Bezdrátová sluchátka explodovala v letadle, popálila majitelce obličej [anketa]
Pokud jde o tzv. bezdrátová sluchátka, lze je rozdělit na dva základní typy. Skutečně bezdrátová a pak ta, která sice se zařízením (telefonem, přehrávačem ap.) komunikují bezdrátově, ale vzájemně jsou spojena drátově a někde na nich visí část integrující obvykle mj. přijímač a baterii. Výhodou prvního typu je, že se uživateli nemůže zamotat kabel, u druhého je tento nedostatek eliminován jen částečně. Nevýhodou prvního typu je snadná ztráta sluchátka. V případě obou pak mohou nastat problémy se signálem, může dojít baterie a v okamžiku, kdy se životnost baterie dostane za určitou mez, jsou sluchátka na vyhození, protože většina modelů neumožňuje výměnu baterie (a co si budeme povídat, v době, kdy je u bateriového zařízení potřeba výměna baterie, se již zpravidla daný model léta nevyrábí, dají se koupit pouze baterie z letitých skladových zásob a ty na tom nebývají o mnoho lépe, než původní).
Jak se na vlastní kůži přesvědčila cestující na lince z Pekingu (Čína) do Melbourne (Austrálie), jsou tato negativa úsměvná ve srovnání s problémem, který postihl právě její osobu. Během letu usnula při poslechu hudby a probudilo ji až exploze, kterou zaregistrovala jako pálení na tváři. Obratem sluchátka strhla a hodila na podlahu. Ze sluchátek vyšlehl plamen a než jej stihla zašlápnout, jak měla v úmyslu, „uhasila“ je letuška vodou. Těžko můžeme objektivně soudit, jak byl tento způsob hašení vhodný - je známo jen to, že sluchátka, respektive to, co z nich zbylo, vyvinulo takovou teplotu, že se ostatky přiškvařily k podlaze. Zda už před politím, nebo v jeho důsledku, není ze zprávy jasné.
Sluchátka sice nepatří k produktům, které by integrovaly velké baterie o vysoké kapacitě, u kterých se provádějí optimalizace směřující k co nejvyšší kapacitě bez zvyšování objemu. I tak je zřejmé, že k nehodě může dojít a je vhodné si plně uvědomit rizika s tím spojená. Baterii bezdrátových sluchátek můžeme mít v závislosti na jejich typu na krku, na tváři nebo přímo na uchu (či více-méně v uchu). Vybírat si z těchto možností část těla, na které by exploze byla příjemnější než na těch ostatních, není nijak příjemná úvaha - přesto, nebo právě proto, by jí měl projít každý uživatel, který se ke koupi bezdrátového řešení odhodlá.
Jaký máte názor vy?