dominantním postavením prakticky ani nepohnula a obdobně to vidí i s Intelem, proto hrozí, že mu kromě pokuty (vzhledem k finančním prostředkům, kterými intel vládne, prakticky neškodné) bude s trochou nadsázky řečeno EK „sama upravovat ceník“. Antimonopolní zákony EU už jsou zkrátka takové, že se jim příliš dominantní společnosti snažící se navíc vyšachovat z trhu konkurenci moc nelíbí a jdou po nich tvrdě. Dryden má nicméně obavy, že i kdyby regulace EU způsobily zdražení produktů Intelu a tím zvýhodnění konkurence, že by to zas až tak moc s jeho postavením nezamávalo.
Po Intelu však nejde jen Evropská komise, její rozhodnutí budou sledovat i v USA, kde je soud AMD vs. Intel naplánovaný na začátek příštího roku. Jižní Korea již udělila Intelu z prakticky stejného důvodu pokutu relativně legračních 26 miliónů USD.